You are currently viewing Dünyanın En Büyük Ekonomileri 2018
San Francisco

Dünyanın En Büyük Ekonomileri 2018

 • Post author:
 • Post category:Ekonomi ve Para / Haber
 • Reading time:3 mins read
 • Post comments:0 Yorum
 • Post last modified:17 Nisan 2020

Dünyanın En Büyük Ekonomileri 2018 yazımızda 2017 verileri göz önüne alınarak yapılan ekonomik büyüklüklere göre, dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerini ve Kaliforniya Eyaletinin 5.sırada yer almasını yazdık.

2018 Dünyanın En Büyük Ekonomileri İlk 6

 1. ABD 18,6 Trilyon Dolar
 2. Çin 11,1 Trilyon Dolar
 3. Japonya 4,9 Trilyon Dolar
 4. Almanya 3,5 Trilyon Dolar
 5. Kaliforniya Eyaleti (ABD) 2,7 Trilyon Dolar
 6. İngiltere 2,6 Trilyon Dolar

Dünyanın en büyük ekonomileri liderliğinde Amerika Birleşik Devletleri bulunmaktadır. Çin ile rekabet halinde olan ABD yine ilk sıradaki yerini korumuştur. Amerika ve Çini Japonya takip etmektedir. Japonya’da teknolojiye çok önem vermektedir. Avrupa ülkelerinin en güçlü ekonomiye sahip ülkesi ise Almanya olarak göze çarpmaktadır. Almanya’yı İngiltere takip etmektedir. Kaliforniya bir eyalet olmasına rağmen en güçlü ekonomiye sahip 5.güç olabilmeyi başarmıştır. Kaliforniya 2008 yılında yaşadığı ekonomik kriz sonrası hızlı bir şekilde son 9 yılda ekonomisini düzeltmiştir. Teknoloji devlerinin burada bulunması, Kaliforniya’nın yükselmesinde büyük etken olmuştur.

Dünyanın En Büyük Ekonomileri

Kaliforniya Eyaletinin Ekonomik Gücü

ABD’nin batısında yer alan Kaliforniya eyaleti, ekonomik büyüklüğüyle birçok dünya devi ülkelerini geride bıraktı. Dünyanın en büyük 5.ekonomisi olmayı başarmıştır. Eyaletin ekonomik büyüklüğünün değeri ise Rusya ve Kanada’nın büyüklüğünün toplamına denktir. Ayrıca Türkiye’nin 3 katından fazla bir ekonomik büyüklüğe sahiptir. İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya gibi Avrupa’nın gelişmiş ülkelerini de geride bırakmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde bulunan Silikon vadisi teknoloji üretimiyle bu ekonomik gücü sağlamaktadır. Silikon vadisi teknolojiye yatırımının oldukça fazla olduğu ve tüm teknolojik ürünlerin üretildiği yerdir. Ayrıca dünyanın en büyük teknoloji şirketleri Silikon vadisinde bulunmaktadır. İnsanlar silikon vadisine gelerek dünya için faydalı şeyler üretmek de yarışmaktadır. Bu durumda Amerika’ya ekonomik kazanç olarak geri dönmektedir.

Kaliforniya eyaleti, Amerikanın en çok nüfusa sahip eyaleti konumundadır. 40 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Ayrıca zenginlerin Kaliforniya eyaleti yaşama amaçlı seçmesi ve birbirinden lüks konutlar yaptırmasıyla ekonomisi gittikçe güçlenmektedir. İnşaat ve teknoloji ile ekonomisini güçlendirmeye devam etmektedir. Eğlence merkezi olan Hollywood’da bu eyalette yer almaktadır.

Bir yanıt yazın