HaberYaşam

Dünyanın En İyi Mimarisi İçin Kayıtlar Devam Ediyor

Dünyanın En İyi Mimarisi İçin Kayıtlar Devam Ediyor yazımızda Kasım ayında düzenlenecek olan dünya mimarlık festivalinde en iyi mimari yapı adaylarından en iyilerini ve yapıların özelliklerini yazdık.

Mimari Eserler Sergileniyor

Dünyanın en büyük mimari ödülleri, 2017 kayıtları devam ediyor. 10.kez Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenecek olan Dünya Mimarlık Festivaline 68 ülke vatandaşı katılacaktır. Kasım 2017 ayında gerçekleşecektir. Toplam da 924 mimari eserin yarışacağı belirtilmektedir. Yetkililer tarafından seçilen mimari eserlerden bazıları; Japonya’da fütüristik bir eczane, Berlin’de uzaylı bir aydınlık yaya köprüsü ve Brighton’daki British Airways i360 gözlem kulesidir. Ayrıca Londra’daki Smile dönüm noktası projesi, Los Angeles’taki Petersen Otomotiv Müzesi ve Çin’deki Zhuhal Opera Binası da övgüleri alan diğer mimari yapılardır. Mimari listede en çok İngiltere, Amerika, Avustralya ve Türkiye vatandaşlarının yapmış olduğu mimariler bulunmaktadır. Mimarilerden birkaçını inceledik.

Dünyanın En İyi Mimarisi İçin Birkaç Örnek

Dünyanın En İyi Mimarisi Örnekleri
Petersen Otomotiv Müzesi

Petersen Otomotiv Müzesi

Los Angeles da yapılmıştır. Tamamlanan binalar kategorisinde listelelenmektedir. Kohn Pedersen Fox Associates tarafından ünlü ‘Miracle Mile’ müzesi yer almaktadır. Çerçevesine monte edilmiş bir aracın gövdesi gibi mevcut yapısal sistemin üzerine oturan çelik şeritler, hız ve hareket hissi uyandırmaktadır. Tek kırmızı renk olması da dikkatleri üzerine çekmeye yaramıştır.

Dünyanın En İyi Mimarisi Örnekleri
British Airways i360

British Airways i360

Brighton’da bulunan dünyanın en yüksek hareketli gözlem kulesiMarks Barfield Architects tarafından yapılmıştır. 162 metre yüksekliği olan kule, 200 yolcusunu 138 metreye kadar çıkartıp cam terasında 360 derece seyir zevki yaşatmaktadır. İngiliz adalarını bu kuleden görmeniz mümkündür.

Dünyanın En İyi Mimarisi Örnekleri
Brommy Yeni Yaya Köprüsü

Brommy Yeni Yaya Köprüsü

Berlin’de yapılacaktır.Spans Associates tarafından gelecek projeler kategorisinde bulunmaktadır. Aynaların akıllıca kullanılması sonucu ortaya çıkan yayaların kullanacağı bir köprü olarak hizmet vermesi bekleniyor.Tasarımcılar bunun bir ‘kaleydoskopik deneyim‘ olduğunu söylüyorlar.

Dünyanın En İyi Mimarisi Örnekleri
Cutting Edge Eczanesi

Cutting Edge Eczanesi

Japonya’nın Himeji Şehrinde ortaya çıkarılmıştır. Japonlar teknolojinin yardımıyla eczane konseptine ışıkları kullanarak farklı bir bakış açışı getirmişe benziyorlar. Matsuya Art Works ve KTX archiLAB tarafından bitirilmiş proje kategorilerinde yer almaktadır.

Alison Brooks Architects-The Smile
The Smile

The Smile

Londra’da yapılmıştır. Alison Brooks Architects tarafından yapılan bu tahta yapı, 2016 Londra Tasarım Festivalinde ödüller kazanmıştır. Merkez giriş noktasından her iki yana 12 metrelik bir uzunluğa sahip olan bu yapı ahşap mühendisliğinin en iyi örnekleri arasındadır.

Design and More International
Shelter on the Edge

Shelter on the Edge

Suriye’nin Halep kentinde yapılması amaçlanmaktadır. Design and More International tarafından Suriyeli mültecilerin hayatını kolaylaştırmak adına gelecek projeler kategorisinde yer almaktadır. İçerisinde üretim bölgeleri, atölyeler, mağazalar ve küçük çiftlikler dahi olacaktır.

Dünyanın En İyi Mimarisi İçin Kayıtlar Devam Ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir