İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » En Sağlıklı Kuruyemiş Hangisidir? Bilişsel Faydalar ve Çok Daha Fazlası İçin Bu İkisini Günlük Beslenmenize Ekleyin

En Sağlıklı Kuruyemiş Hangisidir? Bilişsel Faydalar ve Çok Daha Fazlası İçin Bu İkisini Günlük Beslenmenize Ekleyin

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

En Sağlıklı Kuruyemiş Hangisidir? Bilişsel Faydalar ve Çok Daha Fazlası İçin Bu İkisini Günlük Beslenmenize Ekleyin

En Sağlıklı Kuruyemiş Hangisidir?

Kuruyemiş alternatifleri son on yılda ilgi odağı oldu – badem sütü ve kaju sütü gibi popüler süt alternatifleri ve fıstık ezmesinin artık popüler olan kuzeni fındık ezmesi gibi hızla hayranların favorisi oldu.

Kuruyemişler, proteinli gıda grubuna aittir ve vejeteryan diyetlerinde önemli bir protein bileşeni olarak işlev görebilir. Myplate.gov’a göre, yetişkinler için önerilen genel günlük protein alımı 5-6 ons’tur (1 ons = 28 gram). Bir çorba kaşığı fıstık ezmesi veya ½ ons fındık, bu günlük alım için bir ons’a eşittir.

Günlük olarak daha fazla kuruyemiş yemek mi istiyorsunuz? İşte kazanacağınız besinler: Çoğu kuruyemiş sağlıklı yağ, lif ve protein sağlar, ancak bu iki yoğun besleyici favoriye dikkat edin:

Ceviz

Kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanı Danielle Crumble Smith, “Cevizler gerçekten iyi bir Omega üçlüsü kaynağıdır ve HDL düzeylerini artırmaya yardımcı olurlar” diyor.

HDL, bazen “iyi kolesterol” olarak adlandırılan yüksek yoğunluklu lipoprotein anlamına gelir. HDL kolesterol, kandaki kolesterolü emer ve vücuttan atılması için karaciğere getirir. Yüksek HDL seviyeleri, daha düşük kalp hastalığı ve felç riski ile ilişkilidir.

Çalışmalar, cevizin ayrıca hafızayı, öğrenmeyi, motor koordinasyonu, kaygıyı ve lokomotor aktiviteyi geliştirdiğini gösteriyor.

Badem

Badem, iyi bir lif ve protein kaynağı olmasının yanı sıra, vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarına karşı koruyan E vitamini açısından da yüksektir. Serbest radikaller, hücresel yaşlanmaya, hasara ve hastalığa neden olabilen kararsız ve oldukça reaktif moleküllerdir.

Crumble Smith, “Ne kadar çok antioksidanınız varsa, vücudunuzu kendinizi koruyabilme konusunda o kadar başarılı olursunuz” diyor.

Beslenmenize herhangi bir tür kuruyemiş eklemek, daha sağlıklı bir beslenmeye katkıda bulunacaktır. İyi bir protein kaynağıdırlar, ancak ceviz ve macadamia fıstığının diğer türlere göre çok daha az protein içerdiğinin farkında olun.

Ama ne kadar lezzetli olursa olsun, bazen bir avuç badem midemize pek tatmin edici gelmeyebilir. Crumble Smith, bunun fındık veya fındık ezmesini fazla yemeyi kolaylaştırdığını söylüyor.

“İnsanlar kilo vermeye odaklanıyorsa, bunu bir öğüne dahil etmenin yollarını bulun, böylece sizi doldurmak için kuruyemişe veya tereyağına güvenmezsiniz” diyor. “Bunu sağlıklı bir yağ kaynağı olarak kullanıyorsunuz, böylece diğer bileşenleri doldururken tadını çıkarabilirsiniz.”

Kaynak: usatoday

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir