İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Elektronik Ödeme Sistemlerinin Önemi

Elektronik Ödeme Sistemlerinin Önemi

Elektronik Ödeme-Dijital ödeme

Elektronik Ödeme Sistemlerinin Önemi yazımızda ödeme sistemlerinin yeni teknoloji ile nasıl değiştiğini, internette hangi ödeme sistemlerini kullandığımızı ve yeni bir elektronik para birimi olan Bitcoin‘i yazdık.

Elektronik Ödeme Sistemlerinin Önemi

Ödemenin önemini ticaretin kalbi olarak özetleyebiliriz. Üretici ürettiği malın karşılığında ödeme alarak ayakta kalabilmektedir. Ticarete girdiğinizde ürün ve hizmet pazarlayarak bunun karşılığı olarak müşterinizden ödeme almaktasınız. Normal hayatta nakit olarak ödeme yapılırken dijital ortamlarda ödeme sistemleri aracılığı ile ödemeler yapılmaktadır. 2012 yılından itibaren hızla gelişen e-ticaret sektörü ile dijital ödeme kavramı ön plana gelmiştir. Ödeme sistemlerine bu yönde olağan üstü bir kayma olmuştur. Dijital ortamlarda satış yapan şirket sayısı 50 bin farz edersek ileride bu sayının çok fazla artacağı tahmin edilmektedir. Dijital pazara geçmeyen şirketlerin iş hayatında tutunamayacakları gözükmektedir. Türkiye’de bulunan 2 milyon kadar kobi şirketi bu teknolojiyi bünyelerine katmak zorunda kalacaktır.

Elektronik Ödeme

Ödeme Sisteminin Faydası

Ödeme sistemleri, fiziksel iş yerine sahip olan şirketlerin online internet sitesinden ödeme yapılacağı zaman elektronik ödeme sistemi burada devreye giriyor. Yavaş ve aksayan satış işlemini hızlı ve güvenli bir ortamda müşteriye sunarak başarılı bir ödeme işlemi gerçekleşmesini sağlıyor. Son zamanlarda da ödeme sistemi sağlayan şirketlere büyük şirketler tarafından oldukça yatırım yapılmaktadır. Dijitalleşmenin zorunlu olduğunu bilen yatırımcılar bu fırsattan yararlanarak yatırımlarını bu elektronik dünyaya kaydırmış bulunmaktadır. İnternet alışverişlerinde kredi kartı, banka kartı, banka havalesi ve kapıda ödeme gibi imkanlar ödeme yapmanızı sağlıyor. Ödeme sistemleri sunan şirketler hepsini bir arada sunduğu için üye olan şirketler bunların hiçbiriyle uğraşmak zorunda kalmayacaktır. Müşterisine ödeme sistemlerinin hepsini içeren bir teknoloji sunduğu için hem müşteri hem de şirket memnun kalacaktır.

Bitcoin Para Birimi
Bitcoin

Dünya Çapınca Kullanılan Ödeme Sistemi ve Para Birimi: Bitcoin

Ödeme sistemleri yazımızda son olarak Bitcoin‘e değineceğiz. Bitcoin ülkemizde hala geçerli değildir, fakat Dünya online ödemelerde para yerine kullanılmaktadır. Bitcoin resmi bir banka veya kuruluşa bağlı değildir. Elektronik para tabiri kullanılmaktadır. Sadece internet aracılığı ile kullanılabilmektedir. Kullanımı hızla artmaktadır. Bitcoin kullanan kişiler hiçbir banka hesabına gerek duymaz ve prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmaz. Kişiden kişiye Bitcoin transfer edilir. Diğer sistemlere göre kullanım masrafı daha azdır. Bitcoin paralarınızla istediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz. Bitcoin paranız dijital hesabınızda saklı durur.

Bitcoin para birimi bir yazılım olduğu için yazılımcılar tarafından sürekli denetlenmektedir. Açık kaynak kodlu olduğundan da geliştirilmeye açıktır. Bitcoin kullanan şirketlerde bankalara ödemek zorunda olduğu hizmet bedellerini bu sistemi kullanarak ücretsiz olarak faydalanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir