Ekmek İsrafı ve Artan Ekmekleri Değerlendirme

Ekmek İsrafı ve Artan Ekmekleri Değerlendirme yazımızda sofralardan eksik etmediğimiz kutsal yiyecek olan ekmeklerin israfına karşı önlem almayı ve artan ekmekleri nasıl değerlendirebileceğinizi yazdık.

Ekmek İsrafı 2017

2017 yılında yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de 1 günde 6 milyon ekmek çöpe gitmiş. Yapılan ekmek israfı ile ilgili bilgilendirmeler ve kampanyalar neticesinde bu rakam günlük 4 milyon 900 bin ekmeğe düşürülebilmişti. Ülkemizde üretilen toplam ekmeğin %5,4’ü böylece çöpe gitmektedir. Ekmeğin sofraların vazgeçilmez yiyeceği olduğunu biliyoruz, fakat israfa karşı da önlemimizi almalıyız. Bu rakamın 3 milyon adedi fırınlardan kaynaklanmaktadır. 1,5 milyonu evlerde, 500 bini de personel ve öğrenci yemekhanelerinde, otel ve lokantalarda israf edilmektedir. Tüketimden fazlasını üreten fırıncılar ekmeğin çoğunu israf etmektedir.

İnsanların ekmek tüketimine karşı daha bilinçli olması gerekir. Günde 5 milyona yakın ekmeğin çöpe gitmesi, Müslüman bir millete yakışmıyor. Dinimizde israf haram kılınmıştır. Ev halkının fazla ekmek alması israfa neden olmaktadır. Ekmekte yapılacak tasarruf ve israf etmeme, hem aile kazancını artıracak, hemde ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Ekmeklerin çöp kenarlarına ve konteynır kenarlarına poşetlerle bırakılması çok üzücü bir durumdur.

Sandviç Ekmek Tarifi

Artan Ekmekleri Değerlendirme Yolları

  1. Çorbaların yanında kıtır ekmek olarak kullanabilirsiniz.
  2. Kahvaltıda yumurtalı ekme veya tereyağını süreceğiniz kıtır ekmek.
  3. Kahvaltıda çayın yanında kıtır şeklinde tüketmek.
  4. Kanepe yapımında kullanabilirsiniz.
  5. Bayat ekmek pizzası yaparak değerlendirebilirsiniz.
  6. Bayat ekmek köftesi deneyebilirsiniz.
  7. Kahvaltıda tereyağlı ve peynirli ekmek kavurması.

Bayat ekmekten çeşitli yiyecekler ve güzel sunumlar yaparak çöpe atmaktan ve israf etmekten kurtulmuş olursunuz. Ekmeği günlük olarak tüketebileceğimiz kadar almaya dikkat edelim.

İnsan ve Hayat Dergisi ve diğer kaynaklardan yardım alınmıştır.

Yorum yapın