Ekonomi ve ParaHaber

Elon Musk Tarihte 200 Milyar Dolar Kaybeden İlk Kişi Oldu

Elon Musk Tarihte 200 Milyar Dolar Kaybeden İlk Kişi Oldu

Elon Musk Tarihte 200 Milyar Dolar Kaybeden İlk Kişi Oldu

Bloomberg’in bildirdiğine göre, Twitter CEO’su Elon Musk, tarihte 200 milyar dolarlık net servetini kaybeden ilk insan oldu.

Musk’ın kişisel serveti 200 milyar doları aşan ikinci kişi olması çok uzun zaman önce değildi. Bu, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos‘un aynı başarıyı elde etmesinden sadece aylar sonra, Ocak 2021’de gerçekleşti.

Musk’ın kaybettiği milyarlarca doların çoğu, CEO’su olduğu elektrikli araç şirketi Tesla‘daki hisselerinin değeri tarafından yutuldu. Bloomberg’in Cuma günü belirttiği gibi, bu değer bu yıl %65 düştü ve yalnızca geçen Salı günü %11 düştü.

Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre Musk’ın bugüne kadarki serveti Kasım 2021’de 340 milyar dolar ile zirve yaptı. Bloomberg’e göre şu anda çok da perişan olmayan bir 137 milyar dolar değerinde, ancak bu, 2021’den itibaren hala dik bir dalış.

Musk, LVMH’nin arkasındaki güç merkezi olan Avrupalı ​​moda bilimcisi Bernard Arnault tarafından geride bırakılana kadar bu ayın başlarına kadar dünyanın en zengin insanıydı

Musk’ın karşılaştığı zorluklar arasında, bunun için 44 milyar dolar ödediği zor durumdaki Twitter’ı bizzat yönetmesiyle ilgili büyük tartışmalar yer alıyor. Kendini ” ifade özgürlüğü mutlakiyetçisi ” olarak tanımlayan kişi, daha önce yasaklanmış neo-Nazilerin sosyal medya platformuna geri dönmesine izin verirken, onaylamadığı eylemler nedeniyle gazetecileri keyfi olarak eleştirdiği için defalarca ateş altında kaldı.

Milyarder, mali açıdan zor durumdaki Twitter’ı “temelde … motorları açıkken yüksek hızda yere doğru giden ve kontroller çalışmayan bir uçak” olarak tanımladı.

Görünüşe göre şirket o kadar nakit sıkıntısı çekiyor ki Musk kısa süre önce Sacramento’daki bir Twitter veri merkezini destekleyen sunucuları kapattı. Ayrıca Twitter’ın San Francisco merkezindeki kapıcıları da kovdu ve bildirildiğine göre bazı çalışanları kendi tuvalet kağıtlarını getirmeye zorladı.

Tesla yatırımcıları, Musk’ın Twitter’a aşırı müdahil olmasının, artan rekabetin ortasında onu Tesla’daki ciddi sorunlara yanıt vermekten alıkoyacağından korkuyor. Dramatik bir hareketle Tesla, Amerikalı tüketicilere yıl sonundan önce belirli araba modellerinde 7.500 $ indirim sunuyor. Şirketin ayrıca Şangay fabrikasında üretimi azalttığı bildiriliyor.

Forbes’un bu ayın başlarında bildirdiğine göre, dünyanın milyarderleri 2022’de toplu olarak yaklaşık 2 trilyon dolar kaybetti. Forbes, Amerikalı milyarderlerin toplam 660 milyar dolar kaybettiğini, diğer tüm ülkelerden daha fazla olduğunu ve Musk’ın en çok kaybettiğini belirtti. (Ancak kayıp, dünyadaki milyarderlerin Mart 2020 ile Kasım 2021 arasında toplu servetlerine 5 trilyon dolar eklemesinden sonra gerçekleşti.) Forbes, Amerika’daki kayıpları teknoloji stok değerindeki düşüşe, yükselen faiz oranlarına, enflasyona ve zayıflayan ekonomiye bağladı.

Kaynak: huffpost

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir