Haber

Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022 Sıralaması

Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022 Sıralaması

Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022

Rusya-Ukrayna savaş tiyatrosunda görülen sürprizler, askeri ve savunma uzmanlarını modern savaş savaşını ve onun değişen dinamiklerini daha derinlemesine incelemeye zorladı. Savaş, en güçlü orduların bile, muazzam sayılarına ve teknolojik ilerlemelerine rağmen, çeşitli nedenlerle önemli ölçüde daha zayıf rakiplere karşı performans gösteremediklerini göstermiştir.

Dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olan Rusya, iddialı hedeflerle Ukrayna‘yı işgal etti, ancak kısa süre sonra başarısız olmaya başladı ve bu performansı en ünlü düşünce kuruluşlarını bile şaşırttı. GöreRoyal United Services Institute’a veya RUSI, Ukrayna savaşı Rus ordusunun birkaç büyük zayıflığının altını çizdi. Örneğin, taarruz ve müteakip başarısızlıklar, Rus askeri komutanlarının, emirlere karşı çıkılana kadar başarısızlıklarına rağmen aldıkları son talimatları yerine getirmeye devam ettiklerini göstermektedir.

Rapor ayrıca Ukrayna savaşının Rus ordusunun aldatmaya karşı “kültürel” olarak savunmasız olduğunu gösterdiğini söylüyor. Enstitü buna üç nedenden dolayı inanıyor. İlk olarak, Rus ordusunun, çelişkili bilgiler olmadıkça alınan herhangi bir bilginin doğru olduğuna inanma eğilimi nedeniyle “sistemik bir doğrulama önyargısı” geliştirdiğini söylüyor. İkinci sebep, Rus askeri komutanlarının başarısızlıkları açıkça bildirememesidir. Üçüncüsü, rapor, Rus sistemlerinin büyük ölçüde tek görevler etrafında tasarlandığını söylüyor.

Çin Askeri Gücü – Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022

Bununla birlikte, ABD askeri komutanlarının Çin konusunda Rusya’dan daha fazla endişelenmeleri gerekiyor. Asyalı süper güç, teknolojik gücünün yanı sıra hava ve deniz gücünü de hızla artırırken, ABD artık bu sürekli gelişen tehdidi görmezden gelemez. RAND Şirketi ABD ve Çin’in askeri gücünün farklı yönlerini karşılaştırarak tehdit modellemesi yaptı. RAND’ın raporuna göre, yirmi yılı aşkın bir süre önce Çin, eskimiş Rus SA-2 füzelerine sahipti (yaklaşık 35 km menzilli). Bugün füze teknolojisi, 200 km menzil ile düşmanı en ağır şekilde cezalandıracak donanıma sahip. Rapor ayrıca, Çin entegre hava savunma sisteminin (IADS) ABD ordusu için “zorlu bir engel” haline geldiğini de ekliyor. Bununla birlikte, ABD artık gizli uçaklar ve yeni SEAD (düşmanın hava savunmasını bastırma) uçaklarıyla bir avantaja sahip.

Hava üstünlüğü açısından RAND raporu, ABD’nin F-22 ve F-35 dahil beşinci nesil uçakları sayesinde Çin’e karşı hala bir avantaja sahipken, Çin hava kuvvetlerinin bir harekat başlatması halinde bugün Batı Pasifik bölgesinde, ABD’nin üstünlüğünü sürdürmek için 1996’da ihtiyaç duyduğundan “yüzde birkaç yüz” daha fazla güce ihtiyacı olacaktır.

Ancak şimdilik ABD dünyanın en güçlü ordusu olmaya devam ediyor. Rus savaşı ve Çin’in Pasifik’te giderek artan saldırgan duruşu, endişelerini artırıyor ve dolayısıyla onu savunma bütçesini artırmaya zorlayarak büyük savunma şirketlerine yardımcı oluyor. Avrupa’daki ülkeler de Rusya’nın oluşturduğu tehdidin farkına vardıkça savunma harcamalarını artırmaya başladılar.

Tüm bu artan harcamalar, dünyanın en büyük savunma şirketleri için inanılmaz derecede faydalıdır. Bu ortamda artan gelir bildirmesi beklenen büyük şirketlerden bazıları arasında Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC ), The Boeing Company (NYSE: BA ), General Dynamics Corporation (NYSE: GD ) ve Lockheed Martin Corporation (NYSE: LMT ) yer alıyor.

2022’de dünyanın en güçlü ordusuna sahip ülkeleri sıralamak için toplam askeri harcamalarını dikkate aldık. Modern savaş büyük ölçüde deniz ve hava gücüne bağlı olduğundan, sıralama kriterlerimizde askeri harcamaların %50’si, toplam savaş uçağı sayısının %30’u ve toplam denizaltı sayısının %20’si ağırlıklandırılmıştır.

25. Katar – Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022 Sıralaması

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 11.593

Toplam savaş uçağı sayısı: 40

Toplam denizaltı sayısı: 0

Katar kısa bir süre önce diğer Körfez ülkeleri tarafından izole edildi ve 2021’de yalnızca üç yıllık ablukayı sona erdirdi. Körfez ülkelerinden gelen diplomatik baskılara rağmen Katar aslında daha güçlü ve daha özerk hale geldi.

24. Kolombiya – Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022 Sıralaması

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 10.180

Toplam savaş uçağı sayısı: 17

Toplam denizaltı sayısı: 11

Latin Amerika’daki en yüksek askeri harcamalardan birine sahip olan Kolombiya, dünyanın en güçlü orduları listesinde yerini aldı.

23. Singapur

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 11.115

Toplam savaş uçağı sayısı: 100

Toplam denizaltı sayısı: 5

Singapur, toplam bütçesinin büyük bir bölümünü ordusuna ayırmıştır, bu nedenle bölgedeki en gelişmiş ordulardan birine sahiptir.

22. Polonya

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 13.710

Toplam savaş uçağı sayısı: 91

Toplam denizaltı sayısı: 1

Tarihsel olarak Polonya, Rusya ve Almanya’dan gelen büyük tehditlerle karşı karşıya kaldı. Almanya ile çatışması İkinci Dünya Savaşı’nda çözüldü, ancak Rus tehdidi hala ulusu endişelendiriyor, bu da ülkenin yoğun bir şekilde savunma harcamasına ve ayrıca ABD ve NATO desteği aramasına neden oluyor.

21. Hollanda

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 13.752

Toplam savaş uçağı sayısı: 40

Toplam denizaltı sayısı: 4

Ekim 2022’de Hollanda hükümeti, askeri tedarik için 3,5 milyar dolara kadar harcayacağını duyurdu.

20. Brezilya – Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022 Sıralaması

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 19.187

Toplam savaş uçağı sayısı: 42

Toplam denizaltı sayısı: 7

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Brezilya, özellikle küresel sahnedeki varlığını artırmak amacıyla askeri harcamalarını iyileştirmeye devam etti.

19. İspanya

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 19.544

Toplam savaş uçağı sayısı: 140

Toplam denizaltı sayısı: 2

2022’de İspanya, savunma bütçesini GSYİH’sının %2’sine çıkarmak için askeri harcamalarda 1 milyar dolardan fazla bir artışı onayladı.

18. Kanada

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 26.449

Toplam savaş uçağı sayısı: 63

Toplam denizaltı sayısı: 4

Kanada geçtiğimiz günlerde askeri harcamalarını önümüzdeki 5 yıl içinde 8 milyar dolar artıracağını duyurdu.

17. Tayvan

Ülkeye göre toplam askeri harcama (milyon olarak): 12.959

Toplam savaş uçağı sayısı: 288

Toplam denizaltı sayısı: 4

Tayvan’ın askeri harcamaları, esas olarak kendisini Çin tehdidine karşı savunma yeteneğini geliştirmeye yöneliktir.

16. Pakistan

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 11.304

Toplam savaş uçağı sayısı: 357

Toplam denizaltı sayısı: 9

Pakistan, kuruluşundan bu yana Hindistan ile olan toprak anlaşmazlıkları nedeniyle bir güvenlik devleti duruşu geliştirdi. Ekonomik sorunlarına rağmen, ülke savunmaya büyük harcama yapıyor ve büyük bir nükleer silah cephaneliğine sahip olmakla övünüyor.

15. Avustralya – Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022 Sıralaması

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 31.754

Toplam savaş uçağı sayısı: 72

Toplam denizaltı sayısı: 6

Avustralya, Fransa’dan denizaltı satın almak için bir sözleşmeyi bozduktan ve bunun yerine denizaltıları Amerika Birleşik Devletleri’nden veya Birleşik Krallık’tan satın alacaklarını açıkladıktan sonra, Avustralya, Fransa ile büyük bir tartışmaya girdi. Sonunda Avustralya, anlaşmayı bitirmesi için Fransa’ya tazminat olarak 584 milyon dolar ödedi. Northrop Grumman Corporation (NYSE:NOC), The Boeing Company (NYSE:BA), General Dynamics Corporation (NYSE:GD) ve Lockheed Martin Corporation (NYSE:LMT) gibi büyük şirketler, Avustralya gibi ABD müttefiklerine silah tedarik ediyor.

14. Türkiye

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 15.479

Toplam savaş uçağı sayısı: 205

Toplam denizaltı sayısı: 12

Türkiye, NATO’da en çok harcama yapan ülkelerden biri ve aynı zamanda dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olmakla övünüyor.

13. İsrail

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 24.341

Toplam savaş uçağı sayısı: 241

Toplam denizaltı sayısı: 5

İsrail, varlığından bu yana komşuları tarafından tehdit ediliyor ve ordusunu güçlendirme konusunda ABD’den tonlarca destek aldı. Northrop Grumman Corporation (NYSE:NOC), The Boeing Company (NYSE:BA), General Dynamics Corporation (NYSE:GD) ve Lockheed Martin Corporation (NYSE:LMT) gibi büyük ABD şirketleri İsrail’e silah satıyor.

12. İtalya

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 32.006

Toplam savaş uçağı sayısı: 92

Toplam denizaltı sayısı: 8

İtalya, toplam aktif personel sayısının 350.000’e yakın olduğu, dünyanın en güçlü orduları arasında yer alıyor. Avrupa ülkeleri olası bir Rus saldırısı tehdidiyle karşı karşıya kalmaya başladıkça, savunma bütçelerini artırıyor ve Northrop Grumman Corporation (NYSE:NOC), The Boeing Company (NYSE:BA), General Dynamics Corporation (NYSE: GD) ve Lockheed Martin Corporation (NYSE:LMT).

11. İran

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 24.589

Toplam savaş uçağı sayısı: 197

Toplam denizaltı sayısı: 19

İran, ulusa çeşitli yaptırımlarla sonuçlanan birçok çatışması nedeniyle savunması için her zaman çok para harcadı. İran, Ukrayna savaşında Rusya’ya insansız hava araçları da sağlıyor.

10. Suudi Arabistan – Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022 Sıralaması

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 55.564

Toplam savaş uçağı sayısı: 283

Toplam denizaltı sayısı: 0

Dünyanın en güçlü ordularından biri olan Suudi Arabistan, özellikle Yemen ihtilafındaki müdahilliği ve aktif katkısı nedeniyle son on yılda savunma harcamalarını artırmaya devam etti. Suudi Arabistan, silahlarının çoğunu Amerika Birleşik Devletleri’nden ithal ediyor, bu yüzden ikisi bu kadar yakın müttefikler ve yılda on milyarlarca dolar değerinde silah anlaşmaları var.

9. Almanya

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 56.017

Toplam savaş uçağı sayısı: 134

Toplam denizaltı sayısı: 6

Daha önce de belirttiğimiz gibi Almanya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra askeri bütçesini artırmaya karar verdi; bu, Avrupa’nın en büyük ekonomisini savunma katkılarını artırmaya ikna etmeye çalıştıkları için çoğu Batılı ülkenin memnuniyetle karşılayacağı bir şeydi. Bu tarihi bir değişimdir ve önümüzdeki on yıllar boyunca etkileri olabilir.

8. Japonya

Ülkeye göre toplam askeri harcama (milyon olarak): 54.124

Toplam savaş uçağı sayısı: 217

Toplam denizaltı sayısı: 21

Japonya, Ukrayna’yı işgalinden sonra Rusya’yı büyük bir tehdit olarak gördüğü için son zamanlarda müttefikleriyle işbirliğini artırdı. Askeri harcamalarını artırdı, bu da daha yüksek donanım ve yeni ekipman alımıyla sonuçlandı. Şu anda, Japonya’daki yedek personel 50.000 kişiyi aşıyor.

7. Birleşik Krallık

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 68.366

Toplam savaş uçağı sayısı: 119

Toplam denizaltı sayısı: 10

Birleşik Krallık’ın 2030 yılına kadar yıllık 100 milyar sterlinlik savunma harcaması ayırması bekleniyor.

6. Fransa

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 56.647

Toplam savaş uçağı sayısı: 266

Toplam denizaltı sayısı: 10

Fransa, Avrupa’da en yüksek askeri harcamaya sahip ülkedir, bu nedenle dünyanın en güçlü orduları arasındadır. Fransa, yüksek harcamalarına ek olarak, askeri gücünü artırmak için çok sayıda savaş uçağı ve denizaltıyla övünüyor.

5. Güney Kore – Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022 Sıralaması

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 50.227

Toplam savaş uçağı sayısı: 402

Toplam denizaltı sayısı: 22

Güney Kore, onlarca yıldır sürekli olarak Kuzey Kore tehdidiyle karşı karşıya kaldı, bu yüzden ordusuna önemli miktarda para harcıyor.

4. Hindistan

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 76.598

Toplam savaş uçağı sayısı: 564

Toplam denizaltı sayısı: 17

Hindistan’ın dev ordusuna yaptığı harcamaların çoğu, silah ve cephaneden çok maaşların, kantonların ve emekli maaşlarının bakımına gidiyor.

3. Rusya

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 65.908

Toplam savaş uçağı sayısı: 772

Toplam denizaltı sayısı: 70

Şaşırtıcı bir şekilde, ölçümlerimize göre, Rusya hala dünyanın en güçlü üçüncü ordusu. Unutmayın, savaşın iyi gitmemesinin birkaç nedeni vardır; bunlar arasında Rus ordusunun gereksiz bir savaş yapma motivasyonunun olmaması, yüksek harcamaya rağmen daha eski silahlar ve Ukrayna’nın NATO’dan büyük silahlar alması yer alıyor.

2. Çin

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 293.352

Toplam savaş uçağı sayısı: 1.200

Toplam denizaltı sayısı: 79

Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldi ve dünyanın en büyük beşinci silah ihracatçısı. Çin silahlarının en büyük alıcısı Pakistan.

1. Amerika Birleşik Devletleri – Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022 Sıralaması

Ülke bazında toplam askeri harcama (milyon olarak): 800.672

Toplam savaş uçağı sayısı: 1.957

Toplam denizaltı sayısı: 68

2022’de dünyanın en güçlü 25 ordusu listesinin kolayca başında, savunma harcamaları bu listedeki diğer dokuz ülkenin toplamından daha fazla olan Amerika Birleşik Devletleri var. ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım düşünüldüğünde bu harcama 2022’de 1 trilyon doları geçebilir.

Dünyanın En Güçlü 25 Ordusu 2022 Sıralaması-Kaynak: insidermonkey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir