Dünyanın Su Sorunu Yaşaması

Dünyanın Su Sorunu Yaşaması yazımızda 2025 yılında dünyada tahmini su kıtlığının başlamasını, susuzluğun neden olduğu çocuk ölümlerini ve suyun önemini yazdık.

Susuzluğun Giderek Artması

Bazı içecek markalarının tadı başka ülkelerde farklı tatlardadır. Türkiye’de içtiğiniz içecekle Maldivlerdeki içeceğin tadı aynı değildir. Bunun nedeni ise kullanılan ana malzeme olan suyun farklı tadıdır. Her ülkenin suyu elde etme tarzı farklı olduğu için içeceklerinde tadı farklılaşmaktadır. Günümüzde suyun önemini anlatmak adına dünyada suya ulaşamayan 2 milyar insan bulunmaktadır. Su bir nimettir ve değeri iyi bilinmelidir. Suyun kirliliğini temizleyerek içmek için bile insanlar oldukça fazla uğraşmaktadır. 2 milyar insanın 800 milyonu ise susuzluktan ölmeye yakın seviyelerdedir. Ülkemizin nüfusunun 81 milyon olduğunu düşünürsek su sıkıntısı yaşayan insanların büyüklüğünü daha iyi anlayabiliriz. Dünyada ise 7 milyar civarında insan olduğunu göze aldığımızda su sıkıntısının nedenli büyük olduğunu görebiliriz. BM verilerine göre ise 2050 yılına gelindiğinde 5.7 milyar insan susuz kalacaktır. Dünya nüfusunun %60-70’inin susuz kalacağı tahmin edilmektedir. Bu su kullanılan suyun yanında içme suyu olarak tahmin edilmektedir.

gunluk-su-icme-miktari

Dünyada Su Tüketimi

Amerikalı birisi günde ortalama 500 litre su tüketmektedir. İngiliz 200 litre civarı su tüketmektedir. Türk ise ortalama 127-200 litre arası su tüketmektedir. Türkler günlük olarak harcadıkları suların %35’ini duşta harcamaktadır. %9’u tuvalette harcanmaktadır. %13 çamaşır, banyo-mutfak-bulaşık %18 geriye kalan suda kaçak sularla harcanmaktadır.

tuzlu-su-bogaz-agrisi

Suyu Kullanma Şekilleri

Suyun kullanımı 3 dereceye ayrılmıştır. İlki hayati ihtiyaç olan içmektir. İkinci öncelik temizlik ve hijyen sağlamak için kullanmaktır. Üçüncüsü tarım, hayvancılık da kullanılmasıdır. Bol su bulmak bolca tarım ve hayvancılık yapılabilmesi anlamına gelir. Su ilk önce denizde ve okyanusta buharlaşıyor, buharlaştıktan sonra yere yağmur olarak yağmaktadır. Su kar olarak stoklanabilir, akarsulara karışır daha sonra denize karışır. Biz tatlı su kullanırız ve tatlı su dünyada %3 civarında bulunmaktadır. Suların büyük bir kısmı tuzludur.

2025 Yılında Su Kıtlığı Başlaması

Aşağıdaki resimde 2025 yılında tahmin edilen dünya su rezervi yer almaktadır. Dünyanın üst kısımlarında bolca su bulurken aşağıya doğru inildikçe susuzluk baş göstermeye başlayacaktır. Bu ülkelerden petrol ve doğalgazı olanlar kaynaklarını suyla takas edebilirler. Türkiye’de 2025 yılında su kıtlığı yaşamaya başlayacaktır.

Su Sorunu
Su Rezervi 2025 Yılı

Susuzluğun Çocukları Hızlı Bir Şekilde Öldürmesi

Sular doğru kullanıldığında tüm insanlara yetecek kadar su vardır. 7 milyar insanın 2 milyarı sudan uzak yaşamaktadır bu yüzdende su sıkıntısı çekmektedir. Bir diğer su sıkıntısı nedeni ise temiz suların kirletilmesidir. Sular su döngüsüne geri dönemediği için de kirlenmektedir. Dünyada her 10 kişiden 1’si suyun temiz olup olmadığını umursamadan içmek zorundadır. Dünyada kirli su yüzünden her 15 saniyede 1 çocuk ölmektedir. Dünyada her gün 6000 çocuk susuzluktan ölmektedir.

Temiz Sulara Fabrika Atıklarının Arıtılmadan Dökülmesi

Ülkemizde hızlı bir şekilde toplu balık ölümleri gerçekleşmektedir. Bunun nedeni fabrika atıklarıdır. Fabrikalar atıklarını arındırarak suya karıştırmalıdır, bunu yapmayınca sular kirleniyor ve balıkların ölümü gerçekleşiyor. Bununla ilgili Türk sinema filmleri de zamanında yapılmıştır. Günümüzde de arıtmayı yapmayan fabrikalar aynı suçu işlemektedir. Dere kenarında çocuk varsa onların zehirlenmesine, balıkların ölmesine ve suyun kirlenmesine neden olmaktadır. Bu su ile yetiştirilen tarım ürünleri ve hayvanlarda zehirli bir şekilde yetişmektedir. Bu ürünlerde insanların sofrasına gelmektedir. Balıkların ölmesi içinde suyun %60-70 oranında kirli olması gerekir. Diğer türlü balıklar ölmeden idare edebilirler. Bu da suyun aşırı kirlendiğini gösterir.

Dünyanın Su Sorunu Yaşaması-Video Eğitim YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Site Yöneticisi

Admin

Site Yöneticisi

Cevap Yazın