14 Ağustos 2020 Cuma

Dünyanın En Hızlı Gelişen Dini İslam

Dünyanın En Hızlı Gelişen Dini

Dünyanın En Hızlı Gelişen Dini İslam yazımızda İslam dininde yaşanan artış, Hristiyan dininde yaşanan düşüş, gelecekteki dinler arası farklar ve şuan ki dinlerin kişi sayısını yazdık.

Dünyanın En Hızlı Gelişen Dini İslam

Hristiyanlık “Avrupa’da tam anlamıyla ölüyor, dünyanın en hızlı gelişen dini olan İslam’ın yüzyılın sonuna kadar en büyük inanç haline gelebileceği öngörülüyor. 2015-2060 yılları arasında, küresel Müslüman nüfusun yüzde 70 oranında artması beklenirken, Hristiyanlığın yüzde 34 oranında büyümesi bekleniyor. Bu oranlar ile iki din arasındaki sayılar birbirlerine eşit olacaktır. Şuan da dinlerde en çok insana sahip olan Hristiyanlıktır. 2. sırada İslamiyet geliyor. Çok geçmeden en çok inanılan din İslam olacaktır. 2015 yılı itibariyle Dünya’da Hristiyan nüfus 2,3 milyar, Müslüman kişi sayısı 1,8 milyar olmuştur. Dünyada bulunan 7,3 milyar insanın 2,3 milyarı Hristiyan dinine bağlıdır. Neredeyse Dünya’nın 3/1’i Hristiyandır. Bu kadar fazla kişi olmalarına rağmen Avrupa’da Hristiyanlık azalmaktadır. Yaşanan göçlerinde bu düşüşte etkisi olduğu varsayılıyor.

Kaynak: Pew Araştırma Merkezi

Dünyanın En Hızlı Gelişen Dini-Müslümanlar

Dünyanın En Hızlı Gelişen Dini İslam-Müslüman ve Hristiyan Nüfus Artışı

2010-2015 yılları arasında, Hristiyan anneler tarafından 223 milyon bebek doğdu bunun yanında 107 milyon Hristiyan öldü. Böylece doğal bir artış olarak 116 milyon kişi artmış oldular. İslam’da ise 61 milyon ölüme karşı, 213 milyon Müslüman doğum gerçekleşti. Böylece artış oranları arasındaki fark açıldı.

Umre Ziyareti

Müslüman Ülkeler

En fazla Müslüman halkı olan ülkeler Endonezya, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, İran ve Türkiye‘dir. 2050’de Hindistan’ın, Endonezya’dan dünyanın en büyük Müslüman nüfusa sahip ülke unvanını alması bekleniyor. Amerika Birleşik Devletlerinde ise Müslüman nüfus 3,3 milyon olarak belirlendi. Küçük bir ülke kadar Müslüman Amerika’da yaşamaktadır. Amerika’nın toplam nüfusunun %1’ini Müslümanlar oluşturuyor. İslam’a geçen insanlar sayesinde son yıllarda Müslüman nüfusta ekstra bir yükselme oldu. Bununla birlikte, Hristiyanlar son zamanlarda dinsel değişimden dolayı diğer dinlere oranla daha fazla takipçi kaybettiler.

Dinler ve Dinlere Bağlı Olan Kişi Sayıları

  • Hristiyanlar 2,3 Milyar Kişi
  • Müslümanlar 1,8 Milyar Kişi
  • Hiçbir Dine Bağlı Olmayanlar 1,2 Milyar Kişi
  • Hindular 1,1 Milyar Kişi
  • Budistler 0,5 Milyar Kişi
  • Halk Dinleri 0,4 Milyar Kişi
  • Diğer Dinler 0,1 Milyar Kişi
  • Yahudiler 0,01 Milyar Kişi

One thought on “Dünyanın En Hızlı Gelişen Dini İslam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.