İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Elektronik Sigara Kullanan 22 Yaşındaki Adam Çift Akciğer Nakline İhtiyaç Duydu

Elektronik Sigara Kullanan 22 Yaşındaki Adam Çift Akciğer Nakline İhtiyaç Duydu

Elektronik Sigara Kullanan jackson allard

Elektronik Sigara Kullanan 22 Yaşındaki Adam Çift Akciğer Nakline İhtiyaç Duydu

Elektronik Sigara Kullanan 22 Yaşındaki Adam Çift Akciğer Nakline İhtiyaç Duydu

22 yaşındaki bir erkeğe, 70 gün boyunca yaşam destek ünitesinde kaldıktan sonra bu ayın başlarında çift akciğer nakli yapıldı.

Kuzey Dakota’da yaşayan Jackson Allard, ekim ayında karın ağrısı nedeniyle acil servise gitti ancak oksijen seviyesi çok düştüğü için hastaneye kaldırıldı. Haber ilk olarak Valley News Live tarafından Allard’ın aile dostu tarafından oluşturulan GoFundMe sayfasına dayanarak bildirildi.

Kuzey Dakota’daki doktorlar Allard’a, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilen ve zatürreye dönüşen, ardından akciğerlerde sıvı birikmesinin neden olduğu hayatı tehdit eden bir yaralanma olan akut solunum sıkıntısı sendromuna neden olabilen bir virüs olan parainfluenza teşhisi koydu.

“Röntgen çektiklerinde kalbini bile göremiyordunuz. Her şey beyazdı. Bu da tüm akciğerin sıvıyla dolu olduğu anlamına geliyor” dedi Allard’ın büyükannesi Doreen Hurlburt.

Hurlburt, Allard’ın 16 veya 17 yaşından beri e-sigara kullandığını ancak son zamanlarda daha yoğun bir şekilde elektronik sigara kullanmaya başladığını söyledi.

“Bunun onun için ne kadar kötü olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu” dedi. “Entübe edilmeden bir gün önce, ‘Bu kadar hasta olabileceğim hakkında hiçbir fikrim yoktu’ dedi.”

Bilim insanları elektronik sigara ile akciğer hastalığı arasındaki ilişkiyi hâlâ tam olarak anlayamıyor, bu nedenle Allard’ın vakasında elektronik sigaranın nasıl bir rol oynadığı belli değil. Bazı çalışmalar, e-sigara kullanmanın insanları solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı hale getirebileceğini öne sürüyor.

Massachusetts Genel Hastanesi Akciğer Nakli Programı tıbbi direktörü Dr. Brian Keller, hayvanlar ve insan hücreleri üzerinde yapılan çalışmaların, e-sigara kullanımının akciğerleri kaplayan kan damarlarına ve hücrelere zarar verebileceğini gösterdiğini söyledi. Ancak bilim insanları hâlâ e-sigaradaki hangi bileşiklerin insan sağlığı açısından en kötü olduğunu belirlemeye çalışıyor.

Keller, “Aslında hasara neden olabilecek birkaç tane var” dedi. “Buna nikotinin kendisi de dahildir, aynı zamanda propilen glikol veya gliserol gibi bir taşıyıcı sıvının yanması ve birçok insanın elektronik sigara cihazlarına eklediği aroma da dahildir.”

Hurlburt, torununun doktorlarının, torununun e-sigara kullanımının başlangıçtaki viral enfeksiyonunu atlatmasını engellediğinden şüphelendiğini söyledi

“İyileşmediği için ‘Elektronik sigara kullanıyor ve ciğerlerinize zarar veriyor’ diyorlar” dedi.

Allard’ın annesi Jaime Foertsch, oğlunun ekstrakorporeal membran oksijenasyonu veya ECMO adı verilen bir yaşam destek cihazına yerleştirildiğini ve ardından Ekim ayı sonunda Minnesota’daki M Health Fairview’e uçakla nakledildiğini söyledi.

Foertsch, Allard’ın M Health Fairview’in kana oksijen katan ve onu vücuda geri gönderen ECMO makinesinde tuttuğu en uzun hasta olduğunu söyledi. Bir hastane temsilcisi, hasta mahremiyetini koruyan Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası’nı gerekçe göstererek Pazartesi günü yorum yapmaktan kaçındı.

Allard’ın nakil için değerlendirilmesi için sedasyondan kurtulması ve yürüyebilmesi gerekiyordu. Ancak geçen yılın sonunda hayatta kalma mücadelesi veriyordu: Ölümcül olabilecek kan pıhtılarının oluşması nedeniyle doktorlar ECMO cihazının parçalarını iki kez değiştirmek zorunda kaldı. Daha sonra 12 Aralık’ta kalp krizi geçirdi ve hayata döndürülmesi gerekti.

Foertsch bir e-postada şunları söyledi: “Birkaç aile toplantısında [Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi] ekibi hayatta kalma şansının %1 olduğunu söyledi.” “Asla pes etmedik ve Jackson’ı savunmaya devam ettik.”

Ailesi, ayın sonunda Allard’ın iyileştiğini ve ayağa kalkıp birkaç adım atabildiğini söyledi.

Hurlburt, “Birdenbire her şey tersine döndü” dedi. “Tıpkı gece ve gündüz gibiydi.”

Yılbaşı gecesi Foertsch, doktorların oğluna bir çift yeni akciğer tahsis ettiği yönünde bir telefon aldı. Allard ertesi gün bir nakil aldı. 5 Ocak itibariyle artık yaşam desteğine ihtiyacı kalmadı.

Annesi, Allard’ın hala yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı olduğunu ancak biraz yardımla yatağa girip çıkabildiğini ve yürüteçle yaklaşık 1,5 metre yürüyebildiğini söyledi.

Foertsch, “Hemşireler ona bir efsane ve mucize diyorlar” dedi. “Her geçen gün daha da güçleniyor ve yakında rehabilitasyona alınacağını umuyor.”

Hurbult, torununun hâlâ konuşmayı yeniden öğrenmesi gerektiğini ancak iletişim kurabildiğini söyledi.

“Hemşirelere yardımlarından dolayı teşekkür ettim” dedi. “Sadece ‘Beni kurtarmak için bu kadar çok çalıştığınız için teşekkür ederim’ dedi. Çok tatlı bir çocuk.”

Akciğer nakli nispeten nadirdir ve 50 yaşın altındaki kişiler için daha da nadirdir. 2021’de ABD’de gerçekleştirilen 2.569 akciğer naklinden yalnızca 440’ı 18 ila 49 yaşları arasındaki alıcılarda gerçekleşti. Elektronik sigarayla ilişkili akciğer yaralanmalarının çoğu nakil gerektirmez ancak hastaların tipik olarak oksijen desteği veya mekanik ventilasyon gibi bir tür solunum desteğine ihtiyacı vardır.

Keller, “Elektronik sigara kullandıktan sonra akciğer nakli gerektiren hastaların yalnızca birkaç raporuna rastladım” dedi.

Michigan’da 2019’da organ nakli yapılan 17 yaşındaki bir erkek çocuğunun ilk vaka olduğuna inanılıyor. Geçen yıl Missouri’de 34 yaşındaki bir adam da, antibiyotiklere dirençli, yaşamı tehdit eden bir akciğer enfeksiyonu geliştirdikten sonra çift akciğer nakli aldı. Adamın sigara içme geçmişi vardı ve aynı zamanda dokuz yıl boyunca e-sigara kullanıyordu.

Akciğer nakli yapılanların yaklaşık yüzde 54’ü ameliyattan sonra en az beş yıl hayatta kalıyor.

Hurbult, Allard’ın doktorların ilerlemesini izleyebilmesi ve nakli tolere ettiğinden emin olabilmesi için Minneapolis’te yaklaşık altı ay geçirmesi gerektiğini söyledi. Ancak ailesi tam bir iyileşme bekliyor.

Hurbult, “Hayatını geri alacak” dedi. “Jackson’ımızı geri alacağız.”

Elektronik Sigara Kullanan 22 Yaşındaki Adam Çift Akciğer Nakline İhtiyaç Duydu-Kaynak: nbcnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir