Ekonomi ve ParaHaberYaşam

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Kararları İncelemesi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Kararları İncelemesi yazımızda Başbakan‘ın açıkladığı ekonomiyi yükseltecek tedbirler ve bunun ekonomimizi düzeltip düzeltemeyeceği konusunda yazdık.

Binali Yıldırım
Binali Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Koordinasyon Kurulu Kararları Açıkladı

Şu sıralar Dövizlerin yükselmesi TL’nin düşüşte olması mecbur bazı ekonomik kararlar almayı gerektiriyordu. Buradaki en büyük sorun iş piyasasındaki daralma gibi gözüküyor. Piyasayı etkileyen en büyük neden nakit paranın olmamasıydı. Uzun zamandır bunun farkında olan hükumet bu nakit sıkışıklığına önlem alarak bu sıkışıklığın önüne geçmek istemiştir fakat yine de ekonomik düşüşe engel olamamıştır. 250 milyar Tl’lik bir finansman gerektiği devlet tarafından açıklanmıştır. Bu da gösteriyor ki nakit olmaması gerçekten de büyük bir sıkışıklığa neden olmuştur. Bunun çözümünü bankalar yardımıyla özel şirketlere 250 milyar TL’lik bir kredi vererek aşmayı hedefliyor devlet. Bu krediyi sağlayan bankalara devlet hazine ödemesi garantisi vererek güven aşılamaya çalışmıştır. Bu da reel sektörün aktif olarak çalışmasına katkı sağlayacak bir gelişme olacaktır.

İmalat sektörünün düşüşte olması da diğer sektörlere olumsuz yönde etki etmiştir. Yatırım yapan şirketlere kurumlar vergisinde indirim sağlanacak. Bu indirim ile imalat yapan şirketler rahatlamış olacak. Diğer sektör olan inşaat‘da ise, kdv indirimi uygulaması başladı. Bu indirim ile inşaat sektörünün de eskisi gibi hızla bir gelişimi olması bekleniyor.

İşverene Yapılan Destek

2017 yılında işletmeye yeni bir çalışan alınırsa, devlet asgari ücretin yarısını destek olarak şirkete koşulsuz verecektir. Bu ödeme ilk yıl için geçerli olup, 2.yıl ise %25’ini devlet verecektir. Bu uygulama ile çalışan sayısını arttırma, işsiz sayısını azaltma gibi bir amaç hedeflenmektedir. Artı işe giren elemanın ilk 3 ay SGK primini yatırmayıp, son 3 ay ödeyerek para ödeme konusunda erteleme avantajını şirketlere sunmaktadır. Ekonomi Koordinasyon Kurulu Kararları İncelemesi.

is-kur
İşkur

İşkur Vasıtasıyla 500 Bin Kişiye Eğitim Verilerek İş Sahibi Yapılacak

Ekonomik çözümlerden bir diğeri ise, işkur’a başvurulması neticesinde kişiye gereken eğitim verilerek işkur iş başı program kapsamında işe yerleştirilme yapılacaktır. İsteyene de KOSGEP Kursu ile girişimcilik kursu açılarak devlet destekli iş yeri açması için karşılıksız kredi verilecektir. İşsizliğin önüne geçebilmek için yeni istihdam alanları açmak birinci öncelik olmuştur bu nedenle devlet 500 bin kişiye ekmek kapısı bulma yoluna acilen girmiştir. Bu ekonomik dar boğazdan anca çalışarak kurtulabileceğimiz için çalışan sayısının her geçen gün artması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir