Elon Musk, Kendi Şirketi SpaceX’ten 1 Milyar Dolar Kredi Aldı!

Elon Musk, Kendi Şirketi SpaceX’ten 1 Milyar Dolar Kredi Aldı!

Elon Musk, Kendi Şirketi SpaceX’ten 1 Milyar Dolar Kredi Aldı!

  • WSJ’ye göre Elon Musk, Twitter‘ı satın aldığı ay SpaceX‘ten 1 milyar dolar kredi aldı.
  • Twitter’ı satın alması aynı zamanda Tesla hisselerinin desteklediği banka kredileriyle de finanse edildi.
  • Musk daha önce 2018 ile 2020 yılları arasında uzay şirketinden 500 milyon dolar borç almıştı.

The Wall Street Journal’ın aktardığı belgelere göre Elon Musk, artık X olarak bilinen Twitter’ı devraldığı ay olan geçen Ekim ayında SpaceX’ten 1 milyar dolarlık kredi aldı.

Kredi Musk’ın SpaceX’teki bazı hisseleriyle destekleniyordu ve Journal’a göre kısa bir süre sonra Kasım ayında faiziyle birlikte geri ödedi.

Ancak WSJ’nin bildirdiğine göre, SpaceX’in geçen yılın sonunda elinde 4,7 milyar dolar nakit ve menkul kıymet bulunması nedeniyle anlaşma hâlâ şirketin finansmanının önemli bir kısmını oluşturuyordu.

Dünyanın en zengin kişisi ayrıca Kasım ayında neredeyse 4 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı. Musk, Twitter’ı satın almasının finansmanına yardımcı olmak için geçen yıl elektrikli araç şirketindeki hisselerinin yaklaşık 23 milyar dolarını sattı.

Musk’ın Twitter’ı devralmak için yaptığı 44 milyar dolarlık anlaşmanın yaklaşık 13 milyar dolarlık kısmı da Morgan Stanley ve Bank of America gibi Wall Street bankaları tarafından finanse edildi. Bu krediler Musk’un Tesla hisselerinin bir kısmı tarafından destekleniyordu.

Bu borç, yılda yaklaşık 1,5 milyar dolara eşit faiz ödemeleriyle Musk yerine Twitter tarafından geri ödeniyor.

Twitter’da hisse sahibi olan Fidelity, Mayıs ayında şirketin değerini düzenli olarak düşürdü; bu değerin Musk’a ilk başta ödediğinin yalnızca üçte biri kadar olduğu tahmin ediliyor.

Ve bu Musk’ın SpaceX’ten aldığı ilk kredi de değildi. Daha önce Journal’a Tesla’nın finansmanına yardımcı olmak için 2009 yılında buradan 20 milyon dolar borç aldığını söylemişti.

WSJ’nin son raporuna göre kendisi ayrıca 2018 ile 2020 yılları arasında SpaceX’ten 500 milyon dolar değerinde üç kredi almış ve bu krediyi 2021’in sonunda geri ödemişti.

Ve Tesla’nın, Musk için bir cam ev inşa etmeyi de içerdiğine inanılan “Proje 42” için federal bir soruşturmayla karşı karşıya olduğu bildiriliyor.

Kaynak: businessinsider

Yorum yapın