You are currently viewing Elektrik Faturalarının Son Durumu
Elektrik

Elektrik Faturalarının Son Durumu

Elektrik Faturalarının Son Durumu hakkındaki yazımızda tüketilen elektriğe göre ödenen faturalar ve yeni yılla birlikte elektrik sağlayıcınızı değiştirme hakkınız olacağını yazdık.

Elektrik Faturalarının Son Durumu-İstanbul

Elektrik Faturalarının Son Durumu-Enerji Kaynakları Bakımından Çoğunlukla Dış Ülkelere Bağımlıyız

Doğalgaz dışarıdan geliyor ve ithal kömürler kullandığımızdan ücretlerde olan artış kaçınılmaz oluyor. Kış aylarında ülkeye gelen doğalgazın çoğunu devlet, evlere göndermektedir. Enerji üreten santralin doğalgaz ihtiyacını ikinci planda tutmaktadır. Yeteri kadar doğalgaz ithal edilmediğinden de elektrik santralleri doğalgaz alamıyorlar. Buradan da elektrik ihtiyacı karşılanamıyor. Dışarıdan doğalgaz alımının tam bir planlamayla yapılamaması ülke içinde doğalgaz eksikliğine sebebiyet veriyor. Artan doğalgaz kullanımına endeksle ihraç edilen doğalgazında aynı oranda yükseltilmesi ve kendi depolarımızda kullanıma saklanması gerekir. İran, Rusya ve Azerbaycan‘dan aldığımız doğalgazın tam anlamıyla yeterli bir şekilde ithal edilmesi gerekir. Evlere ve santrallere gereken kadar doğalgaz gönderilmelidir.

Elektrik Faturalarının Son Durumu-Elektrik akımı

Elektriği Dağıtmakla Görevli 21 Dağıtım Şirketi Var

Bu şirketlerin hepsi de özel firmalara aittir. Devlet tamamen elini bu alandan çekmiştir. Bu şirketler elektriği dağıtırken kar yapma amacı güttükleri için belli zamanlarda fiyat düşük olduğunda devreye girmemiş oluyorlar. Kafalarına göre elektrik kesintisi yapıyorlar. İstanbul’un Avrupa ve Asya kıt’alarında bulunan ilçelere belirli tarihlerde ve saatlerde kesintiler uyguluyorlar. Üretim olmadığından elektrik dağıtım şirketleri, olan elektriği gezdirerek paylaştırıyor. Bu da enerji gereksinimini karşılamak için üretilen boş bir çözüm. Serbest tüketici olayı 2017’de yeniden gündeme getirildi. Serbest tüketici de, elektrik abonesi belirli bir tüketim sınırını geçtiğinde istediği dağıtım şirketinden elektriğini alabilme hakkı kazanıyor.

Elektrik Faturalarının Son Durumu-TEDAŞ

83-85 TL Üzeri Ödeyen Her Elektrik Tüketicisi İstediği Elektrik Dağıtıcısını Seçebilecek

Tabi ki elektrik dağıtıcısını değiştirmek faturanızda çok da bir değişim göstermeyebilir. Çünkü devletin elektrik faturasına yansıttığı bir çok kalem vergiden kurtulma imkanınız yoktur. Bu işlemi yapmak için olan aboneliğinizi iptal edip yeni başvuracağınız dağıtım şirketine başvuruda bulunmalısınız. Bu işlemler beklemediğiniz kadar yavaş olacaktır. 2015 yılında 40 milyon aboneden sadece 2 milyon abone aldığı elektriği değiştirmiş ve başka bir dağıtım şirketine başvurmuştur. Elektriği devletin tek elden üretmesi gerekir. Enerjinin zorunlu bir ihtiyaç olması nedeniyle tek elden verilmesi en doğru seçenek olarak gözüküyor. Serbest piyasa da olan enerji fiyatlarında çok fazla dalgalanmalar olmaktadır. Elektrik dağıtıcınızı değiştirirken kaç yıllık taahhütte imza attığınıza da dikkat edin. 

Kullanmadığımız Enerjinin Faturası

Kayıp kaçak bedeli ve dağıtım bedelinin halka ödettirilmemesi gerekir. Faturasını ödeyen halka bu adaletsizlik yapılmamalı ve en kısa zamanda bu işe bir düzenleme getirilmelidir. Kış saatine geçilmemesi ve yaz saatine devam etme tam ters bir etki yaptı. Enerji kullanımı %7 oranında arttı. Tasarruf yapalım derken daha fazla tüketim oldu.

TEDAŞ Web site: www.tedas.gov.tr

Elektrik Faturalarının Son Durumu.

Bir yanıt yazın