HaberSeyahat

Dünyanın En İyi Havalimanları 2018

Dünyanın En İyi Havalimanları 2018 yazımızda Skytrax‘in yapmış olduğu, yolcular bazı alınarak seçilen dünyanın en iyi 5 havalimanı ve en iyi havalimanı seçilen Singapur Changi’nin önemli özelliklerini yazdık.

Dünyanın En İyi Havalimanları 2018-Singapur Changi

Uzak Doğu birçok kategoride en iyi, en temiz ve en işlevsel havalimanlarıyla, havacılığın beşiği olan Batıya ciddi farklar atmaktadır. Dünyanın en iyi havalimanları araştırmasında Uzak Doğu havalimanlarının liderliğiyle tekrardan göz önüne çıkmıştır. Singapur Changi 6.kez üst üste zirvede yer almıştır. Changi havalimanı son 18 yılda 9 kez bu ödüle layık görülmüştür. Skytrax’in yapmış olduğu dünyanın en iyi havalimanları araştırmasında 100 ülkeden toplamda 13.7 milyon yolcu oy kullanmıştır. Araştırma Ağustos 2017 ile Şubat 2018 tarihleri arasındaki periyotta dünya genelinde 500 civarında havalimanında gerçekleştirilmiştir. Havalimanı yolcularına servis ve ürün performansından, check-in bankosuna, varış-terminal transferi, alışveriş, güvenlik gibi pek çok soru sorulmuştur.

Dünyanın En İyi Havalimanları Singapur

Singapur Changi

Singapur Changi Havalimanı, ya da Changi Havalimanı, Singapur’un doğusundaki Changi bölgesinde yer alan uluslararası havalimanıdır. Changi Havalimanı, Singapur’un en büyük havalimanı olmakla birlikte, aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın en büyük havalimanları arasında yer almaktadır. Singapur Changi yolcularına büyük bir konfor sunmaktadır. 24 saat boyunca açık olan 2 tane sinema salonu bulunmaktadır. Bu salonlardaki tüm filmler yolculara ücretsiz sunulmaktadır. Singapur Changi havalimanı 2017 yılında 62.2 milyon yolcuya hizmet vermiştir. Çatı katında yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca kelebek bahçesi bulunmaktadır. Dünyanın en teknolojik terminali olarak hizmet vermektedir.

singapur-changi-teknolojik-havalimani Changi

Dünyanın En İyi 5 Havalimanı

  1. Singapur Changi
  2. Seul Incheon
  3. Tokyo Haneda
  4. Hong Kong
  5. Doha Hamad

Tokyo Haneda 2017 yılında 2.sırada iken ikinciliği Seul Incheon’a kaptırmıştır. Hong Kong havalimanı geçen yıla göre 1 basamak yükselmiştir. Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Doha Hamad havalimanı büyük bir yükselişle 5.sıraya yükselmiştir. 22 basamak birden yükselmiştir.

Kategorilere Göre En İyi Havalimanları

Skytrax araştırmasına göre 2018 yılında en temiz havalimanları listesinde Uzak Doğulu ülkeler yine ilk 5 sırada yer almıştır. Japonların temizlik aşkı burada da kendini göstermiş ve Tokyo Haneda havalimanı en temiz havalimanı seçilmiştir. Dünyanın en iyi havalimanı terminali Londra Heathrow T-2 seçildi. Yeme içme servislerinde en iyi havalimanı Hong Kong seçildi. Alışveriş kategorisinde en iyi havalimanı Londra Heathrow oldu. Son olarak Türkiye’nin havalimanları ilk 100 içinde kendine yer bulamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir