Anasayfa » Seyahat » Efes Antik Kenti İzmir

Efes Antik Kenti İzmir

Efes Antik Kenti Hakkında

Efes Antik Kenti İzmir yazımızda Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl boyunca yerleşim yeri olan Efes’in Antik kentinin turistleri kendine hala çekmesini yazdık.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kent, İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Cilalı Taş Devrinden günümüze kadar gelen önemli bir antik kenttir. Eski zamanlarda Roma İmparatorluğunun önemli kentleri arasında yer alan Efes, antik bir Yunan kenti olarak bilinmektedir. Doğu ile Batı uygarlıklarına köprü olmuştur. Önemli bir liman kenti olduğu için ticaretin merkezi olarak da görev yapan kent, insanları kendisine çekmeyi başarmıştır. Günümüzde İzmir’in en önemli tarihi eserleri arasında yer alan Efes Antik Kenti, bir asırdır önemli sayıda turisti kente çekmektedir. İzmir’in içinde zamana meydan okuyan kültür beşiği olarak görev yapmaktadır.

Efes Antik Kenti Seyahat

Dünya Mirası Efes Antik

Efes Antik Kent, yaklaşık M.Ö.3 yüzyıl ve 6. yüzyıl arasında en parlak dönemini yaşamıştır. Roma İmparatorluğu çağında nüfusunun 200 bine yaklaştığı tahmin edilmektedir. UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescillenmiştir. Efes kentinde ilk kazılar 1860’lı yıllarda yapılmıştır. Hristiyanlığın yayılmasında eski yıllarda önemli rol üstlenmiştir. Turistik faaliyetlerin başlamasında dünyanın ilk merkezleri arasında yer almıştır. Antik kente 1920’li yıllarda başlayan ziyaretler artarak devam etmektedir. O zamanlarda da istasyona gelen turistler at arabaları ile antik kente geldiği ve burada onları bir bekçinin beklediği ve kenti gezdirdiği belirtilmektedir. Günümüzde her yıl 1 milyon turist kültürel mirası görmek için Efes Antik Kente gelmektedir. Antik kentin birçok parçasının günümüze kadar gelmesi ve yapıların tarihi hatırlatması turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kentinde Artemis Tapınağı, Efes Antik Tiyatrosu, Celsus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Meryem Ana Evi ve Yedi Uyurlar gezilmesi gereken önemli tarihi yerler arasında yer almaktadır. Yolunuz İzmir’e düşerse mutlaka tarihi yapıları görmeye gidin. Eski uygarlıkların içerisinde zaman yolculuğuna çıkacaksınız.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir