El Emeğinizle Yazın Nimetlerinden Faydalanacağınız Ev Tipi 5 Lezzet

El Emeğinizle Yazın Nimetlerinden Faydalanacağınız Ev Tipi 5 Lezzet yazımızda yazın nimetlerinden faydalanıp, ortaya kendi imalatınız, sağlıklı ve helal, ev tipi lezzetler çıkarmak için 5 başlık konusunda bilgilendirme yazdık.

El Emeğinizle Yapacağınız 5 Lezzet İşlemi

  1. Kurutmak
  2. Konserve yapmak
  3. Dondurarak saklamak
  4. Fermente etmek (mayalamak)
  5. Şekerlemek

Kuruluk Dolma Yapımı

Kurutmak

Gıdaları kurutma işlemi bulunduğunuz şehrin havasıyla son derece ilişkilidir. Genellikle doğudaki şehirlerin havası nemsiz olduğu için bu yöntem buralarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Dolmalık biber, patlıcan ve kabağın içi oyularak kurutulur. Tatlı meyvelerde doğrandıktan sonra kışın hoşaf yapmak için kurutulur. Domatesler, nane, maydanozlar da kurutulur. Salçalar yapılır, pestiller yapılır. Kurutma işleminde en önemli nokta, hiç nem kalmamasıdır. Yani kağıt gibi kuruması gerekir yoksa hemen böceklenir ya da küflenerek ziyan olurlar.

Soğan Konservesi Nasıl Yapılır?

Konserve Yapmak

Konserve yapmak, hazır konserve almaktan çok daha sağlıklıdır. Doğal konserve işleminde püf nokta, havayla başta olmak üzere her şeyle temasın kesilip iyi bir vakumlama elde edilmesidir. Konserveyi açtıktan sonra 1 hafta içinde tüketilmesi gerekir. Kışa içecek olarak saklamak istediğiniz ne varsa, biraz su ve şekerle damak zevkinize göre ayarlayıp kavanozlayabilirsiniz. Ayrıca yemeklik olarak sebzeleri domatesle sulandırıp konserve yapabilirsiniz. Her kavanozda yeni kapak kullanmalısınız. Konserve sırasında kavanozun kapağındaki lastik halka ısıl işlem görmektedir. Bu da sonraki konservelerin sağlıklı bir şekilde olmasını engelleyebilir. Tencerede kaynayan malzemeyi hızlıca kavanozlara doldurup, kavanozların kapağını kapatıp ters çevirmelisiniz. Kullandığınız tüm malzemelerin kuru olduğuna emin olun.

Orman Meyveli Dondurma

Buzlu Çözümler-Dondurma İşlemi

Bütün meyvelerden saklayabildiğiniz kadar dondurucuda saklamaya çalışın. Sebzeleri kavurmadan veya ateşte mühürlemeden dondurmayın. Aksi halde kışın pişirdiğinizde sebzelerden çiğ bir tat alırsınız. Biber ve patlıcanları közledikten sonra kabuklarını soyarak dondurucuda saklayın. Kışın kahvaltılarda çok güzel olacaktır.

Zayıflamak İçin Sirke Tarifi

Fermente İşlemi

Turşular, sirkeler, peynirler… Hepsi mikroorganizmaların bize hediyesidir. Özellikle sirke, prebiyotik destek için birebirdir. Meyvelerin kabuklarını veya ezilmiş olanlarını, geri dönüşüm yaparak faydalı bir şekilde kullanmanızı sağlar fermente işlemi. Sirkeyi kendiniz yaptığınızda, temizlikte ve vücut bakımında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Turşu kurmakta yazın olmazsa olmazlarındandır. Turşuda mayalama işlemine yardımcı olanlar nohut ve buğdaydır. Bunlardan turşuya biraz eklediğiniz takdirde lezzeti artacaktır. Fermente işlemlerini mutlaka cam kavanozlarda gerçekleştirin.

Ayva Reçelinin Tarifi Nasıl

El Emeğinizle Şekerlemeler-Reçeller

Glikozsuz ve fruktozsuz reçeller tüketmek sizin elinizde. Sevdiğiniz meyvelerden damak tadınıza uygun olanları evde sağlıklı bir şekilde reçel yapabilirsiniz. Karmin ve diğer boyalar kullanılmadan yapılan reçellerinizi afiyetle tüketebileceksiniz. İstediğiniz meyveyi alıp reçelini yapın.

El Emeğinizle Yazın Nimetlerinden Faydalanacağınız Ev Tipi 5 Lezzet-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın