Anasayfa » Haber » Dünyanın En Gelişmiş 25 Ülkesi

Dünyanın En Gelişmiş 25 Ülkesi

Dünyanın En Gelişmiş 25 Ülkesi Hangileri

Dünyanın En Gelişmiş 25 Ülkesi

Dünyanın En Gelişmiş 25 Ülkesi

Kişi başına düşen GSYİH ile teknolojik yenilik arasında pozitif bir ilişki var ve yüksek gelirli gelişmiş ülkeler yenilikte üst sıraları alıyor. Bununla birlikte, bunun kayda değer bir istisnası, kaynak lanetinin bir örneği olarak düşünülebilecek Körfez ülkeleridir – doğal kaynaklar açısından zengin ülkelerin ekonomik büyümeyi yönlendirmek için inovasyonda genellikle geride kaldığı fikri doğrudur.

Bilgi ve Teknoloji Yoğun Sanayi

Ulusal Bilim Vakfı’na göre, dünyanın ekonomik çıktısının %31’i, üretimlerine yoğun bir şekilde yeni bilgi ve teknik ilerlemeler katan endüstriler tarafından üretiliyor. Bilgi ve Teknoloji Yoğun (KTI) Endüstrilerdeki küresel çıktının %76’sından yalnızca 15 gelişmiş ekonominin sorumlu olduğu, çoğunlukla gelişmiş dünyada yoğunlaşıyorlar.

Bu nedenle birçok gelişmiş ülke, jeopolitik ve ekonomik avantajlar elde etmek için şu anda araştırma aşamasında olan gelecek vaat eden yüksek teknolojilerden ekonomik olarak uygulanabilir ve pratik uygulamalar çıkarma ve yenilik yapma konusunda doğal bir yarış içindedir. 

BT Hakimiyeti

Yüksek teknoloji söz konusu olduğunda, BT sektörü giderek daha fazla hakim oluyor ve bu sektöre hakim olan devler arasında Microsoft Corporation (NASDAQ: MSFT ), Amazon.com, Inc. (NASDAQ: AMZN ), Alphabet Inc. (NASDAQ) gibi şirketler yer alıyor. : GOOG ), Meta Platforms, Inc. (NASDAQ: META ) ve Apple Inc. (NASDAQ: AAPL ). 

Statista’nın verilerine göre, bilgi teknolojisi ve dijital olarak dönüşen işletmeler, 2022’de küresel GSYİH’nın %45’ini oluşturuyor. Bu, bir çipe sığabilen transistör sayısındaki katlanarak artış sayesinde, bilgi işlem gücünü artırırken maliyeti düşürür. Bununla birlikte, transistör boyutları temel bir engel olan atomik ölçeğe yaklaştıkça, bu eğilim yakın gelecekte sona erecek. 

Birçok teknolojik alandaki gerileme ve durgunluğa rağmen, bazı teknolojik alanlar göreli olarak hala hızla ilerlemekte ve birçok ülke bu teknolojilerde öne geçmek için milyarlarca dolar harcamaktadır. 2021 Küresel Girişim Ekosistemi Raporuna göre, en hızlı büyüyen dört teknolojik endüstri arasında Blockchain, Robotik, Yapay Zeka ve Yeni Gıda yer alıyor.

Yapay zekadaki inovasyon aynı zamanda ABD gibi birçok gelişmiş ekonomi ile Çin gibi hızlı büyüyen ekonomiler arasındaki en önemli rekabet alanlarından biridir. Peki dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş ülkeleri hangileri?

Metodoloji

Dünyanın en gelişmiş 25 ülkesi listemiz için, onları temel metriğimize göre sıralayacaktık – GSYİH büyüklüğüne göre Ar-Ge tarafından alınan GSYİH yüzdesi. 

Sıralamayla ilgili birçok nüans olduğunu unutmayın. Örneğin, daha iyi performans gösteren bir KTI üretimine sahip bir ülke, GSYİH’de Ar-Ge payı daha yüksek olan ancak daha düşük performans gösteren bir KTI üretimine sahip bir ülkenin üzerinde yer alabilir.

Ar-Ge harcamaları ve GSYİH için Dünya Bankası’ndan ve en iyi ülkeler için KTI çıktıları için Ulusal Bilim Vakfı’ndan alınan verileri kullanıyor olacağız. Patentler için Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri 2021’den alınan verileri de kullanıyor olurduk.

25. Lüksemburg – Dünyanın En Gelişmiş 25 Ülkesi

Ar-Ge Harcaması : %1,1

Lüksemburg, Batı Avrupa’da bir ülkedir. 2021’deki ekonomik büyüklüğü 87 milyar dolardı ve Ar-Ge harcamaları GSYİH’nın %1,1’iydi ancak 2003’ten bu yana sürekli olarak azaldı. Bunun nedeni, Lüksemburg ekonomisinin finans sektörü ağırlıklı olması. Bu nedenle özel Ar-Ge harcamaları, AB ortalaması olan %1,5’e kıyasla yalnızca %0,6’dır. Ancak, küçük özel harcamalar, yüksek öğrenim yoluyla yapılan kamu harcamaları ile dengelenmektedir.

Lüksemburg’da faaliyet gösteren en iyi teknoloji şirketlerinden bazıları arasında Amazon.com, Inc. (NASDAQ:AMZN) ve Microsoft Corporation (NASDAQ:MSFT) bulunmaktadır.

24: Yeni Zelanda

Ar-Ge Harcaması : %1,4

Yeni Zelanda’nın 2021 itibariyle 250 milyar dolarlık bir GSYİH’si var. Bu, ülkenin Ar-Ge harcamalarının 2 milyar doların üzerinde olduğu anlamına geliyor. 2021 yılında ülkede 330 patent mukim-başvurusu yapılmıştır. 

2021’in ilk yarısında, Yeni Zelanda’da bir önceki yılın ilk yarısına göre erken aşama yatırımlarda %78 artış görüldü. PwC’ye göre bu yatırımın %42’sini yüksek teknoloji startup’ları aldı.

Ülke belki de en çok Yeni Zelanda’da kurulmuş bir havacılık ve uzay üreticisi olan Rocket Lab ile tanınır.

23. Hong Kong (SAR, ÇİN)

Ar-Ge Harcaması : %1

Hong Kong, 2020’de GSYİH’sının %1’ini Araştırma ve Geliştirmeye harcadı ve 2020 GSYİH büyüklüğü 345 milyar dolar. 2021’de Hong Kong sakinleri tarafından 3.261 patent başvurusu yapıldı. 

Büyük teknoloji şirketlerinin Hong Kong’da bir ayak izi var. Bunların en önemlileri arasında Apple Inc. (NASDAQ:AAPL), Amazon.com, Inc. (NASDAQ:AMZN), Microsoft Corporation (NASDAQ:MSFT), Alphabet Inc (NASDAQ:GOOG) ve Meta Platforms, Inc. (NASDAQ: META).

22. Avustralya

Ar-Ge Harcaması : %0,5

Avustralya, dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasındaki yerini koruyor. Ancak Ar-Ge harcamaları listenin en düşük seviyesinde. Ancak ekonominin büyüklüğünün 1,7 trilyon dolar olduğu göz önüne alındığında, %0,56 hala önemli. Ayrıca, orta-yüksek Ar-Ge için KTI endüstrileri, GSYİH’lerinin %3,8’ini oluşturuyor. 

Ülkenin yüksek vasıflı bir iş gücü var ve teknoloji sektörü 2021 itibariyle 167 milyar dolar değerinde. Avustralya’da bulunabilecek çok sayıda yüksek teknoloji şirketi var. 65 milyar dolarlık piyasa değerine sahip önde gelen Atlassian Corporation’a (NASDAQ: TEAM ) ev sahipliği yapmaktadır.

21. Singapur

Ar-Ge Harcamaları : %1,9

Singapur, Güneydoğu Asya’da bir ada ülkesidir. 2019’da 375 milyar dolarlık GSYİH’sının %1,9’unu Araştırma ve Geliştirmeye harcadı. Küçük boyutuna rağmen Singapur, 2021’de bölge sakinleri tarafından yapılan 2.000’den fazla patent başvurusuyla teknolojik olarak rekabetçi. 

Ayrıca sürücüsüz taksi sistemleri, devriye gezen polis botları ve akıllı evler gibi teknolojileri geniş ölçekte kullanıyor. Bir Reuters raporuna göre, Singapur’da imalat endüstrisindeki her 10.000 insan işçi için 605 bot bulunuyor.

20. Norveç

Ar-Ge Harcaması : %2,3

Norveç, İskandinavya bölgesinde yer alan bir Kuzey Avrupa ülkesidir. En önde gelenleri telekomünikasyon devi Telenor ASA (OSLO:TEL.OL) olmak üzere birçok teknoloji şirketine ev sahipliği yapmaktadır. Norveç, 362 milyar dolarlık 2020 GSYİH’sının %2,3’ünü Araştırma ve Geliştirmeye harcadı. Patentlere gelince, ülkede ikamet edenler tarafından 1.600’e yakın patent başvurusu yapıldı.

19. Finlandiya

Ar-Ge Harcaması : %3

Finlandiya, 2020’de GSYİH’sının %3’ünü Araştırma ve Geliştirmeye harcadı. Yıldaki toplam GSYİH’si 272 milyar dolardı. Ülke, yüksek vasıflı çalışan nüfusu ile teknolojik bir üstünlüğe sahiptir. 2021’de bölge sakinlerinden 3.600’ün üzerinde patent başvurusu aldı. 

(NASDAQ:GOOG) ve Apple Inc. (NASDAQ:AAPL) gibi yabancı teknoloji devlerine sahip olmanın yanı sıra Finlandiya, Nokia Oyj (NYSE: NOK ) gibi kendi yerel şirketlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

18. Danimarka

Ar-Ge Harcaması : %3

Danimarka, 352 milyar dolarlık 2020 GSYİH’sının %3’ünü Ar-Ge çalışmalarına harcadı. Sakinlerinden 3.700’den fazla patent başvurusu aldı ve bunların yaklaşık 1.414’ü verildi. 

Yerli teknoloji şirketleri söz konusu olduğunda, Danimarka en çok Hitman video oyunu serisinin geliştiricisi olan IO Interactive ile tanınır.

17. Avusturya

Ar-Ge Harcaması : %3,2

Avusturya, Orta Avrupa’da yer almaktadır. Ülkenin 2020 Ar-Ge harcamaları, aynı yıl büyüklüğü 433 milyar dolara ulaşan GSYİH’sının %3,2’si kadardı. 2020 yılında sakinlerinden 4.427 patent başvurusu almıştır. 

16. Belçika 

Ar-Ge Harcaması : %3,8

Belçika, yalnızca 11,5 milyonluk bir nüfus göz önüne alındığında, 2021’de sakinlerinden 3.285 patent başvurusu ile teknolojinin öncü ülkeleri arasında yer alıyor. 1996’dan beri iki katına çıkan Ar-Ge harcamaları, 2020’de 522 milyar dolarlık GSYİH’sının %3,8’i oldu.

Önde gelen Belçika şirketlerinden bazıları arasında bir görüntüleme teknolojisi geliştiricisi olan Barco NV (OTCMKTS:BCNAF), Divinity serisiyle tanınan bir video oyunu geliştiricisi olan Larian Studios ve bir kablosuz teknoloji şirketi olan Option yer alıyor.

15. İsrail

Ar-Ge Harcaması : %5,4

İsrail Orta Doğu’da yer almaktadır. 2020 Ar-Ge harcamaları, 2021’de 481 milyar dolara yükselen o zamanki 407 milyar dolarlık ekonomisinin %5,4’ünü oluşturdu. 

Yalnızca 9 milyonluk küçük bir nüfus göz önüne alındığında, İsrail, 2021’de hâlâ sakinlerinden 1.592 patent başvurusu almayı başardı. İsrail ayrıca manşetlere çıkan bazı teknoloji şirketleriyle de tanınıyor. Dikkate değer bir tanesi, casus yazılım Pegasus ile tanınan NSO Group’tur.

14. Rusya

Ar-Ge Harcaması : %1,1

Rusya’nın 2021 itibariyle 1,7 trilyon dolarlık bir GSYİH’si var. Yandex gibi bazı büyük şirketlerle tanınıyor. Rus uzay ve askeri teknolojisi de genellikle son teknolojidir. ABD hala deney aşamasından geçiş için mücadele ederken, ülke zaten hipersonik teknolojide ustalaştı. 

Bir hava savunma sistemi olan S-400 Triumf da Stratfor tarafından dünyanın en iyi hava savunma sistemi olarak tanımlanmıştır. Devlete ait Almaz Antey ve Fakel MKB şirketleri tarafından geliştirilmiş ve üretilmiştir.

13. İsveç

Ar-Ge Harcamaları : %3,5

İsveç, Kuzey Avrupa’nın İskandinav bölgesinde yer almaktadır. Dünyanın en gelişmiş 25 ülkesi listesine girmeyi başaran dördüncü İskandinav ülkesidir. Ülke, yüksek eğitimli bir işgücüne ve bilgiye dayalı bir ekonomiye sahiptir. 2021 yılında ülkede 7 bine yakın patent başvurusu yapıldı. İsveç’in Ar-Ge harcamaları, 2020’deki 541 milyar dolarlık GSYİH’sının %3,5’ini oluşturdu. 

12. Hollanda

Ar-Ge Harcaması : %2,3

Kuzeybatı Avrupa’da bulunan Hollanda, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Ülkenin 2020 için Ar-Ge harcamaları, o zamanki GSYİH’nın 913 milyar dolarının %2,3’üydü. Hollanda ekonomisinin yaklaşık %70’i, büyük ölçüde dijitalleştirilmiş bir sektör olan hizmetler tarafından yürütülürken, %18’i imalat sanayi tarafından yürütülmektedir. 

Patent açısından, ülke sakinlerinden 8.600’ün üzerinde patent başvurusu yapıldı ve bunların neredeyse yarısı kabul edildi.

11. İsviçre

Ar-Ge Harcaması : %3,1

Resmi olarak İsviçre Konfederasyonu olarak bilinen İsviçre, genellikle bankacılık ve Alpler ile tanınır. Öte yandan, teknolojik hünerleri genellikle popüler söylemde kabul edilmez. İsviçre, havaalanı operasyonları için teknoloji geliştiren SITA ve bilgisayar çevre birimleri ve yazılım geliştiricisi Logitech gibi en büyük niş teknoloji firmalarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin 752 milyar dolarlık 2019 GSYİH’sı, %3,1’lik Ar-Ge harcamalarıyla bağlantılı.

10. Tayvan

Ar-Ge Harcaması : %3,6

Tayvan, Güneydoğu Asya’da yer almaktadır. Tayvan’ın 2021 Ar-Ge harcamaları, aynı yıl için 775 milyar dolarlık GSYİH’sının %3,6’sını oluşturdu.  

En çok, %53 küresel pazar payına sahip, dünyanın en büyük yarı iletken dökümhanesi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) ile tanınır. Şu anda 3 nm fabrikasyon sürecine doğru ilerliyor ve 2025 yılına kadar Moore Yasasını sınırlarına taşıyarak 2 nm çipleri seri üretmesi bekleniyor.

9. İtalya

Ar-Ge Harcaması : %1,5

İtalya’nın 2020 GSYİH’sinin %1,5’i kadar, 1,9 trilyon dolarlık bir Ar-Ge harcaması vardı. Ülke, Apple Inc. (NASDAQ:AMZN), Meta Platforms, Inc. (NASDAQ:META), Amazon.com, Inc. (NASDAQ:AMZN) ve Microsoft Corporation (NASDAQ: MSFT) orada çalışıyor. 2021’de İtalya’da ikamet edenler tarafından 15.000’den fazla patent başvurusu yapıldı.

8. Kanada

Ar-Ge Harcamaları : %1,7

Kanada, dünyadaki teknolojik olarak en gelişmiş ülkelerden biridir. 2020’de 1,6 trilyon dolarlık ekonomisinin %1,7’sini KTI endüstrilerine harcadı. Sakinler 2021’de ülkede 4710 patent başvurusunda bulundu. Kanada BİT Sektörü Profili 2020’ye göre Kanada, 2019 ile 2020 arasında KTI endüstrilerinin üretiminin % 6,8’ini elde etti.

Bilgi teknolojisi, Kanada’daki en büyük yüksek teknoloji sektörüdür ve Shopify Inc. (NYSE: SHOP ) Kanada’nın en büyük teknoloji şirketidir.

7. Birleşik Krallık

Ar-Ge Harcamaları : %1,7

Birleşik Krallık, 2019’daki 2,8 trilyon dolarlık GSYİH’sının %1,7’sini Ar-Ge’ye harcadı. 2020’de 2,5 milyar dolar artarak toplam harcamalarda 73 milyar dolara yükseldi. Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre bu harcamanın en büyük oranı %71 ile iş sektörüydü ve bunu %22 ile yüksek öğretim sektörü izledi. 

Birleşik Krallık, 2019’da dünyadaki en yüksek altıncı olan küresel KTI üretiminin %3’ünü oluşturdu. Devam edersek, 2021’de ülkede yerleşik kişiler tarafından 17.000 patent başvurusu yapıldı. Önde gelen teknoloji şirketleri arasında Endava plc (NYSE: DAVA ), The Sage Group plc (OTCMKTS:SGPYY) ve AVEVA Group plc (OTCMKTS:AVEVF) yer alıyor.

6. Fransa

Ar-Ge Harcaması : %2,3

Fransa, dünyadaki bazı büyük teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında bir video oyunu holding şirketi olan Atari SA (PONGF) ve 3 boyutlu baskı için bir yazılım geliştiricisi olan Dassault Systèmes (OTCMKTS:DASTY) gibi şirketler yer alıyor. 

Fransa, 2,63 trilyon dolarlık 2020 GSYİH’sının %2,3’ünü Araştırma ve Geliştirmeye harcadı. 2021’de bölge sakinleri tarafından yapılan patent başvurularının sayısı 24.000’i aştı.

5. Güney Kore

Ar-Ge Harcaması : %4,8

Güney Kore veya Kore Cumhuriyeti, son teknolojiler üreten şirketlerle tanınan bir Doğu Asya ülkesidir. Büyük bir elektronik üreticisi olan Samsung Electronics Co., Ltd.’ye (KSE:005930.KS) ev sahipliği yapıyor ve şu anda en son 3nm fabrikasyon sürecini kullanarak çipler üreterek Moore Yasasının sınırlarını zorluyor.

Güney Kore, 2019’da genel küresel KTI üretiminde %6’lık bir paya sahipti. Bunun dışında, bilgisayar ve diğer elektroniklerin geliştirilmesi ve üretilmesindeki payı %9 ve bilimsel Ar-Ge’deki payı %6,8’di. 2021 itibariyle GSYİH büyüklüğü 1,8 trilyon dolar.

4. Almanya

Ar-Ge Harcaması : %3,1

Almanya, Avrupa’nın en büyük ekonomisidir ve yeni teknolojilerde Ar-Ge’nin ön saflarında yer almaktadır. 

Araştırma-Geliştirme harcamaları, 3,8 trilyon dolarlık 2020 GSYİH’sının %3,1’ini oluşturdu. KTI üretimi, 2019 GSYİH’sında %17’lik bir paya ve genel küresel çıktıda %6’lık bir paya sahipti. Bilimsel Ar-Ge’nin küresel KTI çıktısındaki payı %4,1 oldu

Ülkedeki önde gelen teknoloji şirketlerinden bazıları arasında BioNTech SE (NASDAQ: BNTX ), CureVac NV (NASDAQ: CVAC ), Bechtle AG (XETRA:BC8.DE) ve Infineon Technologies AG ve diğerleri bulunmaktadır. Almanya, 2021’de yerleşiklerden 65.757 patent başvurusu aldı ve 29.000’den fazla patent verildi.

3. Japonya

Ar-Ge Harcaması : %3,2

Japonya, 2021 itibariyle 5 trilyon dolarlık ekonomisiyle dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Yüksek teknoloji endüstrileri, 2019’daki genel küresel KTI üretiminin %8’ini oluşturuyordu. Aslında, KTI endüstrilerinin GSYİH içindeki payı bir Japonya’daki en yükseklerden. 2019’da %14’tü ve %3’ü yalnızca yüksek teknolojili Ar-Ge’yi oluşturuyordu. 

Japonya aynı zamanda otomasyonun ön saflarında yer almakta ve robot teknolojisi ihracatında lider konumdadır. Uluslararası Robotik Federasyonu’na göre tüm endüstriyel robotların %45’ini üretmekte ve satmaktadır.

2. Çin

Ar-Ge Harcaması : %2,4

CEBR’nin araştırmasına göre ekonomisinin 2030 civarında Amerika Birleşik Devletleri’ni geçeceği tahmin edilen Çin, ABD’ye küresel bir rakip olarak hızla ortaya çıkıyor. GSYİH büyüklüğü 2021 itibariyle 18 trilyon dolar.

Çin’in KTI üretiminin GSYİH içindeki payı, 2019 itibarıyla %16 ile şimdiden ABD’ninkinden daha yüksek ancak bunun çoğu orta teknoloji KTI endüstrilerinden oluşurken, yüksek teknoloji üretimi ABD’ninkinden daha düşük, %4,9’da. Ancak, yalnızca marjinal olarak daha düşüktür.

Küresel KTI çıktı payı %22’dir ve ABD’nin ardından ikinci sıradadır. Çin’in KTI’sinin çoğu orta-yüksek teknolojili ürün üretimi etrafında dönüyor ve dünyadaki en büyük yüksek teknolojili ürün ihracatçısı.

1. Amerika Birleşik Devletleri – Dünyanın En Gelişmiş 25 Ülkesi

Ar-Ge Harcaması : %3,4

Amerika Birleşik Devletleri, teknolojik büyüme açısından dünyadaki en gelişmiş ülkeler listesinde ilk sırayı almaya devam ediyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin çoğuna ev sahipliği yapıyor ve Kaliforniya’daki Silikon Vadisi, sıklıkla küresel inovasyon merkezi olarak kabul ediliyor.

Küresel KTI üretimi, 2019 itibarıyla %27 ile dünyanın en yüksek üretimidir. KTI sektörünün 21 trilyon dolarlık GSYİH içindeki payı 2021 itibarıyla %11’dir. KTI’deki payın yarısından fazlasını bilgi teknolojisi oluşturmaktadır.

Dünyanın En Gelişmiş 25 Ülkesi-Kaynak: insidermonkey

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir