Ekolojik Yaşam ve Doğallıktan Uzaklaşma

Ekolojik Yaşam ve Doğallıktan Uzaklaşma yazımızda ekolojik yaşamın önemi, insanların şehirlerde yaşamasıyla birlikte her şeyin hazır bir şekilde bulunması ve mekanik bir şekilde tavuk yetiştirilmesini yazdık.

İnsanın Doğa ile Olan Etkileşimi Azalıyor

İnsanların büyük şehirlerde yaşaması her geçen gün artmaktadır. Öyle ki İstanbul’da 20 milyona yakın insan yaşamaktadır. Büyük şehirlerde betonlar ve asfaltlar mecbur her yerde yapılmaktadır. Bu kadar betonlar ve binaların içerisinde sıkışan insanlar doğa ile olan etkileşimini kaybetmektedir. Öyle ki yeni nesil çocuklar yazları köylerine gitmeseler eğer, doğa ile tanışma imkanları ve topraktan ürün elde etme durumları olmamaktadır. Okula servisle gidip gelen ve dışarıya çok az çıkan sürekli evde duran çocuklar, toprağın gücünü bilmeden yaşamaktadır. İnsanın doğa ile olan etkileşimi insanın onu gitmemesi nedeniyle evinde türlü türlü çiçekler ve bitkiler yetiştirerek giderilmektedir. Kedi ve köpek gibi birçok hayvanı da evde beslemek doğaya olan özlemden kaynaklanmaktadır.

Tarımda Kooperatifleşme

Dünya sistemi sizin kendi ürünlerinizi yapmanıza gerek kalmadan satın alarak kullanmanızı sağlamaktadır. Fakat tüketilen gıdaların içeriğinde uzun ömürlü olması için birçok katkı maddesi bulunmaktadır. Bir yoğurdu dışarıdan aldığınızda günlerce dolapta beklemektedir. Kendiniz mayalayıp tüketirseniz bu kadar ömrü olmadığını göreceksiniz. Evlerde yapılan börekler, çörekler, pastalar ve kekler dışarı da da satılmaktadır. Tüm ürünler dışarıda yapılarak, insanların yorulmadan satın alarak tüketmesini sağlamaktadır. Özellikle ambalajlı gıdaların içerisinde olan koruyucular ve diğer maddeler vücut sistemini bozmaktadır. Hastalıkların da çoğalmasında beslenme düzeninin bu türde olmasının büyük etkisi vardır. Ekolojik yaşamdan uzak kalmak insanoğlu için hiç de iyi bir durum değildir.

İş Hayatında Yaşanan Yorgunlukların Sebepleri

Ekolojik Yaşam ve Tavuğun Yetiştirilmesi

Ekolojik yaşam, insanın doğa ve çevre ile olan ilişkisini anlatan bilim dalıdır. İnsanlar tüketmiş oldukları gıdaların doğal olanlarını bilmeli ve onları tüketmelidir. Çocukların ve ailelerin çeşitli hastalıklar yaşamasını bu şekilde önleyebiliriz. Günümüz şehir hayatında tavukların doğal olduğunu belirtmek için gezen tavuk isimlendirilerek satışı yapılmaktadır.

Endüstriyel Piliçler

Halbuki tavuğun gezmesi hareket etmesi normal bir durumdur. Gezmeyen tavukların nasıl yetiştirildiğini artık siz düşünün. Tavukları küçücük kafeslere koydular ve tavukların hareket etme özgürlüklerini elinden aldılar. Tavuklar sistematik olarak önünde bulunan yemi ve suyu tüketmekte arkasından ise yumurta yumurtlamaktadır. Tavukların bir makine haline gelmesi ve insanların onlar ile beslenmesinin pek bir faydası yoktur. Şehirlerde her şey suni bir şekilde yapılmaktadır. Doğallıktan uzaklaşan insan oğlu kendi sonunu hazırlamaktadır.

Ekolojik Yaşam ve Doğallıktan Uzaklaşma-Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın