Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Dünyanın En Büyük Kripto Borsası Binance, FTX Fiyaskosunun Ardından Şimdi Yoğun Bir İnceleme Altında

Dünyanın En Büyük Kripto Borsası Binance, FTX Fiyaskosunun Ardından Şimdi Yoğun Bir İnceleme Altında

Dünyanın En Büyük Kripto Borsası Binance, FTX Fiyaskosunun Ardından Şimdi Yoğun Bir İnceleme Altında

Yatırımcılar, FTX‘in şok edici çöküşünün ardından Binance‘te çatlakların ortaya çıkmaya başlamasından endişe ediyorlar. Kripto borsa devi, rezervleriyle ilgili sorularla karşı karşıya ve DOJ tarafından soruşturma altında. Kripto piyasası borsaya olan güvenini kaybederken, CEO’su çalışanları “engebeli” zamanlar konusunda uyardı.

Müşteriler geçen hafta Binance’in kripto platformundan milyarlarca doları çekti – FTX patlamasının ardından dikkatlerin şirkete çevrilmesinin nedenlerinden biri.

Korkmuş yatırımcılar, Sam Bankman-Fried tarafından kurulan bir zamanlar 32 milyar dolarlık kripto imparatorluğu olan ve artık iflas etmiş olan FTX’in çöküşünden sonra sorun belirtileri konusunda tetikte . Bazıları, Binance’te çatlakların ortaya çıkmaya başlamasından endişe ediyor.

İşte Binance’te olup bitenler ve kripto topluluğunun neden merak ettiği hakkında bilinmesi gereken 5 şey.

İnsanlar, Binance’in müşterilerinin fonlarını elinde tutmasından endişe duyuyor

FTX’in iflası kasalarının boş olduğunu gösterdikten sonra, kripto firmaları müşterilerinin varlıklarının güvende olduğunu ve bir para çekme acelesi olursa ödeme yapabileceklerini gösterme baskısı altına girdi.

Bunun da ötesinde, bir Reuters raporu, FTX’ten Bankman-Fried’in zarar gördükten sonra kardeş ticaret şirketi Alameda Research’e sessizce en az 4 milyar dolarlık kullanıcı fonu aktardığını söyledi.

Binance, bir ” rezerv kanıtı ” raporu alarak kendi işine olan güveni artırmaya çalıştı. Müşterilere paralarının hala hesaplarında olduğuna ve ödünç verilmediğine dair güvence vermek için varlıklarını doğrulaması için muhasebe firması Mazars’ı görevlendirdi.

Ancak hukuk uzmanları ve diğerleri, mali kontrollerin ne kadar iyi olduğunu incelemediği için platformun kullanıcılarının Mazars raporundan memnun olmaması gerektiğini söyledi. WSJ’nin bildirdiğine göre, Binance’in durumunun sağlam olduğunu öne sürse de, bitcoin yükümlülüklerinin varlıklardan 245 milyon dolar daha büyük olduğunu da gösterdi.

Bloomberg’in geçen ayki bir raporuna göre, şirketin 75 milyar dolarlık rezervinin yaklaşık yarısı kendi stablecoin’i BUSD ve yerel token binance coin’inde (BNB).

FT’nin bildirdiğine göre, muhasebe firması Cuma günü “bu raporların halk tarafından anlaşılma şekliyle ilgili endişeler nedeniyle” Binance ve diğer kripto müşterileriyle olan rezerv ispatı çalışmalarını askıya aldı.

Müşteriler bir gün içinde net 3 milyar dolarlık fon çekti

Binance, son günlerde rezervleri ve bir DOJ soruşturması hakkında sorular sorulduğu için ağır para çekme işlemlerine tanık oldu. Bu arada, FTX kurucusu Bankman-Fried’in tutuklanması kriptoya olan güveni daha da aşındırdı.

Nansen verilerine göre Salı günü, Binance sadece 24 saatte 3 milyar dolarlık net çıkışla Haziran ayından bu yana en yüksek günlük para çekme işlemini kaydetti. Borsa, stablecoin varlıklarını artırırken USD Coin çekimlerini geçici olarak dondurmak zorunda kaldı.

Nansen’e göre, bir aydan biraz daha uzun bir süre önce, kripto devi halka açık cüzdanlarda 69,5 milyar dolarlık dijital varlık tuttu. Büyük para çekme ve fiyat dalgalanmaları nedeniyle bu toplamın şu anda 54,7 milyar dolar olduğu belirtildi.

Binance hakkında kara para aklamaya odaklanan bir DOJ soruşturması var

ABD Adalet Bakanlığı’nın Binance’i şirketin mali suç kurallarına uyması konusunda soruşturduğu bildirildi.

Reuters’e göre savcılar, kurucusu Changpeng Zhao ve diğer yöneticilere karşı suç duyurusunda bulunup bulunmamayı değerlendiriyor. Bunlar, kara para aklama komplosunu, lisanssız kara para iletimini ve cezai yaptırım ihlallerini kapsayacaktır.

Reuters, Binance’in 2022’de 10 milyar doların üzerinde yasadışı ödeme işlediğini hesapladı ve kripto devinin itiraz ettiği düzenleyicilerden kaçmaya çalıştığını söyledi.

Dünyanın En Büyük Kripto Borsası Binance CEO’su “CZ” bundan etkilenmedi ve işlerin her zamanki gibi olduğunu söyledi

Yaygın olarak “CZ” olarak bilinen Zhao, müşterilerin Binance’in likiditesiyle ilgili endişelerini hafifletmeye çalışarak işini ikiye katladı. Temelsiz korku, belirsizlik ve şüphenin yayılması olan “FUD” olarak gördüğü şeye karşı geri itildi.

Perşembe günü CNBC’ye verdiği demeçte, “İnsanlar Binance’te sahip oldukları varlıkların %100’ünü geri çekebilir. Herhangi bir günde bir sorunumuz olmayacak” dedi. “Kripto işletmelerinin kullanıcı varlıklarını bire bir tutması gerekiyor ve biz de bunu yapıyoruz.”

Haftanın başlarında Zhao, borsadaki yoğun çıkışları “işler her zamanki gibi” diyerek umursamadı. Binance, USDC para çekme işlemleri üzerindeki dondurulmasını kaldırdıktan sonra, olayları, borsanın dayanıklılığına yönelik bir güvenilirlik artırıcı “stres testi” olarak memnuniyetle karşıladı.

Ancak Binance personelini önlerinde “engebeli” bir yol olduğu konusunda uyardı.

Zhao endişeleri hafife alırken, sorunlar devam ediyor. Genç milyarder, personele, FTX’in sorunlarının, bir güven krizini atlatması gereken Binance’e “birçok ekstra inceleme ve zor soru” getirdiğini söyledi.

Bloomberg tarafından görüntülenen bir notta, “Önümüzdeki birkaç ayın engebeli olmasını beklerken, bu zorlu dönemi atlatacağız ve bunu atlattığımız için daha güçlü olacağız” dedi.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir