Anasayfa » Haber » Dünyanın En İyi Adaları

Dünyanın En İyi Adaları

Dünyanın En İyi Adaları Listesi

Dünyanın En İyi Adaları yazımızda Travel + Leisure dergisi tarafından 2017 yılının en iyi adası seçilen Palawan Adasını inceledik ve en iyi 10 adayı yazdık.

Dünyanın En İyi Adaları-Palawan Adası

Travel + Leisure dergisinin kullanıcıları tarafından oylanan dünyanın gezmelik en iyi adası Filipinler’deki Palawan adası seçildi. Toplamda 3.kez dünyanın en iyi adası Palawan adası olarak seçildi. Dünyanın her yerinden adaları ziyaret eden okuyucular tarafından 2017’nin en iyi adası seçildi. Daha önce 2013 yılında ve 2016 yıllında dünyanın en iyi adası olarak seçilmişti. Palawan adasının keşfedilmesi ünlü Hollywood oyuncularının tatil için bu adaya gitmesi ile olmuştur. Doğal güzellikleri ve temiz doğasıyla diğer adaların önüne geçmiştir. Çok uzak olmasına rağmen 2 dünya miras listesinde bulunan eser ile tarihi özelliğini de korumaktadır. Çevresinde bulunan küçük adacıklarda Palawan adasına ayrı bir güzellik katmıştır.

Rüzgarlı bir havanın yanında, yükselen dağlar, kireç taşı mağaraları ve kristal berraklığında turkuaz renkli denizi ile en iyi ada olarak görülmeyi hak etmiştir. Tatil yapacak olanların uzak ama bir o kadar da muhteşem olan bu adaya gitmeleri tavsiye edilir. Adanın yanında Unesco dünya mirası listesinde bulunan yeraltı nehri de bulunmaktadır.

Dünyanın En İyi Adaları 2017
Palawan Adası Sahili

Palawan Adasının Konumu ve Değerlendirme Kriterleri

Adaların değerlendirme kriterleri yapmış oldukları etkinliklere, turistik yerlerin çokluğuna, doğal cazibe merkezlerinin oluşumuna, yemeklerine, turistlere karşı olan samimiyetlerine, plajların güzelliklerine ve genel değere göre değerlendirilir. Palawan adası, ilk önce Hollywood’un gişe rekorları kıran The Bourne Legacy, The Beach and James Bond’s The World Is Not Enough filmlerinin çekilmesinden sonra ünlü olmuştur. Malezya’nın hemen kuzeyinde, ülkenin güney ucunda bulunan uzak konumu nedeniyle bazı yerliler adaya “son sınır” olarak atıfta bulunmaktadır.

Dünyanın En İyi Adaları Listesi
Yeraltı Şehri

Dünyanın En İyi Adaları-En İyi 10 Ada (Travel + Leisure dergisi ve sitesine göre)

1. Palawan Island, Philippines

2. Hilton Head Island, South Carolina, USA

3. Boracay Island, Philippines

4. Galápagos Islands, Ecuador

5. Santorini, Greece

6. Maui, Hawaii, USA

7. Kauai, Hawaii, USA

8. Ischia, Italy

9. Hvar and the Dalmatian Islands, Croatia

10. Bali, Indonesia

Web Site: www.travelandleisure.com

Dünyanın En İyi Adaları-Travel+Leisure

Filipinler

Filipinler, resmi adıyla Filipinler Cumhuriyeti olarak adlandırılır. Pasifik Okyanusu’nun batısındaki coğrafyada konumlanan bir Güneydoğu Asya devletidir. Ülke irili ufaklı toplamda 7.645 adet ada ve adacıktan oluşur. Ülkeyi oluşturan üç ana coğrafi kara parçası ülkeyi ayakta tutmaktadır. Palawan adası da Filipinler’in sol tarafında kalmaktadır. Malezya’ya da yakındır. Başkenti Manila’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir