Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak yazımızda son yıllarda oldukça popüler hale gelen Endonezyalı Luwak kedisinin dışkılama yoluyla ürettiği kahvenin değerini yazdık.

Kopi Luwak Kahvesi

Endonezya‘da kahve meyvesini yiyen misk kedisinin dışkı yoluyla çıkardığı kahve çekirdeklerinden elde edilmektedir. Kopi Luwak (Luwak kahvesi) dünyanın en pahalı kahvesi olarak satılmaktadır.

Luwak Kahvesinin Kilosu 5 Bin 800 Lira

Endonezya’da bir tür misk kedisi türü olan Luwak ya da Musang (Paradoxurus) olarak adlandırılmaktadır. Bu kedinin midesinde sindirilemeyerek fermantasyona uğrayan kahve çekirdeğinin daha lezzetli, aromatik ve eşsiz bir tada bürünüyor. Yılda ortalama 600 kilogram kadar üretilebilen Luwak kahvesinin, son yıllarda popüler hale gelmesiyle üretim ve satışında artış yaşanıyor. Bu kahvenin bu kadar pahalı olmasıyla birliktede, kahve piyasasında sahtelerinin de çoğaldığı belirtiliyor. Luwak kahvesinin kilosu, üretim işlemleri ve kalitesine göre, 300 dolar (yaklaşık bin 700 lira) ile bin dolar (yaklaşık 5 bin 800 lira) arasında alıcı buluyor.

Kaynak: AA

Yorum yapın