You are currently viewing E Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?
E Vitamini

E Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

  • Post author:
  • Post category:Sağlık
  • Reading time:3 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:8 Temmuz 2020

E Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? yazımızda E vitamininin ne tip vitamin olduğunu, E vitamini eksikliğini, E vitaminin ne işe yaradığını ve hangi besinlerde daha çok olduğunu yazdık.

E Vitamini Nedir?

E vitamini en çok konuşulan vitaminlerdendir. E vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. A-D-E-K vitaminlerinin hepsi yağda erimektedir. Yağsız bir işe yaramazlar. E vitamini vücudumuzda depolanabilmektedir. Fazla depolandığı zaman karaciğeri çok ciddi yorabilmektedir. Bu vitaminlerin fazlası idrar veya suyla atılmaz. Karaciğerde çok ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu yüzden A-D-E-K vitaminlerini alırken dikkatli olun.

Cilt Yaşlanması ve Lekeleri

E Vitamini Eksikliği

Eskiden E vitamini sıkıntısı çekmeyen insanlar, günümüzde çok fazla kısıtlı beslenen, sürekli diyette olan, sürekli yağsız beslenenlerde E vitamini eksikliği çokça görülmektedir. Bütün yağlı tohumlarda ve yağlarda bolca E vitamini var ve normalde E vitamini eksikliği görülmez. Zeytinyağı, ayçiçek yağı, yağlı süt, yağlı yoğurt ve kuruyemişlerde bulunur.

E Vitamini Ne İşe Yarar?

E vitamini vücudumuzda pek çok mekanizmada önemli rol oynar. Çok önemli bir antioksidandır. Piyasadan aldığınız kremlerde ve anti aging özellikli takviyelerde mutlaka E vitamini bulunur. Yaşlanma karşıtı tüm ürünlerde E vitamini bulunur. Bağışıklık sistemimiz içinde çok değerlidir. Kasların onarımında da E vitamini etkilidir. Doğru E vitamini alımı sizin çok daha iyi egzersiz yapmanızı ve formda kalmanızı sağlayacaktır. Kilo vermek isteyenlerin mutlaka E vitamini içeriği olan besinler tüketmesi gerekir. Spor yaparken kas kaybı olmaması için E vitamini alınmalıdır.

E Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın