İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » En Büyük Döviz Rezervlerine Sahip 10 Ülke

En Büyük Döviz Rezervlerine Sahip 10 Ülke

Dolar Para

En Büyük Döviz Rezervlerine Sahip 10 Ülke

Dolar Para

En Büyük Döviz Rezervlerine Sahip Ülkeler – Döviz Rezervlerinin Önemi

Döviz rezervleri bir ülkenin ekonomik refahı için hayati öneme sahiptir. Yeterli rezerv olmadan bir ülke, ham petrol gibi kritik ithalatlar için ödeme yapamayabilir veya dış borcunu ödeyemeyebilir. Yetersiz rezervler, bir ekonomik kriz durumunda merkez bankasının mevcut yanıtlarını da sınırlayabilir.

Döviz rezervleri, küresel ticareti etkileyen döviz kurlarını kontrol etmek için de kullanılabilir. Bir para birimi, ister sabit ister dalgalı olsun, bir yabancı para birimiyle istenen orandan sapmaya başlarsa, merkez bankası amaçlanan döviz kurunu eski haline getirmek için gerektiği kadar rezerv alıp satabilir.

Yabancı paralar, bir hükümetin elindeki tek varlık biçimi değildir. Uluslararası Para Fonu (IMF), yabancı rezervleri, bir ülkenin para otoritesinin ödemeler dengesi finansman ihtiyaçlarını karşılamak, döviz piyasalarındaki döviz kurlarını etkilemek ve diğer ilgili amaçlar için kullanabileceği dış varlıklar olarak tanımlar. Bu varlıklar, altın, özel çekme hakları (SDR’ler) ve IMF’deki rezerv pozisyonlarını içerebilir. Bununla birlikte, çoğu döviz rezervinde en bol bulunan varlık dövizdir ve çoğu ülke döviz rezervlerinin büyük çoğunluğunu ABD doları, ardından euro ve Japon yeni takip eder.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Döviz rezervleri, bir ülkenin hükümeti veya merkez bankası tarafından tutulan yabancı para birimi cinsinden varlıklardır.
  • Bunlar, yabancı para birimleri, tahviller, hazine bonoları ve diğer devlet tahvillerini içerebilir.
  • Çoğu döviz rezervi ABD doları cinsinden tutulmakta olup, Çin dünyanın en büyük döviz rezervi sahibidir.
  • En büyük yabancı rezerv sahipleri Asya ve Güney Asya’daki ülkeler olma eğilimindedir.
  • ABD, 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla yalnızca nispeten küçük 242 milyar dolarlık rezervi elinde tutuyor.

En Büyük Yabancı Rezervler

İşte en büyük döviz rezerv varlıklarına sahip 10 ülke. Tüm rakamlar Haziran 2022 itibariyledir.

 Sıra  Ülke  Döviz Rezervleri (milyar ABD doları)
1Çin3,480 $
2Japonya1.376 $
3İsviçre1.033 $
4Rusya630 $
5Hindistan599 $
6Tayvan548 $ (31 Aralık 2021 itibarıyla)
7Hong Kong504 $
8Suudi Arabistan451 $
9Güney Kore449 $
10Singapur365 $

Kaynaklar : IMF ve *Çin Cumhuriyeti Merkez Bankası (Tayvan)

Yukarıdaki tablonun Çin ve Hong Kong’un rezervlerini ayrı ayrı listelediğine dikkat edin. Çin, ikinci en büyük rezerv sahibi Japonya’dan iki buçuk kat daha fazla ile açık ara en büyük döviz rezervine sahip. Çin’in ve Hong Kong’un rezervleri birlikte değerlendirildiğinde toplam 4 trilyon doları buluyor. Asya ve Güney Asya ülkeleri, ilk 10’dan sekizini oluşturan döviz rezervlerine hakimdir. 

Ayrıca, Rusya’nın döviz rezervlerinin 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla yaklaşık 630 milyar dolar olduğunu da unutmayın. Bununla birlikte, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak ABD, AB ve diğer ülkeler tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlar, bu rezervlerin çoğunu merkeze erişilemez hale getirdi.

Çoğunluğu euro ve yen olan ABD döviz rezervleri, 2022’nin ikinci çeyreğinde 242 milyar dolar değerindeydi. İlk 10 listesine girmeyen Birleşik Krallık, Haziran 2022 itibarıyla 217 milyar dolarlık döviz rezervine sahipti.

Ülkeler Neden Dış Rezerv Tutar?

Ülkeler, uluslararası ticareti dengelemek, yerel para birimini istikrara kavuşturmak için döviz piyasalarına müdahale etmek, kriz zamanlarında likidite sağlamak, yabancı ve yerli yatırımcılara güven sağlamak gibi çeşitli nedenlerle döviz rezervleri tutmaktadır.

Çin’in Dış Rezervleri Neden Bu Kadar Büyük?

Çin net bir mal ihracatçısıdır ve bu dış ticaretin çoğu ABD doları üzerinden yürütülmektedir. Çinli şirketler bu nedenle ABD doları alıyor, ancak bunları bankacılık sistemi aracılığıyla Çin para birimine çevirmek zorunda. Bankalar daha sonra bunları merkez bankası ile uzlaştırır. Merkez bankası daha sonra doları gezegendeki en güvenli yatırımlar arasında sayılan ABD devlet tahvillerini satın almak için kullanır.

Neden Bir Ülkede Dış Rezervler Bitebilir?

Bir ülke, para birimini istikrara kavuşturmak veya ekonomisini desteklemek için satması gerekiyorsa, özellikle de yerel para birimi düşerse, yabancı rezervlerini aşağı çekebilir.

Alt çizgi

Döviz rezervlerini korumak, bir ulusun ekonomik sağlığı için hayati öneme sahiptir. Döviz rezervleri açısından ilk 10 ülke, Aralık 2021 itibariyle 8,8 trilyon dolarlık birleşik rezerv varlıklarına sahipti ve bunların %40’ından fazlası Çin ve Hong Kong tarafından karşılandı.

En Büyük Döviz Rezervlerine Sahip 10 Ülke-Kaynak: investopedia.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir