Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

E-Ticaret Platformu Shopify, Amazon’un En Büyük Rakibi Olmaya Aday

E-Ticaret Platformu Shopify, Amazon’un En Büyük Rakibi Olmaya Aday

E-Ticaret Platformu Shopify Yükselmeye Devam Ediyor

Merkezi olmayan e-ticaret hizmetleri şirketi Shopify, önümüzdeki on yılda Amazon‘u trilyon dolarlık sınıra kadar takip edebilir. Shopify, çevrimiçi alışverişte yıkıcı bir güç olmaya devam ediyor. Önümüzdeki beş yıl içinde gelirini potansiyel olarak dört katına çıkarabilir. Ancak muhtemelen 2030 yılına kadar Amazon’dan daha değerli olmayacak.

Shopify‘ın e-ticaret araçları, kendi çevrimiçi mağazalar, süreç ödemeleri açmak, emirleri yerine getirmek ve benzeri kitlesel pazarları dayanmadan kendi pazarlama kampanyalarını yönetmek için işletmelerin sağlayan Amazon‘a rakip.

Shopify’ın merkezi olmayan stratejisi, son birkaç yılda Amazon’dan daha hızlı büyümesini sağladı. 2015 ve 2020 arasında Shopify’ın yıllık geliri, %70,2’lik muazzam bir bileşik yıllık büyüme oranında arttı. Amazon’un geliri aynı dönemde %29,3’lük büyüdü.

Shopify’ın hissesi son beş yılda %4.460 artarken, Amazon’un hissesi yaklaşık %400 arttı. Yine de Shopify’ın 182 milyar dolarlık piyasa değeri, Amazon’un 1,86 trilyon dolarlık piyasa değerinin onda birinden daha az.

Ancak 10 yıl sonrasına bakarsak, Shopify’ın piyasa değeri sonunda Amazon’unkiyle eşleşebilir mi, hatta onu geçebilir mi? Öğrenmek için bu iki e-ticaret devine daha yakından bakalım.

E-Ticaret Platformu Shopify

Shopify’ın büyümek için hala çok yeri olabilir

Shopify, bugün dünya çapında 1,7 milyondan fazla işletmeye hizmet veriyor. Bu, 2015’in ilk çeyreğinde 162.261 satıcısından on kat daha fazla bir sıçrama yaptığı anlamına geliyor.

Bu büyüme etkileyici, ancak bu sadece başlangıç ​​olabilir. Geçen Haziran, Piper Sandler  analisti Brent Bracelin, Shopify kullanıcılarının e-ticaret pazarının yalnızca %2’sine girdiğini tahmin etti.

Bracelin, e-ticaret penetrasyon oranlarının bugün yaklaşık %15’ten önümüzdeki on yılda %50’ye yükselmesiyle, Shopify’ın yıllık gelirinin 2020’de 2,93 milyar dolardan 2025’te 12 milyar dolara dört kattan fazla artabileceğini belirtti.

Shopify öncelikle küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet eder, ancak şimdi Shopify Plus platformuyla giderek artan sayıda büyük kurumsal müşteriye hizmet veriyor. Walmart, üçüncü taraf çevrimiçi pazarını geçen yıl Shopify’ın hizmetlerine bağladı ve diğer fiziksel perakendeciler bu ipucunu takip ederse daha da büyüyecektir.

Amazon Kadar Büyük Olabilir mi?

Amazon, önümüzdeki beş yıl içinde gelirini yıllık ortalama %25 oranında artırırsa, 2025 mali yılında yıllık 1,18 trilyon ABD doları gelir elde edebilir. Gelir artışı önümüzdeki beş yıl içinde %20’ye düşerse, 2030 mali yılında yıllık gelirde 2,93 trilyon ABD doları üretebilir.

Bu büyüme, Amazon’un e-ticaret ekosisteminin yeni denizaşırı platformlarla genişlemesi, Whole Foods gibi daha fazla fiziksel mağazanın satın alınması ve daha küçük çevrimiçi pazar yerlerinin satın alınmasıyla desteklenebilir. Amazon Web Services‘in (AWS) hala geniş bir farkla liderliğini sürdürdüğü küresel bulut altyapı platformu pazarının büyümesinden de etkilenecektir.

Amazon’un hisselerinin hala yıllık gelirinin yaklaşık dört ila beş katı arasında işlem gördüğünü varsayarsak, şirketin değeri 2030 yılına kadar 13 trilyon dolardan fazla olabilir. Bu tahmin fazla iyimser olabilir, çünkü resesyonları, antitröst düzenlemelerini veya öngörülemeyen diğer faktörleri hesaba katılmaz. Ancak önümüzdeki on yılda % 22,5’lik bir CAGR’nin Amazon için gerçekçi bir hedef olduğunu düşünüyorum.

Shopify, 2025 yılına kadar yıllık 12 milyar dolar gelir elde edebilirse, %32,6’lık bir CAGR’yi temsil eder. Önümüzdeki beş yıl boyunca bu büyüme oranını korursa, 2030’da yaklaşık 50 milyar dolar gelir elde edebilir. Bu, özellikle internet ve e-ticaret penetrasyon oranları dünya çapında arttıkça Shopify için gerçekçi bir büyüme yörüngesi gibi görünüyor.

Shopify şu anda geçen yılki satışların 60 katından ve bu yılki satışların yaklaşık 40 katından işlem görüyor. Fiyat-satış oranının satışların yaklaşık 30 katına düştüğünü varsayarsak, 2030 yılına kadar 1,5 trilyon dolar değerinde olabilir.

Piyasa Sınırlarının Ötesine Bakın

Shopify muhtemelen 10 yıl içinde Amazon’dan daha az değere sahip olacak, ancak bu daha zayıf bir yatırım olacağı anlamına gelmiyor. Shopify, öngörülebilir gelecekte Amazon’dan daha güçlü bir gelir artışı sağlayabilir ve önümüzdeki on yıl içinde 1 trilyon doları aşabilir. Bu, 2006’da kurulan bir şirket için dikkate değer bir başarı olacaktır. Aynı zamanda Kanada’nın ilk trilyon dolarlık şirketi olacaktır.

Geçtiğimiz on yıl, Shopify’ın merkezi olmayan yaklaşımının Amazon’un merkezi pazar yerleri kadar kalıcı güce sahip olduğunu ve bu eğilimin önümüzdeki 10 yıl boyunca kolayca devam edebileceğini ortaya koyuyor.

E-Ticaret Platformu Shopify, Amazon’un En Büyük Rakibi Olmaya Aday-Kaynak: fool.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir