İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine E-Ticaret Sitelerinin Kayıt Zorunluluğu

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine E-Ticaret Sitelerinin Kayıt Zorunluluğu

Elektronik Ticaret Bilgi

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine E-Ticaret Sitelerinin Kayıt Zorunluluğu yazımızda yeni yılla birlikte tüm e-ticaret sitelerinin ETBİS sistemine kayıt zorunluluğunu ve temel amacını yazdık.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi

E- ticaret yapan tüm şirketler ETBİS‘e kayıt olmak zorundadır. Ülkemizdeki e-ticaretin daha iyi yapılması için yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Güvenli ortam sağlanması için ve insanların daha güvenli bir şekilde internetten alışverişlerini yapması için bu tür önlemler alınmaktadır. E-ticaret hacminin genişletilmesi de ekonominin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. E- ticaret sitelerinin kendilerini sisteme kayıt ettirmesi, daha iyi bir elektronik ticaretin yapılması için gerekli bir düzenlemedir. E-ticaret siteleri bu sisteme üye değil ise 5 bin-20 bin arası cezası bulunmaktadır.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi 3 tür işletmeyi kapsamaktadır. Birincisi ülkemizde yerleşik olarak bulunan ve sanal ortamda mallarını satan ve sanal sözleşme imzalayan e-ticaret siteleridir. İkincisi pazar yeri olan şirketlerdir. Ürün ve hizmet satanlar bu kısma girmektedir. Üçüncüsü ürün ve hizmeti Türkiye’de üreten ama yurt dışındaki bir e-ticaret sitesi üzerinden ürün ve hizmet satan kişileri kapsamaktadır. Tüm bu şirketler kendilerini kayıt altına almak zorundadır.

E-Ticaret Çağı Yaşanıyor

E-Ticaret Sitelerinin Kayıtlarının Amacı

Bu düzenlemede e-ticaretin nasıl bir büyüklüğe sahip olduğu da kayıt altına alınacaktır. Kaç tane e-ticaret sitenin olduğu da bu sistem ile belli olacaktır. Tüm sözleşmeler ve harcamalar kayıt altına alınarak güvenlik sağlanmış olacaktır. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ile e-ticaretin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. E-ticaret ile ürün ve hizmet satan herkesin kendini bu sisteme kayıt etme zorunluluğu bulunmaktadır. Kişi, küçük işletme, orta ve büyük işletme olması fark etmemektedir. E-ticaretten elde edilen bilgiler ile insanların ihtiyaçları belirlenecek ve ona göre çözümler üretilecektir. Kayıtlarda herhangi bir ücret alınmamaktadır. Kayıp ve kaçaklar bu yolla önlenecektir. Müşteri şikayetleri daha iyi bir şekilde dinlenebilecek ve çözüm bulunacaktır.

İşe Gitmeden Evden Para-AliExpress

Yurt Dışı E-Ticaret Siteleri

Yurt dışında bulunan e-ticaret sitelerinden de oldukça fazla alışveriş yapılmaktadır. Devlet vergi kaçağını önlemek için bu yabancı şirketlerin ülkemize gelerek vergi beyannamesinde bulunmasını şart koşmaktadır. Aliexpress, Alibaba ve Amazon bu şirketlerin başında gelmektedir. İsteyen yabancı şirketler ülkemize gelerek vergisini ödeyebilecek ve bazı avantajlardan faydalanabilecektir. Gelmek istemeyenlere ise şuanda bir şey yapılmamaktadır.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi kayıt için adres: etbis.eticaret.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir