Ekonomi ve ParaHaber

Elon Musk’ı Geçerek Dünyanın En Zengin İnsanı Olan Bernard Arnault Kimdir?

Elon Musk’ı Geçerek Dünyanın En Zengin İnsanı Olan Bernard Arnault Kimdir?

Elon Musk’ı Geçerek Dünyanın En Zengin İnsanı Olan Bernard Arnault Kimdir?

Lüks mallar kralı Bernard Arnault, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Tesla CEO’su Elon Musk‘ı geride bırakarak dünyanın en zengin adamı oldu.

Louis Vuitton SE veya LVMH’nin başkanı ve genel müdürü olan Arnault, 2022’de 7 milyar dolardan fazla net değer kaybı yaşarken, aynı dönemde LVMH hissesi kabaca %6,58 düştü. Yine de, Musk’ın net servetinin 2022’de 100 milyar dolardan fazla düştüğü göz önüne alındığında, bu onu en üst sıralarda yer almaktan alıkoymaya yetmedi. Fransız işadamı, Musk’ın 164 milyar dolarlık net servetiyle karşılaştırıldığında, Fransa ekonomisinin %5’inden fazla olan 171 milyar dolarlık net servete sahip.

Bernard Arnault ‘Kaşmirdeki kurt’

“Kaşmirli kurt ” olarak bilinen Arnault, Fransa’nın Roubaix şehrinde doğdu. 1971’de ailesinin inşaat işine katıldı ve 1981’de Fransa’da sosyalistler iktidara gelince ABD’ye taşındı. 1989 tarihli bir New York Times makalesine göre, o zamanlar “saygıdeğer Fransız ailesinin New Rochelle, NY’deki etkisini genişletmeye çalışan az tanınan bir emlak geliştiricisi” olarak görülüyordu. Arnault, 1984 yılında Christian Dior’un sahibi olduğu neredeyse iflas etmiş bir Fransız tekstil şirketini satın alarak lüks pazarına girdi.

Daha sonra şirketin diğer işlerini sattı ve parayı, o sırada Louis Vuitton ile şampanya ve konyak üreticisi Moët Hennessy arasında bir birleşme olan LVMH’de kontrol hissesi satın almak için kullandı. Arnault daha sonra Louis Vuitton başkanını devirdi ve yıllar boyunca tekrarladığı bir stratejiyle görevi devraldı. Lüks ürünler holdingi, Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Marc Jacobs ve daha fazlasının sahibidir.

Ocak 2021’de LVMH, mücevher şirketi Tiffany & Co.’yu 15,8 milyar dolara satın aldı

İş dünyasına “atılgan Amerikan tarzı” yaklaşımı geçmişte Fransız basını tarafından eleştirilirken, The Telegraph tarafından rafine zevk sahibi bir adam olarak tanımlanıyor: O bir klasik piyanist, bir sanat koleksiyoncusu ve ünlü bir hayırsever. Fransız milyarder, 2019’da büyük bir yangına maruz kalan Paris’teki Notre Dame’in yeniden inşasına yardımcı olmak için yaklaşık 212 milyon dolar bağışta bulundu.

Ve Musk’tan farklı olarak Arnault, radarın altında kalmayı tercih ediyor. Bazı Twitter hesapları, iklim değişikliği farkındalığını artırmak için Fransız milyarderlerin özel uçaklarını takip etmeye başladıktan sonra, Arnault özel jetini satmayı seçti.

Arnault, LVMH’ye ait bir radyo istasyonuna “Gerçekten de, tüm bu hikayelerle grubun bir uçağı vardı ve biz onu sattık” dedi. “Sonuç şu ki kimse nereye gittiğimi göremiyor çünkü ben özel uçak kullandığımda uçak kiralıyorum.”

Elon Musk’ı Geçerek Dünyanın En Zengin İnsanı Olan Bernard Arnault Kimdir?-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir