İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » En Sağlıklı Ekmek

En Sağlıklı Ekmek

Ekşi mayalı ekmek-en sağlıklı ekmek

En Sağlıklı Ekmek yazımızda sağlıklı ekmek nasıl olmalı, 5 farklı ekmek çeşidinin özelliklerini ve değer sıralamasını, ekşi maya ile yapılan ekmek türünün özelliğini ve beslenmede ekmeğin önemini yazdık.

En Sağlıklı Ekmek-Beslenmede Ekmeğin Önemi

Ekmek, kilo problemi olanlar için yok sayılmaktadır. Ekmeği beslenme menüsünden çıkarmaktadırlar. Ekmek içerisinde bulunan katkı maddeleri nediyle sofralardaki eski değerinden uzaktır. Çöp konteynırlarının yanlarında bolca ekmek görmekteyiz. Fakat uzmanlara göre ekmek beslenmede önemli bir yere sahiptir. Her şeyiyle doğal yapılan ve katkısız olan ekmekler, sağlık açısından çok faydalıdır. Kendi ekşi mayanız ile yapacağınız ekmek tokluğu artıracaktır ve sizi besleyecektir. Ekmekte önemli olan besleyiciliği, doyuruculuğu ve içeriği bakımından en iyisini bulmaktır. İnsanların beslenmesinde ana unsur ekmektir.

Ekmek Çeşitleri

Unda Katkı Maddesi

5.Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek, glisemik indeksi yüksek olan ekmek çeşididir. Kandaki şeker oranını hızlı bir şekilde yükseltmektedir. Beyaz ekmek ayrıca lif bakımından düşüktür. Bu durum bağırsakların beyaz ekmeği hızlıca emmesine ve kan şekerini hızlıca yükseltmesine neden olur. Beyaz ekmeği fazla tüketmek diyabet ve obezite oluşmasına neden olur. Beyaz ekmek hızlı bir şekilde kurumaktadır. İçerisinde bulunan katkı maddeleri ile şişirilebilmektedir. Beyaz ekmeği eliniz ile bastırdığınızda içinin boş olduğunu ve hemen ezildiğini göreceksiniz. İçerisi eksiltildiği için doygunluk hissi vermez. Bir anlık doygunluktan sonra hemen acıkırsınız. Beyaz ekmeğin içinden ruşeymi alınmaktadır. Böylece ekmek besleyiciliğini yitirir.

Evde Hamburger

4.Hamburger Ekmeği

Hamburger ekmeği özellikle çocuklar için en az çikolata ve şeker kadar zararlıdır. Hamburger ekmeğinin içinde yoğun miktarda şeker ve katkı maddeleri bulunmaktadır. Hamburger ekmeği de süngere benzer ve çocuklarda doyma hissini vermez. Hamburger ekmeği yiyen çocukların yedikçe yiyesi gelir.

Türkiye'de Ekmek Çeşitleri

3.Tam Buğday Ekmeği

Tam buğday ekmeğinde bolca gluten maddesi bulunmaktadır. Eskiden daha fazla olan gluten maddesi, şimdiki tam buğday ekmeklerinde biraz daha azdır. Gluten hamura elastik ve yapışkanlık özelliği kazandırmaktadır. Gluten alerjisi olanlar bu ekmeği yiyemez. Ekmek doğal mayalandığı zaman gluten parçalanmaktadır.

Çavdar Ekmeği ekmek çeşitleri
Çavdar Ekmeği

2.Çavdar Ekmeği ve Kepekli Ekmek

Uzmanlara göre kepekli ekmekte bulunan bir madde Demirin vücutta emilimini engellemektedir. Bu durum kansızlığa, üşümeye ve halsizliğe neden olmaktadır. Aslında kepekli diye bir kavram yoktur. Eğer ekmek kabuğuyla birlikte taş değirmende çekerseniz orada çok kaliteli bir un elde edersiniz. Fakat o unun uzun ömrü yoktur. Çavdar ekmeği, buğday ekmeği kadar besleyicidir.

Ekmeğin Endüstrileşmesi Durumu

1.Ekşi Mayalı Ekmek

Ekşi mayalı ekmek listenin en tepesindedir. Ekşi mayalı ve tam buğday unu ile yapılan ekmek en kaliteli ekmektir. 10 günde olgunlaşan maya ile yapılan ekşi mayalı ekmek katkısız, doğal ve fazlaca doyurucudur. Ekşi mayalı ekmek en sağlıklı ekmek olarak kabul edilmektedir. Gerçek ekmek serttir. Ekmeği kırmaya çalıştığınız zaman zorlanırsınız. Diğer ekmekler gibi içi boş değildir. Kullanımı uzun sürelidir. Ekmek bayatlasa bile ocağın üstünde ısıtırsanız, dilimledikten sonra mis gibi ekmek olacaktır.

En Sağlıklı Ekmek-Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir