İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Eczane Eczacılığı ve Eczacılık Fakültesi Eğitimi

Eczane Eczacılığı ve Eczacılık Fakültesi Eğitimi

Eczane Eczacılığı

Eczane Eczacılığı ve Eczacılık Fakültesi Eğitimi yazımızda eczacılık mesleğinde eczane eczacılığın oldukça popüler hale gelmesini, Farmakognozinin ne olduğunu ve Eczacılık Fakültesi eğitiminin içeriğini yazdık.

Eczane Eczacılığı

Eczacılık denildiğinde aklımıza ilk önce ilaç gelmektedir. Geçmişten günümüze eczacılığa bir ilaç dükkanı olarak bakılmaktadır. İlaçların tasarlanması, üretilmesi, hastaya sunulması, ilacın etkin ve güvenilir bir şekilde kullanılmasını süreçlerinde eczacının etkin bir rolü vardır. Ülkemizde bulunan 32 bin eczacıdan 26 bin kadarı eczane eczacılığında kendi mesleklerini icra etmektedir.

Eczane eczacılığı çok yaygın olduğu için eczacılık bir market türü olarak görülmektedir. Ülkemizde genel olarak ilaç satılan yer olarak görülmekle birlikte aslında ilacın her aşamasında yer almaktadırlar. Eczacılar ilaç araştırmalarına çok az katılmaktadır, bunun nedeni ise eczane eczacılığın cazibesinin daha iyi olmasıdır. Bunların yanında geleceğin popüler meslekleri arasında yer almaya devam edecektir.

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Topluluğu’nda kişi başına düşen eczacı sayısı belirlendiğinde 3500 kişiye 1 eczacı düşmesi istenmektedir. Ülkemizde 81 milyon kişiye 32 bin eczacı bakmaktadır. Aşağı yukarı 2500 kişiye 1 eczacı düşmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu sayısı çok daha altlardadır. İlaç üretiminde eczacıların olması sağlık sektöründe daha etkili olmamazı sağlayacaktır. Ülkemizde eczacı akademisyen sayısı da yeterince yoktur. Eczacılık seçecek gençlerin üniversite seçiminde eğitim kadrosuna iyice bakması gerekir.

Kolesterol İlaçları

Doğal Kaynaklı İlaç Bilimi Farmakognozi

Daha çok bitkilerin görünmesinin yanında tüm doğal gıdalar hayvansal, mineral, doğadan alınan her nevi ilaç maddesi ile ilgili araştırmaları yürütür. İşin bilimsel yönü Farmakognozi olarak adlandırılır. Sıcak yönü ise Fitoterapi yani bitkilerle tedavidir. Son yıllarda bitkilerle tedavi çok popüler hale gelmiştir. Üniversitede 5 yıl eğitim aldıktan sonra 3 yıl hastanede çalışan eczacılar hastanelerde klinisyen olarak çalışabilmektedir. Hastalara ilaçların en etkin ve güvenilir bir şekilde verilmesi için önerilerde bulunacaklardır. Eczacılık fakültesi mezunları iş bulma konusunda minimum sıkıntı çekmektedir. Özellikle Eczacılık Fakültesinde akademisyen açığı oluğu için bu alanda eleman ihtiyacı bulunmaktadır.

Eczacılık Fakültesi Eğitimi

Eczacılık Fakültesi İngilizce ise ilk yıl Yabancı dil hazırlık verilmektedir. İngilizce bilenler dil sınavını geçerek direkt 1.sınıftan başlamaktadır. İlk 2 yıl temel eğitim verilmektedir. Kimya, Tıp eğitimi, Biyoloji v.s. 3. ve 4. sınıfta mesleki dersler verilmektedir. Eczacılıkta 3 temel dal vardır. 1.Doğal ilaçlar, 2.Sentetik ilaçlar, 3.Farmasötik teknoloji(ilaca dönüştürme). 5.sınıfta ilk dönemde seçmeli dersler seçilir ve kişinin alanına göre dersler alınır. İkinci dönemde fabrika stajı yapılır. Ülkemizde ilacı fabrikalar üretmemektedir. Çoğunluğu dışarından alınmaktadır.

Eczane Eczacılığı ve Eczacılık Fakültesi Eğitimi-Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir