İçeriğe geç
Anasayfa » Tarım ve Hayvancılık » En Arkadaş Canlısı ve Sevecen 12 Köpek Irkı

En Arkadaş Canlısı ve Sevecen 12 Köpek Irkı

12 Köpek Irkı Labrador Retriever

En Arkadaş Canlısı ve Sevecen 12 Köpek Irkı

En Arkadaş Canlısı ve Sevecen 12 Köpek Irkı İncelemesi

Tüm köpekler ailelerini sever, ancak tüm köpekler herkesi aynı coşkulu, dik kulaklar ve salyalı öpücüklerle karşılamaz. Ve en cana yakın köpek ırklarına gelince, hangi köpeklerin herkese karşı her zaman dostça davrandığına ve hangi köpeklerin tanıdıkları ve güvendikleri köpeklere bağlı kalmayı tercih ettiğine dair kesin bir kural yoktur.

Amerikan Hayvan Hastanesi Derneği’nin eski başkanı DVM’den Pam Nichols, “Her türe arkadaş canlısı olması öğretilebilir ve herhangi bir cins, yaşamlarının ilk dokuz haftasında sosyalleşmelerine bağlı olarak utangaç ve öngörülemez olabilir” diyor.

Bir köpeğin cana yakınlığı iki ana faktöre bağlıdır: hayatının erken dönemlerinde yeni insanlara, hayvanlara ve durumlara maruz kalması ve genetik. Nichols, bir köpek yavrusunun ebeveynleri “korkak kediler ve utangaç” ise, kendisinin ve kardeşlerinin aynı şeyi yapma şansı olduğunu söylüyor.

Nichols, “Erken gelişimsel sosyalizasyon yapan bir yetiştirici talep edin; bu ilk adımdır” diyor. “Çünkü 12 haftalık ve hiçbir şeye maruz kalmamış bir köpek alırsanız, başınız belaya girer. 12 haftalık, utangaç ve içine kapanık bir köpek, eğitimle arkadaşça ve dışa dönük olmayacaktır.”

Her köpek kendi benzersiz kişiliğine sahip bir birey olsa da, bunlar sizi parkta parlak gözleri ve sallanan kuyruklarıyla selamlama olasılığı en yüksek olan köpeklerden bazılarıdır.

Tanıştıkları Herkesi Seven Köpek Irkları

En Arkadaş Canlısı Beagle
Beagle

1. Beagle

Beagle’ların her gün en az bir saat egzersiz yapması gerekir. Mahallede uzun bir yürüyüşe kesinlikle itiraz etmeyecektir!

Birleşik Krallık’ta izciler için av ortakları olarak yetiştirilen beagle’lar genellikle aile dostu bir favoridir. Oynak ve konuşkan, beagle’lar çocuklar için harika arka bahçe arkadaşlarıdır – çitle çevrili bir bahçeniz olduğu ve bir mahalle tavşanından sonra süper güçlü burunlarını takip etmedikleri sürece. Zorlu bir oyun gününden sonra, tembel bir akşam için aileleriyle kucaklaşmaya hazır olacaklar.

En Arkadaş Canlısı Boston Terrier
Boston Terrier

2. Boston Terrier

Küçük köpek olan centilmen Boston terrier büyük bir kişiliğe sahiptir. Çocuklar için harika oyun arkadaşları ve tembel kanepe patatesleri olabilirler- hepsi sadece günün saatine bağlıdır. Boston teriyerleri canlı ve sevimlidir, bu yüzden her zaman çok dikkat çektiklerinden emin olabilirsiniz.

En Arkadaş Canlısı Brittany
Brittany

3. Brittany

Brittany’ler, olabildiğince açık havadadır. Onu düzenli olarak keneler, çapaklar, paspaslar ve maceralarında almış olabileceği kesikler veya sıyrıklar için kontrol edin.

Akıllı, tatlı ve insanlarını içeren her şey (ve her şey!) konusunda hevesli, Brittany’ler keskin zihinlerini meşgul edecek aktif bir ailede gelişirler. Hafta sonu yürüyüşlerinden ve yüzmelerden akşamlara çeviklik kursunda pratik yapmak ister. Bir Brittany, enerjisine ayak uydurabilecek bir aile ister. Ve köpek parkına gittiğinizde, yeni arkadaşlarını (hem iki hem de dört ayaklı) bir ganimet hareketiyle selamlayacaklardır.

En Arkadaş Canlısı Cavalier King Charles Spaniel
Cavalier King Charles Spaniel

4. Cavalier King Charles Spaniel

Bu muhteşem Cavalier King Charles Spaniel isim ile bekleyebilirsiniz biraz kibirli tarafta olacaklardır. Ama bu algı daha yanlış olamazdı. Kedilerle dost, çocuklar ve diğer köpekler, Cavs tipik olarak herhangi bir aile ve yaşam tarzına tam olarak uyar. Kanepede okumak için çok zaman harcıyor musunuz? Bir Cavalier kucağınızda mutlu bir şekilde erteler. Daha açık havada mısınız? Yürüyüşlerde ve park gezilerinde de yanınızda olacaktır.

En Arkadaş Canlısı Cocker Spaniel
Cocker Spaniel

5. Cocker Spaniel

Kim olduğun önemli değil – tatlı ve sakin Cocker Spaniel, seninle mutlu bir şekilde kucaklaşacak. Bunlar kucak köpekleri küçük çocuklarla yaşlılarla iyi geçinirler ve diğer dört ayaklı aile üyeleriyle de iyi geçinirler. Cocker’lar yeni insanlarla tanışırken biraz çekingen olabilir, ancak bir yabancının yeni bir BFF olması uzun sürmez (özellikle kulak çizikleri ve ikramlar söz konusu olduğunda).

12 Köpek Irkı Golden Retriever
Golden Retriever

6. Golden Retriever

Golden Retriever en popüler köpek ırkları arasındadır. ABD’de kısmen dostane tavırları nedeniyle sevilir. Yumuşak ve eğitilmesi kolay, Golden Retriever’lar başka bir şey istemiyor günü getirme oynayarak geçirmek en sevdikleri insanlarla, bir yürüyüş ya da canlandırıcı yüzmek kuyruk sallamalarını da yapacaktır. Nichols, “[Golden Retriever’ın] en mutlu cins, en cana yakın cins hakkında olduğuna gerçekten inanıyorum” diyor.

En Arkadaş Canlısı Goldendoodle
Goldendoodle

7. Goldendoodle

Bu altın renkli doodleen cana yakın köpek ırklarından iki tanesinin kıvırcık saçlı bir birleşimidir – golden retriever ve fino köpeği. Bu çift dozda sevecen doğa, goldendoodles’ın nazik ve kibar arkadaşlar olduğu anlamına gelir; ilk kez köpek sahipleri için. Ve düşük oldukları için av sürüşü, doodle’ınızın kedilerden veya diğer küçük hayvanlardan sonra havalanması konusunda endişelenmenize gerek yok; kovalamak için arkadaş edinmekle çok ilgileniyorlar.

12 Köpek Irkı Havanese
Havanese

8. Havanese

Her gün 30 dakikalık hızlı bir yürüyüş, Havanese’nizi mutlu etmek için yeterli egzersizdir. Hatta evde oyun zamanı ile yetinecek ve sıkışacaktır.

Bir Havanese ile yaşadığınızda, sizi eğlendirmek için abonelik hizmetine ihtiyacınız olmayacak. Bu küçük tüy yumakları evde enerjik ve aptaldır ve dışadönük ve arkadaş canlısı mizaçları onları güzelleştirir. Terapi köpekleri olarak mükemmeldirler. En iyi yanı: İnsanları yanında olduğu sürece, Havanese geniş mülkten stüdyo daireye kadar her yerde yaşamaktan mutludur.

12 Köpek Irkı Labrador Retriever
Labrador Retriever

9. Labrador Retriever

Bir koşucuysanız veya her hafta sonunu gölde geçiriyorsanız, Labrador Retriever her kalp pompalayan macerada size neşeyle katılacak. Çoğu Labrador Retriever, hoşlanmadıkları yeni bir kişi veya hayvanla nadiren tanışır. Ve benzeri ABD’nin en popüler köpeği, ülke çapında aileler için bir yol arkadaşı olurlar.

12 Köpek Irkı Pembroke Welsh Corgi
Pembroke Welsh Corgi

10. Pembroke Welsh Corgi

Macera arkadaşın olmak isteyen sosyal yavrulardır. Eğer Pembroke Galce corgi kuyruğu olsaydı, her zaman sallardı (ama bunun yerine sevimli corgi poposu kıpır kıpır ). Şımarık kulakları ve doğal gülümsemesi, eğlenceyi seven ve aptal kişiliğine de işaret ediyor. Ve normalde 30 kilodan daha ağır olmadığı için, mükemmel büyüklükte bir kucak arkadaşıdır.

12 Köpek Irkı Poodle
Poodle

11. Poodle

Üç çeşit Poodle (kaniş) vardır: oyuncak, minyatür ve standart. Ve boyutları değişirken (en küçük oyuncak kaniş sadece 4 pound olabilir; bir standart 70’e kadar ağırlığındadır), hepsinin genellikle dostane bir eğilimi vardır. Ancak kanişler sevecen ve insan odaklıyken, yeni, bunaltıcı durumlarda endişeli olabilirler – düşünün: gürültülü, kaotik ortamlar. Kaniş köpeğinizi sosyalleştirmek, kendinden emin ve dışa dönük biri olarak büyümesine yardımcı olacaktır.

12 Köpek Irkı Shih Tzu
Shih Tzu

12. Shih Tzu

Shih Tzu köpekler insanlarla yan yana yaşadı en az 1000 yıl ve köpekler özellikle tüylü dostlarımız olacak şekilde yetiştirildi. Bu küçük, arkadaş canlısı köpek ırkı, Tibetli keşişleri ve Çin imparatorlarını birlikte tutmak için kullanılırdı ve bugün, tırmanamayacakları bir tur nadiren olur. Onlar yeni biriyle ilk tanıştığında havlarlar, ancak bu yavruların hepsi konuşur ve bu ilk şüphe genellikle birkaç dakika sonra geçer.

En Arkadaş Canlısı ve Sevecen 12 Köpek Irkı-Kaynak: dailypaws.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir