İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Elon Musk’un X’i Artık Politika Güncellemesinden Sonra Resmi Olarak Yetişkin İçeriklere İzin Veriyor

Elon Musk’un X’i Artık Politika Güncellemesinden Sonra Resmi Olarak Yetişkin İçeriklere İzin Veriyor

Elon Musk Neden Twitter'ı X

Elon Musk‘un X’i Artık Politika Güncellemesinden Sonra Resmi Olarak Yetişkin İçeriklere İzin Veriyor

Elon Musk’un X’i Artık Politika Güncellemesinden Sonra Resmi Olarak Yetişkin İçeriklere İzin Veriyor

Elon Musk’un X’i artık resmi olarak eski Twitter olarak bilinen sosyal ağda bazı kısıtlamalarla NSFW içeriğine izin veriyor.

X, resmi kullanım politikalarında yakın zamanda yapılan bir güncellemede şöyle diyor: “Uzlaşmayla üretilen ve dağıtılan yetişkinlere yönelik çıplaklığı veya cinsel davranışları, uygun şekilde etiketlenmesi ve belirgin bir şekilde görüntülenmemesi koşuluyla paylaşabilirsiniz.”

TechCrunch tarafından daha önce fark edilen güncellemede X, “Kullanıcıların, rızaya dayalı olarak üretildiği ve dağıtıldığı sürece cinsel temalarla ilgili materyaller oluşturabilmesi, dağıtabilmesi ve tüketebilmesi gerektiğine inanıyoruz” diyor . “Görsel ya da yazılı olsun cinsel ifade, sanatsal ifadenin meşru bir biçimi olabilir. Yetişkinlerin, cinsellikle ilgili olanlar da dahil olmak üzere kendi inançlarını, arzularını ve deneyimlerini yansıtan içeriklerle etkileşime geçme ve bunları oluşturma özerkliğine inanıyoruz.

Bununla birlikte, X’in Yetişkinlere Yönelik İçerik Politikasına göre, “Çocukların veya onu görmemeyi seçen yetişkin kullanıcıların Yetişkinlere Yönelik İçeriklere erişimini kısıtlayarak bu özgürlüğü dengeliyoruz. Ayrıca istismarı, rıza dışılığı, nesneleştirmeyi, cinselleştirmeyi veya küçüklere zarar vermeyi ve müstehcen davranışları teşvik eden içerikleri de yasaklıyoruz. Ayrıca yetişkinlere yönelik içeriğin profil fotoğrafları veya bannerlar gibi görünürlüğü yüksek yerlerde paylaşılmasına da izin vermiyoruz.”

X, “yetişkinlere uygun içeriği”, “yetişkinlerin çıplaklığını veya cinsel davranışlarını tasvir eden, pornografik veya cinsel uyarılmaya neden olmayı amaçlayan, rızayla üretilmiş ve dağıtılmış herhangi bir materyal” olarak tanımlıyor. Tanım aynı zamanda çizgi film, hentai veya anime gibi yapay zeka tarafından oluşturulan, fotoğrafik veya animasyonlu içerikler için de geçerlidir. X’e göre örnekler arasında “cinsel organların, kalçaların veya göğüslerin yakın çekimleri de dahil olmak üzere tam veya kısmi çıplaklık” ve “açık veya zımni cinsel davranış veya cinsel ilişki ve diğer cinsel eylemler gibi simüle edilmiş eylemler” yer alıyor.

X, platformda düzenli olarak yetişkinlere yönelik içerik yayınlayan kullanıcıları, medya ayarlarını “tüm görsellerinizi ve videolarınızı, medyanızın görüntülenmesinden önce onaylanması gereken bir içerik uyarısının arkasına yerleştirecek” şekilde değiştirmeye teşvik ediyor. Kullanıcılar ayrıca bireysel gönderilere tek seferlik içerik uyarısı da ekleyebilir. 18 yaşın altındaki kullanıcılar (veya profillerinde doğum tarihi bulunmayanlar), yetişkinlere yönelik içerik olarak işaretlenmiş gönderileri görüntülemek için tıklayamazlar.

X, politika güncellemesinde “Gönderilerinizi işaretlemede başarısız olmaya devam ederseniz hesap ayarlarınızı sizin için düzenleriz” diyor. X kullanıcıları, uygulamanın raporlama özelliklerini kullanarak işaretlenmemiş yetişkinlere yönelik içeriği veya diğer ihlalleri bildirebilir; şirket, kullanıcıların “Bir hata yaptığımızı düşünüyorsanız” karara itiraz edebileceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: variety

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir