Anasayfa » Ekonomi ve Para » Dünyanın En Büyük ETF’si Hisse Senedi Rallisinde 21 Milyar Dolarlık Rekor Akış Gördü

Dünyanın En Büyük ETF’si Hisse Senedi Rallisinde 21 Milyar Dolarlık Rekor Akış Gördü

Hedge Fonları Giderek Daha Fazla

Dünyanın En Büyük ETF’si Hisse Senedi Rallisinde 21 Milyar Dolarlık Rekor Akış Gördü

Dünyanın En Büyük ETF’si Hisse Senedi Rallisinde 21 Milyar Dolarlık Rekor Akış Gördü

Geçen hafta dünyanın en büyük ve en eski borsa yatırım fonuna benzeri görülmemiş miktarda nakit aktı; Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürebileceğini belirtmesinin ardından hisse senetleri rekora yakın seviyelere yükseldi.

State Street‘in 478 milyar dolarlık SPDR S&P 500 ETF‘si (SPY), Cuma günü 20,8 milyar dolar elde ederek fonun 1993’teki kuruluşundan bu yana en büyük girişi gerçekleştirdi. Bloomberg Intelligence’a göre bu, herhangi bir ETF için bir günlük en büyük akıştı. Bloomberg’in derlediği veriler, ETF’nin hafta içinde 24 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini gösterdi. Bu da rekor bir rakam.

State Street Global Advisors SPDR Amerika Araştırması başkanı Matt Bartolini, SPY’nin girişlerinin ticaret faaliyetlerini arttırdığı bilinen çeşitli olaylarla aynı zamana denk geldiğini söyledi. Cuma, S&P 500 ve Nasdaq 100’ün yeniden dengelemelerinin yürürlüğe girmesinden önceki son işlem günüydü; bu, trilyonlarca doları yöneten fonların yeni endeks kompozisyonlarına uyum sağlamak üzere yeniden ayarlama yapmasına neden olabilir. Yaklaşık 5 trilyon dolarlık opsiyonun vadesi de aynı gün doldu; bu durum genellikle Wall Street yöneticilerinin mevcut pozisyonları devretmesine veya yeni pozisyonlara başlamasına neden oluyor.

Bartolini telefonla yaptığı açıklamada, “Cuma günü gördüğümüz akış müşterilerden, yatırımcılardan ve tüccarlardan %100 organikti” dedi. “Aynı zamanda son birkaç günde gördüğümüz devasa Noel Baba rallisini de yansıtıyor; dolayısıyla momentum ticareti de SPY’a gidiyor.”

Bu arada SPY’de geçen perşembe ve cuma günkü işlem hacimleri bir aylık ortalamanın oldukça üzerindeydi. Nasdaq 100’ü takip eden Invesco QQQ Trust Series 1 (QQQ), Cuma günü 5,2 milyar dolarlık çıkışla 2000 yılından bu yana tek bir seansta görülen en yüksek çıkışı gördü.

JonesTrading’in ETF başkanı Dave Lutz, “Büyük bir endeksleyici defterlerini yeniden dengeliyor olabilir” dedi.

Strategas ETF stratejisti Todd Sohn, çıkışları yatırımcıların bu yıl hisse senetlerindeki büyük yükselişin ardından kâr elde etmelerine bağladı. Nasdaq 100, mega-cap teknoloji hisselerindeki kazanımların etkisiyle %53 artış gösterdi. Sohn, Invesco’nun eşit ağırlıklı S&P 500 endeksine risk sağlayan RSP’sinin geçen hafta 2,1 milyar dolar gelir elde etmesinin, yatırımcıların “2024 başlarken Muhteşem 7 tipi ağırlıklara maruz kalmayı daha da azaltmaya çalıştıklarının” bir işareti olduğunu söyledi. teknoloji endeksindeki en büyük şirketlere.

Invesco yorum yapmaktan kaçındı.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir