Elon Musk’ın Twitter’ı Güven ve Emniyet Danışma Grubunu Dağıttı

Elon Musk‘ın Twitter’ı Güven ve Emniyet Danışma Grubunu Dağıttı

Elon Musk’ın Twitter’ı Güven ve Emniyet Danışma Grubunu Dağıttı

Elon Musk’ın Twitter’ı, şirketin nefret söylemi, çocuk istismarı, intihar, kendine zarar verme ve platformdaki diğer sorunları ele almak için 2016 yılında oluşturduğu yaklaşık 100 bağımsız sivil, insan hakları ve diğer kuruluşlardan oluşan danışma grubu olan Güven ve Güvenlik Konseyi’ni feshetti.

Konseyin Pazartesi gecesi Twitter temsilcileriyle görüşmesi planlanmıştı. Ancak birden fazla üyeye göre Twitter, grubu toplantıdan kısa bir süre önce dağıttığını e-posta yoluyla bilgilendirdi.

Twitter’dan Associated Press’e e-postanın görüntülerini sağlayan meclis üyeleri, misilleme korkusu nedeniyle isimlerini gizli tutmak koşuluyla konuştu. E-posta, Twitter’ın “dış içgörüleri en iyi nasıl getireceğini yeniden değerlendirdiğini” ve konseyin “bunu yapacak en iyi yapı olmadığını” söyledi.

“Twitter” imzalı e-postada, “Twitter’ı güvenli, bilgilendirici bir yer haline getirme çalışmalarımız her zamankinden daha hızlı ve daha agresif bir şekilde ilerleyecek ve bu hedefe nasıl ulaşılacağına dair fikirlerinizi memnuniyetle karşılamaya devam edeceğiz” dedi.

Gönüllü grubu, Twitter’ın nefret, taciz ve diğer zararlarla nasıl daha iyi mücadele edebileceği konusunda uzmanlık ve rehberlik sağladı, ancak karar verme yetkisi yoktu ve belirli içerik anlaşmazlıklarını incelemedi. Musk, Ekim ayı sonunda Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldıktan kısa bir süre sonra, önemli kararlar alınmasına yardımcı olmak için yeni bir “içerik denetleme konseyi” kuracağını söyledi, ancak daha sonra fikrini değiştirdi.

Konsey üyesi Alex Holmes, “Twitter’ın Güven ve Güvenlik Konseyi, çok çeşitli çevrimiçi zararlar ve güvenlik sorunları hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere Twitter personeli tarafından istişare edildiğinde uzun yıllar boyunca zamanlarını bırakan bir grup gönüllüydü.” bir yönetim organı veya karar alma organıdır.”

Merkezi San Francisco’da bulunan Twitter, Perşembe günü konsey ile toplantıyı bir e-posta ile doğrulamış ve yeni güven ve güvenlik başkanı Ella Irwin de dahil olmak üzere Twitter personeli ile “açık bir konuşma ve Soru-Cevap” sözü vermişti

Bu, üç meclis üyesinin Twitter’da yayınlanan ve “Elon Musk’ın iddialarının aksine, Twitter kullanıcılarının güvenliği ve refahının düşüşte olduğunu” belirten bir basın açıklamasında istifa edeceklerini duyurduğu gün geldi.

Bu eski konsey üyeleri, Musk’ın platformda çocuk cinsel istismarını durdurmak için yeterince çaba göstermediği iddiasıyla onlara ve Twitter’ın geçmiş liderliğine yönelik eleştirilerini artırmasının ardından kısa süre sonra çevrimiçi saldırıların hedefi haline geldi.

“Yıllarca çocuk istismarına karşı önlem almayı reddetmeleri suçtur!” Musk tweet attı

Konseye yönelik artan sayıda saldırı, Pazartesi günü erken saatlerde şirketin konseyin rolünü yanlış tanıtmayı bırakmasını talep eden bir e-posta gönderen geri kalan bazı üyelerin endişelerine yol açtı. E-postada, Twitter liderlerinin bu asılsız suçlamalarının “mevcut ve eski Konsey üyelerini tehlikeye attığı” belirtildi.

Güven ve Güvenlik Konseyi’nin danışma gruplarından biri aslında çocuk istismarına odaklanan bir gruptu. Buna Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi, Rati Vakfı ve YAKIN veya Genç Yetişkin Kurtulanlar ve Muhtaç Akrabalar dahildir.

Görevi 2016’da konseyi oluşturmak olan eski Twitter çalışanı Patricia Cartes, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, konseyin feshedilmesinin “artık kontrol ve denge olmadığı anlamına geldiğini” söyledi. Yeni Twitter politikalarının veya ürünlerinin topluluklarını nasıl etkileyebileceği konusundaki endişelerini iletebilen dünya.

Bunu, Musk’ın içeriğin nasıl denetleneceğini etkileyen bir politika değişikliği yapmadan önce Twitter takipçileriyle yaptığı anket uygulamasıyla karşılaştırdı.

“Uzmanların ne düşündüğünü pek umursamıyor,” dedi.

Kaynak: ap

Yorum yapın