İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Elon Musk’ın Twitter İçin İlk Büyük Planı: Mavi Onay İşareti İçin Ayda 20 ABD Doları Alabilir

Elon Musk’ın Twitter İçin İlk Büyük Planı: Mavi Onay İşareti İçin Ayda 20 ABD Doları Alabilir

Elon Musk'ın Twitter İçin İlk Büyük Planı

Elon Musk‘ın Twitter İçin İlk Büyük Planı: Mavi Onay İşareti İçin Ayda 20 ABD Doları Alabilir

Elon Musk’ın Twitter İçin İlk Büyük Planı: Mavi Onay İşareti İçin Ayda 20 ABD Doları

Elon Musk’ın Twitter’daki saltanatının üçüncü günü ve tweet atan bir ırkçı akını görmenin ötesinde, Musk’ın doğrulama planı büyük bir gelişme.

The Verge’e göre, Twitter yakında bu küçük mavi onay işareti için kullanıcılardan ayda 19,99 ABD dolarına kadar ücret almaya başlayacak. Önerilen plan kapsamında Twitter, doğrulamayı premium abonelik hizmeti Twitter Blue‘nun temel özelliklerinden biri yapacak.

Mevcut Twitter Blue aboneleri, düzenleme düğmesi, özel okuyucu modu, yer imleri ve daha fazlası gibi özellikler için ayda 4,99 ABD doları ödüyor. Musk’ın, doğrulanmamış kullanıcılara kulplarının yanına mavi bir onay işareti ekleme fırsatı veren eklenen havuçla fiyatı üç katına çıkaracağı bildiriliyor.

The Verge, mevcut doğrulanmış kullanıcıların Twitter Blue’ya abone olmak veya doğrulamalarını kaybetmek için 90 günleri olacağını bildirdi.

Bir onay işareti için Netflix veya HBO Max aboneliğinin aylık maliyetinden daha fazla ücret almanın saçmalığının ötesinde, doğrulamayı oynamak için ödeme yapmak Twitter’ı çeşitli başka sorunlara da açar.

The Washington Post’tan Philip Bump’ın belirttiği gibi, doğrulamanın amacı, belirli kullanıcıları ve kuruluşları doğrulayarak yanlış bilgi ve parodi hesaplarıyla mücadele etmektir. Twitter, herkesin doğrulama satın almasına izin vererek, kullanıcıların kendilerini yanlış bir şekilde ünlüler, politikacılar, muhabirler veya diğer önemli kişiler olarak taklit etmelerini ve gerçeği kontrol etme yeteneği olmadan kolayca viral hale gelebilecek yanlış bilgiler yayınlamalarını riske atıyor.

Twitter'dan Gelen Mesaj

Veya, TED üyesi Katie Mack’ten alıntı yapmak gerekirse, “Bu değişiklik gerçekleşirse, herhangi birinin hangi bilgilerin herhangi bir şekilde güvenilir olduğunu veya gerçek bir kişi veya kuruluş tarafından onaylandığını bilmesi genellikle daha zor olacaktır. Daha fazla gürültü, daha az sinyal.”

Alternatif olarak, Earwolf kurucu ortağı Jeff Ullrich’in tahmin ettiği gibi, “İnsanların [doğrulama] için yalnızca değeri olduğu için ödeme yapacağını varsayarsak, doğrulanmanın bir yararı olduğunu kabul edebiliriz. Pek çok insan için bu fayda, güvenilirlik ve aksi takdirde ulaşamayacakları konuşmalara/kişilere/fırsata/eşitliğe erişimdir.”

“Büyük resmin sonucu, vergiyi karşılayabilenlerin sesini yükselten bir platformdur. Bu da her şeye daha dar bir bakış açısı sağlar. Şirket değer kazanıyor, ancak düşük gelirli insanlara değer verdiğinizi varsayarsak *bazılarının* burada olduğu söylemi değer kaybediyor,” diye ekledi Ullrich.

Ve bu, Twitter Blue’nun şu anda yalnızca belirli ülkelerde, özellikle de ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabildiğinden bahsetmeye gerek yok. Şu anda diğer ülkelerdeki doğrulanmış kullanıcılara ne olacağı belli değil.

Musk’ın Twitter çalışanlarına yeni özelliği 7 Kasım’a kadar başlatmak istediğini söylediği bildirildi; son teslim tarihine uymayan çalışanlar işten atılma riskiyle karşı karşıyadır.

Elon Musk’ın Twitter İçin İlk Büyük Planı: Mavi Onay İşareti İçin Ayda 20 ABD Doları Alabilir-Kaynak: consequence.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir