İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Emzirme Astım Atağını Engelliyor

Emzirme Astım Atağını Engelliyor

Emzirme Hakkında

Emzirme Astım Atağını Engelliyor yazımızda anne sütünü yeterince almış bebeklerin bağışıklık sisteminin diğer insanlara göre daha gelişmiş olması ve astım gibi solunum yolları rahatsızlıklarının çözümüne nasıl katkısı olduğunu yazdık.

Emzirme Astım Atağını Engelliyor

Annenin bebeğini yeterli oranda emzirmesi bebekte oluşacak astım ve astım atak risklerini yarı yarıya düşürmektedir. Annenin bebeğini emzirmesi bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bütün yaşamı boyunca güçlü bir bağışıklık sistemi olmasını sağlamaktadır. Sağlıklı beslenme ile de bağışıklık sistemi kuvvetlendirildikten sonra bir çok hastalıktan kurtulmaktadır. Anne sütünde çok değerli besin kaynakları olduğu için bebeğin yeteri kadar emzirilmesi çok önemlidir. Anne sütünün yerini alan mamalar ve besinler aynı etkiyi göstermemektedir. Mümkün olduğunca annenin bebeğini emzirmesi bebeğin sağlığı ve gelecekteki sağlığını büyük oranda etkilemektedir. Anneler bebeklerini korumak için mutlaka yeterli seviyede emzirmeleri gerekir. Anne sütünün bir mucizevi besin kaynağı olduğu bilinmektedir.

Antitümör-Astım
Astım

Anne Sütü Araştırması

Amsterdam Üniversitesi‘nden Kıdemli Yazar Dr. Anke Maitland-van der Zee‘ye göre, “Bağırsak mikrobiyomunun erken yaştaki kompozisyonundaki ve aktivitesindeki değişiklikler bağışıklık sistemini etkileyebilir ve bu değişiklikler dolaylı olarak astımda değişikliklere neden olabilir.” dedi. Anne sütünün astıma iyi geldiği araştırma 4-12 yaşlarındaki 960 çocuk üzerinde gerçekleştirildi. Anne sütü alma oranı anket ile belirlendi. Sonuçlarda emzirilen çocuklar astım ataklarından yarı yarıya daha az etkilendiğini gösterdi. Emzirmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmış oldu. Astım ataklarının ve emzirmenin etkilerini daha gelişmiş bir araştırma yapılarak kanıtlanması gerekmektedir. Beslenme, genler ve çevresel etkilerin astım ve diğer solunum yolları hastalıklarına neden olduğu fakat anne sütünün bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle bunların etkisini azalttığı ve kişiyi koruduğu bilinmektedir.

Astım Nedir?

Alerji ve çevremizdeki çeşitli nedenlerden dolayı akciğerlerde harabiyet ile iltihaplanma sonucu aşırı bir hassasiyet gelişir. Bu hassasiyetle birlikte hırlama, öksürük, nefes alırken sıkışma gibi belirtiler gösteren hastalığa astım denir. Ülkemizde astım hastası olan binlerce insan bulunmaktadır.

Emzirme Astım Atağını Engelliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir