MutfakSağlık

Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilecek Gıdalar

Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilecek Gıdalar

Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Ananas

Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilecek Gıdalar Nelerdir?

CDC’ye göre 10 ABD’li yetişkinden altısı en az bir kronik hastalığa sahiptir ve en yaygın durumların çoğu bir şekilde iltihaplanma ile bağlantılıdır. Ve bu, iltihaplanma oldukça büyük bir endişe gibi görünse de, rahatlama mutfağınız kadar yakın olabilir. Araştırmalar, belirli iltihap önleyici gıdaların alımını artırmanın çeşitli semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

The Plant Paradox: The Hidden Dangers in ‘Healthy’ Foods that Cause Disease and Weight Gain kitabının en çok satan yazarı Dr. Steven Gundry, “İltihap diyabet, kalp hastalığı, artrit, otoimmün hastalıklar ve bunama dahil çoğu hastalığın temel nedenidir” diyor. “Bu önceden var olan hastalıklardan herhangi birine sahipseniz – veya yüksek tansiyon, yorgunluk, yorgunluk, akne, kızarıklık veya eklem ağrısı – o zaman iltihap var demektir.”

Baş Ağrıları-Migren

Peki iltihaplanma tam olarak nedir?

The Cleveland Clinic’te 30 yılı aşkın bir süredir hastaları tedavi eden dahiliye uzmanı Dr. Mahmud Kara, “Tanımı gereği iltihaplanma, vücudunuzun sizi zarardan korumak için yabancı bir maddeye verdiği tepkidir” diyor. “Bazı iltihap belirtileri arasında ağrılar, cilt sorunları, hafıza bozukluğu, düşük dereceli ateş ve sindirim rahatsızlığı yer alır. Bununla birlikte, iltihaplanmanın nesnel belirtileri arasında CRP seviyeleri, kolesterol, homosistein ve bazı daha spesifik kardiyak belirteçler gibi yüksek laboratuvarlar bulunur. , oksitlenmiş LDL gibi.”

Zerdeçal ve ananas gibi belirli iltihap önleyici gıdalardan daha fazla yemek bu belirtileri azaltabilir, ancak bilim adamları, ne yemediğinizin ne yaptığınız kadar önemli olduğunu söylüyor. Dr. Gundry, “Kaçınılması gereken en önemli yiyecekler tahıllar, fasulyeler ve itüzümüdür – basınçla pişirilmedikçe veya domates ve biber gibi itüzümü söz konusu olduğunda, soyulup çekirdekleri çıkarılmadıkça,” diyor Dr. Gundry. “Bu gıdalardaki lektinler, sızdıran bağırsakların önemli bir nedenidir.”

Dr. Kara, bu listeye Batı diyeti zımbaları gibi birkaç suçlu daha ekliyor. “Yüksek fruktozlu mısır şurubu, trans yağ, aşırı doymuş yağlar ve genel olarak abur cubur, iltihaplanmaya neden olabilir ve bununla ilişkili rahatsız edici semptomlara yol açabilir” diyor. “Enflamasyonu azaltmanın en iyi yolu, ilk etapta onu önlemektir.”

Baharatların Faydaları-Zerdeçal

İltihap Önleyici Gıdaları Daha Fazla Beslenmenize Ekleyin

Zerdeçal: Bu eski baharat, kurkumin adı verilen güçlü bir anti-inflamatuar bileşik içerir. “Zerdeçal en çok Antioksidan, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antikanser özellikleri için” diyor Dr. Kara. “Gülüsünüze, salata sosuna, humusa veya kavrulmuş sebzelere ekleyerek günlük rutininize eklemek çok kolay.”

Sızma zeytinyağı: “Beslenmenize sızma zeytinyağı eklemek kalp hastalığı, kanser ve diğer ciddi sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilir” diyor Dr. Kara. Çeşitli çalışmalar anti-inflamatuar rolünü değerlendirmek, düzenli tüketimin kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet ve kanser geliştirme riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Ve beslenmenize gizlice girmek daha kolay olamazdı: diğer yağlarınızı atın ve sebze, omlet pişirirken sızma zeytinyağı kullanın veya bazılarını salata sosu olarak kullanın.

Fıstık: Antep fıstığı, herhangi bir gıdanın en yüksek melatonin miktarına sahiptir ve melatonin, uykunuzdan daha fazlasını etkiler. Dr. Gundry, “Melatonin, mitokondrideki kritik antioksidandır” diyor. “Hasarlı mitokondri, iltihaplanma ve bağışıklık sistemimizin aktivasyonunun ana uyarıcısıdır.” Günde bir avuç sadece iltihabı uzak tutabilir.

Ananas: Bu tropik meyvenin içeriği yüksektir. bromelain NP’den hemşire pratisyen Erin Mewshaw, anti-inflamatuar özelliklerin yanı sıra anti-kanser ve antimikrobiyal etkilere sahip olduğunu söylüyor. New York Yenilikçi Tıp Merkezi. Isı bromelaini yok ettiğinden, ananas en iyi haftada birkaç kez çiğ olarak yenir.

Alliums: Bu sebze ailesi – sarımsak, yeşil soğan, soğan ve pırasa dahil – şunları içerir: iltihabı azaltan fonksiyonel bileşenler ve kronik hastalıkları önler. Kayıtlı diyetisyen ve şef Abbie Gellman, “Ayrıca bir dizi flavonoidin yanı sıra sağlık yararları sağlayan çeşitli organik kükürt bileşikleri de içeriyorlar” diyor. Mutfak Eğitimi Enstitüsü. Haftada üç ila beş porsiyon için çaba gösterin ve çiğ olarak yenebilirken, alliumlar pişirildiğinde daha lezzetli olma eğilimindedir.

Zencefil: Zencefil hepsini yapabilir: iltihabı azaltmak, ağrıyı azaltır, serbest radikallerle savaşır, kanseri önler ve kan şekerini düşürür, diyor Mewshaw. Haftada birkaç kez çiğ, pişmiş veya kaynatılmış zencefil çayının tadını çıkarın.

Yeşil Çay: Gellman, “İltihapla mücadele, yeşil çayın sağlığa en önemli faydalarından biridir” diyor. “Yeşil çay, iltihaplanma yollarına müdahale edebilen birçok polifenolik bileşik içerir. Düşük inflamasyon sağlar.” Her sabah bir fincan güne başlamak için harika bir yoldur – ayrıca, kahvenin neden olabileceği gerginlikler olmadan güzel bir kafein takviyesi alırsınız.

Turpgiller: Turpgillerden sebzeler (düşün: brokoli, lahana ve karnabahar), Gellman’ın anti-inflamatuar ve anti-kanser etkileri olduğunu söylediği “glukozinolatlar” adı verilen bileşikleri içerir. “Ayrıca vücudun detoksifikasyon yeteneğini de geliştiriyorlar” diyor. Günlük dozunuzu bir tavada, kasede veya salatada aldığınızdan emin olun.

Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilecek Gıdalar-Kaynak: vegetariantimes.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir