Elektrik Akımı ve Gerilimi Nedir?

Elektrik Akımı ve Gerilimi Nedir? yazımızda insanların elektriğe olan bağımlılıklarını ve elektriğin artan önemini, elektrik akımı ve geriliminin nasıl oluştuğunu yazdık.

İnsanlar İçin Elektriğin Önemi

Su, hava ve yemek insan hayatının olmazsa olmazlarındandır. Bunların yanına artık elektriği de ekleyebiliriz. Elektrik hayatımızın içerisinde tamamıyla yer almaktadır. Evlerde, iş yerlerinde elektriksiz kalmak demek, eli kolu bağlanmak anlamına gelmektedir. Teknolojinin ilerlediği ve geliştiği günümüzde enerji hayati önem kazanmıştır. Hayatımızda çok önemli yeri olan elektrik hakkında, elektrik akımı ve gerilimi nasıl oluşur hakkında bilgiler verdik.

Elektrik Faturalarının Son Durumu-Elektrik sayacı

Elektrik Akımı ve Gerilimi

Elektrik akımı oluşması için gerilim ve akımın doğacağı iletken maddelere ihtiyaç vardır. Gerilim; iki farklı nokta veya kutup arasında meydana gelen farklılıktır. Bir faaliyetin, hareketin veya akışın kendiliğinden oluşması için gerilim olması gerekir. Örneğin; nehirlerin çoğu yüksekten aşağıya, denize doğru akmaktadır. Bu akışın sebebi dağların ve denizlerin yüksekliklerinin farklı olmasıdır. Bu nedenle de gerilim oluşur. Bu durumda gerilim sebebidir. Gerilimden sonra elektrik akımı başlar. Akım; iletkenlerin uçlarının gerilime maruz kalması ile o iletkenin içerisinde oluşan elektron akışıdır. Elektrik akımı bir depoda üretilip biriktirilen ve oradan kabloların içine gönderilen bir şey değildir. Tamamen iletkenin içinde oluşan bir harekettir. Elektrik çarpmalarında insanı etkileyen şey esasında voltaj yüksekliği değil, gerilim sonucu vücuttan geçen elektrik akımının yüksekliğidir.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın