You are currently viewing e-Devlet Üzerinden Hizmete Açılan ‘Çalışma Hayatım’ Uygulaması ile Sigorta Bilgilerinize Ulaşabileceksiniz
E-Devlet

e-Devlet Üzerinden Hizmete Açılan ‘Çalışma Hayatım’ Uygulaması ile Sigorta Bilgilerinize Ulaşabileceksiniz

e-Devlet Üzerinden Hizmete Açılan ‘Çalışma Hayatım’ Uygulaması ile Sigorta Bilgilerinize Ulaşabileceksiniz

e-Devlet Üzerinden Hizmete Açılan ‘Çalışma Hayatım’ Uygulaması

Çalışanlar, emekliler ya da iş arayanlar için çalışma hayatını ilgilendiren tüm iş ve işlemleri e-devlet üzerinden Çalışma Hayatım hizmeti ile kolayca ulaşabilirsiniz. e-Devlet’te arama kısmına Çalışma Hayatım yazarak bu hizmete hızlıca ulaşabilirsiniz.

Yeni bütünleşik hizmet “Çalışma Hayatım” e-Devlet Kapısı’nda açıldı. “Araçlarım” ve “İkametgahım” bütünleşik hizmetlerinden sonra “Çalışma Hayatım” da devreye girdi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin çalışmalarıyla hayata geçen yeni hizmet ile iş hayatına ait tüm iş ve işlemler tek bir ekranda toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç yaptığı açıklamada yeni bütünleşik hizmet “Çalışma Hayatım” ile vatandaşlarımızın iş arama, çalışmaya başlama, sigorta, emeklilik, mesleki yeterlilik gibi çalışma hayatlarını oluşturan tüm iş ve işlemlerin bütünleşik bir yapıda e-Devlet Kapısı üzerinden tek bir ekrandan ulaşılabildiğini dile getirdi. Bütünleşik hizmet yapısının çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Koç; gelişen dünyada zaman kavramının çok önemli olduğunu, e-Devlet Kapısı’nda hizmet çeşitliliği kadar hizmete erişimin de artık önem arz ettiğini belirterek bütünleşik hizmetlerin sayısını ve içeriğini geliştirmek için sürekli çalıştıklarını dile getirdi. 

Emekliler, Çalışanlar ve İş Arayanlar İçin Tasarlandı

Başkan Koç yeni bütünleşik hizmet “Çalışma Hayatım”ın emekliler, çalışanlar ve iş arayanlar için özel hazırlandığını söyledi. Sn. Koç, emekliler için pek çok hizmetin bir araya getirildiğini şu sözleriyle ifade etti: “Emeklilerimiz için yeni bütünleşik hizmetimizde pek çok hizmeti bir araya getirdik. Çalışma Hayatım bütünleşik hizmeti ile; 4A, 4B, 4C aylık bilgilerini, aylık kesintilerini, bir aylık maaş tercihlerini, aylık bilgilerine ilişkin barkodlu belge alma işlemlerini, banka ve adres değişikliği taleplerini, hareketsiz ve blokeli emekli maaş sorgulama ve iade başvurusu işlemleri gibi birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilecekler.”

Çalışanlara Yönelik Hizmetler Tek Bir Ekranda Toplandı

Çalışanlar için de detaylı bir çalışma yapıldığını belirten Başkan Koç, “Çalışma Hayatım” bütünleşik hizmetinde çalışanlara yönelik pek çok hizmetin bir araya getirildiğini dile getirdi: “4A, 4B, 4C tescil bilgilerini, ne zaman emekli olabileceklerini, 4C bordro, dil tazminatı, 4A/4B iş göremezlik ödemesi görme bilgilerini sorgulayabilecekler. Ayrıca şahıs ödemeleri, esnaf ve sanatkâr sicil/oda bilgileri ve iş yeri kaydı/ borcu yoktur belgesi sorgulama/doğrulama işlemleri gibi pek çok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilecekler.”

İş Arayanlar Unutulmadı

“Çalışma Hayatım” bütünleşik hizmetinde iş arayan vatandaşlar için “iş arıyorum” modülünün yer aldığını dile getiren Başkan Koç, iş arayan vatandaşların yeni bütünleşik hizmet ile; İŞKUR kayıt bilgilerine kolayca ulaşabileceklerini, iş ilanları ve başvurularını görüp, kurs/program ilanları ve ön başvuruları ile iş başvurularını sorgulama işlemlerini gerçekleştirebileceklerini dile getirdi.

Sağlık ve Yetkinlik Bilgilerine Kolay Ulaşım

Sn. Koç, yeni bütünleşik hizmet “Çalışma Hayatım” ile tek ekran üzerinden SGK ve GSS borçlarını yapılandırıldığını; MEB, YÖK öğrenci ve mezuniyet bilgilerinin görüntülendiğini ve mesleki yeterlilik belgelerine ait bilgilere ulaşıldığını söyledi.

Başkan Koç, vatandaşların sağlık güvencelerine ait pek çok hizmetin de yeni bütünleşik hizmet “Çalışma Hayatım”da yer aldığını dile getirerek; artık rapor, tedavi bilgileri ya da ilaç kullanım süreleri gibi pek çok bilgiye tek bir yerden erişilebildiğini söyledi: “Çalışma Hayatım hizmeti ile artık tüm vatandaşlarımız sağlık modülünden; sağlık güvencesi hak sahipliğini sorgulayabilecek, tedavi bilgileri, reçete bilgileri, ilaç kullanım sürelerini görebilecek, optik cam/çerçeve, diş protez hakkı ve medikal malzeme bilgilerine erişip, istirahat raporları gibi birçok sağlık verisini görebilecekler.”

e-Devlet Üzerinden Hizmete Açılan ‘Çalışma Hayatım’ Uygulaması ile Sigorta Bilgilerinize Ulaşabileceksiniz-Kaynak: cbddo.gov.tr

Bir yanıt yazın