Ekonomi ve Para

Ekonomik Durgunluk Sırasında Zengin Olmanın Kanıtlanmış 3 Yolu

Ekonomik Durgunluk Sırasında Zengin Olmanın Kanıtlanmış 3 Yolu

Melek Yatırımcılar Destek

Ekonomik Durgunluk Sırasında Bir Sürü Parayı Riske Atmadan Zengin Olmanın Kanıtlanmış 3 Yolu

Durgunluklar, genellikle düşen perakende satışlar, düşük endüstriyel üretim, azalan ücretler ve daha yüksek işsizlik ile ilişkili ekonomik aktivitede uzun süreli gerilemelerdir. Güzel haber ise düşüşler aynı zamanda sıradan insanlara servet inşa etmeleri için birçok fırsat sunar. Zengin olmanın kanıtlanmış 3 yoluna bakalım.

Dünyanın En Zenginleri 2021 Jeff Bezos

Hisse Senetleri

Her yatırımcı düşükten alıp yüksekten satmak ister. Bir durgunluk sırasında bir borsa düşüşü, pazarlık avcıları için uygun bir zaman olabilir. Q1 ve Q2’deki GSYİH daralması çok şiddetli olmasa da, stoklar zaten çok düştü. (ABD) S&P 500, 2022’nin ilk altı ayında yaklaşık %20 düşerek 1970’den bu yana en kötü ilk yarı performansını gösteriyor. Hisseleri ucuza almak isteyen yatırımcılar, temkinli olmak ve durgunluk sırasında başarılı olabilecek şirketlere odaklanmak isteyebilirler.

Örneğin Warren Buffett, 2008 Büyük Durgunluğu sırasında gıda devi Kraft Foods (daha sonra Kraft Heinz’i oluşturmak için Heinz ile birleşti) ve elektrik şirketi NRG Energy’nin (NRG) hisselerine yüklendi.

Hartford Funds’a göre, S&P 500, 1945’ten bu yana yaşanan 13 durgunluk sırasında aslında ortalama %3,7 değer kazandı.

Yatırım yapmaya başlamak için çok fazla paraya ihtiyacınız yok. Hatta bazı yatırım uygulamaları, harcamaya hazır olduğunuz kadar çok parayla hisselerin küçük bir kısmını satın almanıza bile izin verir.

Emlak

Gayrimenkul, durgunluk sırasında potansiyel olarak kazançlı başka bir fırsat sunuyor. Bir durgunluk mutlaka emlak fiyatlarında bir düşüş göreceğimiz anlamına gelmez. Ancak emlak piyasasındaki yukarı yönlü ivmeyi belirli bir faktör caydırabilir: faiz oranları.

Şu anda, Fed, yükselen enflasyonu dizginlemek için gösterge faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltiyor. Daha yüksek faiz oranları gayrimenkul için kötü haberdir. Borçlanma maliyeti yüksek olduğunda, insanların bir ev veya yatırım amaçlı gayrimenkul satın almak için kredi almayı iki kez düşünmesini sağlar.

“Mezar Dansçısı” olarak da bilinen emlak kralı Sam Zell, kimse istemediği halde mülk satın alarak bir servet kazandı. 1973’te ekonomi durgunluğa girdiğinde, birçok kredi temerrüde düştüğü için emlak piyasası çöktü. Bu ortamda, Zell önemli bir indirimle yüksek kaliteli mülklerden oluşan bir portföy elde edebildi.

Son yıllarda yatırım amaçlı gayrimenkuller izliyorsanız, fiyatlardaki durgunluk kaynaklı bir geri çekilme iyi bir giriş noktası sağlayabilir. Bu günlerde, bütçeniz ne kadar büyük (veya küçük) olursa olsun, yeni hizmetler emlak oyununa girmenizi kolaylaştırıyor.

Ekonomik Durgunluk Sırasında Kendi İşini Kurmak

Herkes kendi işini kurmak istemez. Ancak The Economist’e göre milyonerlerin %47’si işletme sahibi.

Girişimci olmak kolay değildir ve bir durgunluk döneminde – diğer işletmeler kapanıyorken – bir iş kurma fikri göz korkutucu görünebilir. Ancak sürüye karşı gelmenin avantajları vardır.

“Şu anda açık bir alandan yararlanmanın tam zamanı. İş danışmanı ve koçluk ajansı Predictable Profits’in CEO’su Charles Gaudet, rakipleriniz geri çekiliyor – pazarlama ve reklamcılık için daha az para harcıyor” diyor. “Bazıları işçi çıkarmaya başladı. Diğerleri sıkı oturmaktan ve en iyisini ummaktan memnun.”

Daha az rekabet olduğunda, piyasada bir pozisyon oluşturma şansınız daha yüksektir. Tabii ki, henüz işinizden ayrılmaya ve bir iş fikrine tam olarak girmeye hazır değilseniz, önce bir “yan iş” başlatmayı düşünün.

Çabuk zengin olmanın sihirli bir formülü yok. Hisse senedine, gayrimenkule yatırım yapmak veya kendi işinizi kurmak olsun, önce kendi araştırmanızı yapmanız ve finansal durumunuzu değerlendirmeniz önemlidir.

Ekonomik Durgunluk Sırasında Zengin Olmanın Kanıtlanmış 3 Yolu-Kaynak: moneywise.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir