Anasayfa » Ekonomi ve Para » Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi

Dünyanın en zengin ülkelerini belirlemek için, Credit Suisse‘in Servet Raporunda belirlenen toplam servetleri dikkate alınmıştır. Daha önce de belirtildiği gibi, ekonomilerinin gücünün iyi bilindiği düşünülürse, bu ülkelerin çoğu sürpriz olmayacaktır. 15 numaradan başlayarak dünya ekonomisine yön veren ülkelere bir göz atalım:

15. İsviçre – Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 4.878

Yetişkin başına düşen ortalama servet açısından en zengin ülke olan İsviçre, kolayca dünyanın en zengin uluslarından biridir ve tüm yaşam kalitesi endekslerinde üst sıralarda yer almaktadır.

14. Hollanda

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 5.422

Kişi başına düşen GSYİH açısından en zengin ekonomilerden biri olan Hollanda’nın GSYİH’si 1 trilyon doları aşarken, 2021’deki GSYİH büyüme oranı %3 oldu.

13. Tayvan

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 5.878

Tayvan oldukça gelişmiş bir pazar ekonomisine sahiptir ve satın alma gücü paritesi açısından dünyanın en büyük 18. ekonomisidir.

12. İspanya

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 8.431

İspanya, 2007-2008 mali krizinin ardından resesyona girmesine ve Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa Birliği’nin karşı karşıya kaldığından daha uzun bir resesyona katlanmak zorunda kalmasına rağmen oldukça gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. 2012 yılına gelindiğinde işsizlik oranı %25 civarındaydı. Otuz yıllık bir ticaret açığının ardından, ülke nihayet 2013’te bir ticaret fazlasına girdi ve o zamandan beri gelişmeye devam etti.

11. Güney Kore

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 10.149

Güney Kore, 1960’larda mücadele eden bir ekonomiydi ve son birkaç on yılda dünyanın en güçlü ekonomileri arasında sayılacak kadar hızlı bir şekilde gelişti.

10. Avustralya – Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 10.649

2 trilyon dolara yakın GSYİH ile Avustralya, en büyük 16. borsaya ev sahipliği yapıyor. Ekonomisi, Doğu ve Güneydoğu Asya’daki diğer ülkelerle derinden bağlantılıdır.

9. İtalya

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 11.512

Ekonomik sorunlarına rağmen, İtalya hala dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. İhracatta ve dünya ticaretinde lider ülke olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında yer almaktadır. Bu arada, özel serveti dünyanın en büyükleri arasında.

8. Kanada

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 12.362

Kanada, hizmet sektörünün hakim olduğu karma pazar ekonomisine ev sahipliği yapmaktadır. 2022’de 2,2 trilyon dolarlık GSYİH ile Kanada’nın ihracatı 630 milyar dolardan fazladır.

7. Hindistan

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 14.225

Dünyanın en büyük ikinci nüfusu, dünyanın en zengin ülkeleri arasında sayılabilir, ancak aynı zamanda dünyanın en büyük yoksulluk çeken nüfuslarından birine de ev sahipliği yapmaktadır. Dünyadaki servet eşitsizliklerinin en yüksek olduğu ülkeler arasında rahatlıkla yer almaktadır.

6. Fransa

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 16.159

Avrupa’nın en zengin üçüncü ülkesi olan Fransa, stratejik sektörlerde devlet katılımıyla tanınır. Hizmet sektörü, Fransa ekonomisinin ve dolayısıyla zenginliğinin en büyük bölümünü temsil ederken, 2020 Bloomberg İnovasyon Endeksi’ne göre dünyanın en yenilikçi ülkeleri arasında gösteriliyordu.

5. Birleşik Krallık – Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 16.159

Birleşik Krallık eskiden dünyanın yarısına kadar uzanan devasa bir imparatorluktu ama şimdi dünyanın en zengin beşinci ülkesi. Tarihin en kısa saltanatından sonra ikinci Başbakanını istifa etmek zorunda bırakan Birleşik Krallık şu anda büyük bir muamma içinde. Artan enerji maliyetleriyle birleşen yüksek yaşam maliyeti, nüfusu için zor bir durum yarattı.

4. Almanya

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 17.489

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, ulusal üretimin %41’inin ihracattan elde edildiği, onu dünyanın en büyük ihracatçılarından biri yapan oldukça gelişmiş bir ekonomidir. Almanya aynı zamanda yaşam standardı açısından da çok üst sıralarda yer almaktadır. Forbes Global 2000 şirketlerinden 53’ünün merkezi Almanya’dadır.

3. Japonya

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 25.692

Japonya oldukça gelişmiş bir ekonomiye sahiptir ve dünyanın en büyük ikinci gelişmiş ekonomisidir. Dünyanın en büyük ithalatçı ve ihracatçılarından biri olan Japonya, dünyanın en büyük ikinci döviz rezervine sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda en büyük ikinci otomobil üreticisidir. Japonya, robotlar ve hibrit araçlar dahil olmak üzere yüksek teknolojili ve hassas ürünleriyle tanınmaktadır. Toyota Motor Corporation, Sumitomo Mitsui Financial Group, Inc. ve Sony Group Corporation gibi dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

2. Çin

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 85.107

Çin’in hızlı büyümesi, çıkarlarının uyuşmadığını düşünen Batı’yı oldukça temkinli hale getirdi. Çin’deki en büyük şirketlerin çoğu devlete aittir. Çin, dünyanın en zengin ikinci ülkesi olmasına rağmen, yetişkin başına düşen ortalama servet veya yetişkin başına düşen medyan servet sıralamasında ilk 20’de bile yer almıyor; Öte yandan, Çin’deki milyonerlerin sayısı istikrarlı bir şekilde artıyor ve ülke şu anda dünyadaki toplam milyonerlerin %10’una sahip.

1. Amerika Birleşik Devletleri – Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi

Ülkenin toplam serveti (milyar dolar): 145.793

Dünyanın en zengin 15 ülkesi listesinin hemen  başında, serveti sonraki üç ülkenin toplamından daha fazla olan Amerika Birleşik Devletleri var. Kapitalist politikalar, şirketlerin güçlü orta sınıf nüfustan oluşan sağlam bir müşteri tabanıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde başarılı olmalarını sağlamıştır. Toplam küresel zenginliğin %31’inden fazlasına sahip olan Amerika Birleşik Devletleri, birçok farklı bağımsız kuruluş tarafından hesaplanan yaşam standardı endeksinde hala birçok Avrupa ülkesinin gerisindedir.

Amerika Birleşik Devletleri, Alphabet Inc., Amazon.com, Inc., Meta Platforms, Inc. ve Microsoft Corporation dahil olmak üzere dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Kurucuları dünyanın en zengin insanları arasında sayılan bu şirketlerin on milyarlarca geliri ve yüz milyarlarca piyasa değeri var. Amerika Birleşik Devletleri, yetişkin başına düşen ortalama servet açısından dünya çapında ikinci sırada yer alırken, daha doğru bir değerlendirme olan kişi başına düşen medyan servet açısından 18. sırada yer almaktadır.

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi-Kaynak: insidermonkey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir