Anasayfa » Yaşam » En Çok Kullanılan Renklerin Anlamları ve Tesirleri Nelerdir?

En Çok Kullanılan Renklerin Anlamları ve Tesirleri Nelerdir?

En Çok Kullanılan Renklerin Anlamları

En Çok Kullanılan Renklerin Anlamları ve Tesirleri Nelerdir? yazımızda hayatımızda en çok kullandığımız ve hoşumuza giden renklerin hangi anlamlara geldiklerini ve üzerimizde oluşturdukları tesirlerini yazdık.

En Çok Kullanılan Renklerin Anlamları

Hayatın hızla devam eden yoğunluğunda sürekli farklı renklerle karşılaşırız. Çoğu zaman bu renkleri sadece gördüğümüzü sanıyor olsak da fazla dikkat etmeyiz. Aslında renklerin, üzerimizdeki tesiri oldukça fazladır. Renkler, her biri farklı tonda ve farklı duyguları içerisinde barındıran niteliktedir. Renkler, bizzat hayatın içinde ve hayatın içindendir. Gördüğümüz bütün renkler, bizim halet-i ruhiyemize dokunur. Bizi neşeli, canlı ve mutlu hissettirdiği gibi huzursuz, stres altında da hissettirebilir. Yani renkler, yalnızca görünmez, onlar konuşur ve bize bir şeyler anlatır. Renklerin önemi büyüktür.

Renkler

Siyah

En ağır renk siyahtır. Gücü simgeler. İş görüşmelerinde aşırıya kaçmamakla beraber, kesinlikle tercih edilmelidir. Kendinde ciddiyeti ve resmiyeti taşır. Asildir. Gözü hiç yormaz.

Kahverengi

Enerjisi düşük olduğu için iş görüşmelerinde tercih edilmemelidir. Toprağı anımsattığı için genellikle gıda sektöründe, tahıl ürünlerinde kullanılır. Psikolojik açıdan karamsarlığa yöneltebilir.

Mavi

Güven ve huzurun rengidir. Mantıklı kararlar vermenize yardımcı olur. İş görüşmelerinde güven ve ciddiyet verir. Kurumsal işletmelerde ve özellikle bankalar tarafından sıklıkla kullanılan renktir. Ayrıca iştahı dizginlediği için diyet reklamlarında sıkça kullanılır.

Sarı

Mutluluğun ve enerjinin sebebi olan renktir. Ancak devamlılık özelliği yoktur. Trafikte dikkat çekmesi ticari taksiler genelde sarı renkte olur. Dikkat çekici çocuk oyuncakları ve iş makinaları için de bu renk kullanılır. Ayrıca yemek reklamlarında kullanılan iki renkten birisidir. Sindirim konusunda iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

Turuncu

Girişken, sıcak ve sevinçli olmayı teşvik eder. İç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en heyecan verici renktir. Adrenalin üretimini artırır.

Yeşil

Huzur, güven veren renktir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği vardır. Her tonu, insana huzur verir. Tabiatı, verimliliği ve bereketi temsil eder.

Lacivert

Güç ve otoritenin rengi olmakla birlikte başarıyı ve güçlü imajı da yansıtır. Bu sebeple iş görüşmelerinde çokça tercih edilir. Enerjisi aynı siyahta olduğu gibidir ve verimliliği artırır. Bilgiyi ve adaleti yansıtır. Savunucu bir renktir.

Kırmızı

Heyecan, coşku ve agresiflik gibi duyguları simgeleyen renktir. Kan basıncını ve solunumu hızlandırabilir. Kişiyi acıktırır, bu yüzden de yiyecek sektöründe çok karşılaştığımız renklerden biridir. Dikkat çeken renk olduğu için bazı trafik tabelalarında kullanılır.

Pembe

Enerjisi düşüktür ve sakinleştirici bir renktir. Çocukların kolaylıkla uykuya dalmalarına yardımcı olur. Renk psikolojisinde pembe, umut belirtisidir. Rahatlatıcı hislere ilham verir. Her şeyin yoluna gireceği hissini uyandırır.

Beyaz

Saflığın ve temizliğin rengidir. Devamlılığı ve istikrarı simgeler. İş görüşmelerinde çok abartılmamakla beraber tercih edilmesi gereken bir renktir. Restoran, mutfak ve yemekhane gibi alanlarda beyaz giyilmesi, o yerin hijyenik olduğu mesajını verir.

Mor

Esrarengizliği simgeleyen bir renktir. Lüksün ve ihtişamın göstergesidir. Pahalı bir renktir. Bilinçaltında insanları korkuttuğu ortaya çıkmıştır.

En Çok Kullanılan Renklerin Anlamları ve Tesirleri Nelerdir? Yardımcı Kaynak: Hümeyra Köksal-Sebile Ünal-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir