İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın Birbirinden Değerli 5 Maddesi

Dünyanın Birbirinden Değerli 5 Maddesi yazımızda insanların gramına yüksek değerler biçtiği dünyanın değerli 5 maddesini yazdık.

Birbirinden Değerli 5 Madde

Birbirinden Değerli 5 Madde
Platinum

Platinum

Platinum‘un gramı 60 dolardır. Bu madde doğada en zor bulunan değerli metallerdendir. Dünya üzerinde en çok Güney Afrika ve Rusya’da bulunmaktadır. Altın gibi; asitler, alkali bileşikler ve diğer bileşiklere karşı oldukça dirençlidir. Dış ortamda hiçbir sıcaklıkta korozyona (aşınma) uğramama gibi bir özelliği vardır. Kimyasallara ve üstün sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Aşınmaya ve kararmaya karşı çok dirençli özelliği bulunmaktadır. Az bulunması ve kullanım alanının fazla olması neticesinde altınla kıyasla değeri 2-3 kat fazladır. Otomobil egzozlarında, diş hekimliğinde, kuyumculukta, özellikle insan vücuduna yerleştirilen protezlerde Platinum kullanılmaktadır. Enfeksiyon riski taşımaması ve neredeyse kemikler kadar sağlam olması tercih edilmesini sağlamaktadır.

Birbirinden Değerli 5 Madde
Safran

Safran

Safran baharatının gramı 11 dolardır. Safran, sonbaharda çiçek açan, 20-30 cm boyunda, soğanlı bir kültür bitkisinden elde edilen baharat türüdür. Özellikle gıda boyası ve tat verici olarak kullanılmaktadır. Safran en fazla İspanya, Fransa, İtalya ve İran’da yetiştirilir. Ülkemizde Karabük Safranbolu’da yetiştirilir ve üretilir. Safran, ağırlığına göre dünyanın en pahalı baharatıdır. Safranın yarım kilogramı 80 bin çiçekten çıkarılır. Kendi ağırlığının 100 bin katındaki suyu, sarı renge boyayabilmek özelliği vardır.

Birbirinden Değerli 5 Madde
Gergedan Boynuzu

Gergedan Boynuzu

Gergedan boynuzunun gram değeri 110 dolardır. Gergedan boynuzu medikal ürünlerde ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Bir tane gergedan boynuzunun değeri 60 bin dolara ulaşmış bulunmaktadır. Karaborsada ise bu rakamın 100 bin dolarla yükseldiği belirtilmektedir. Gergedan boynuzunun değerinin bu kadar artmasıyla öldürülen gergedan sayısı da bir hayli artmıştır. Gergedan ölümlerine karşı önlem alınmazsa yakında nesilleri tükenebilir.

Birbirinden Değerli 5 Madde
Trityum Işık

Trityum

Trityum maddesinin gramı 30 bin dolardır. Trityum, nükleer reaktörlerin kalbinde yer alan ve aynı zamanda dünyadaki en pahalı maddelerden bir tanesidir. Süper ağır bir hidrojen türüdür. Bununla birlikte bazı nükleer silahların da önemli bileşenlerindendir. Bir çeşit gazdır ve aydınlatmada kullanılır. 1 litre trityum üretilmesi için 15 milyon dolarınızın olması gerekiyor.

Birbirinden Değerli 5 Madde
Antimadde

Antimadde

Antimadde‘nin gramı 62.5 trilyon dolardır. Madde atomlardan oluşur. Bunlar hidrojen, helyum ya da oksijen gibi kimyasal elementlerin temel birimleridir. Her bir elementin belirli sayıda atomu vardır. Antimaddenin atom parçacıkları, normal maddenin tam tersidir. Antimadde parçacıkları, aşırı yüksek hızda çarpışmalar sonucu oluşmaktadır. 1 miligramının üretimi 25 milyon dolara mal olmaktadır. Antimadde parçacıkları normal madde parçacıklarıyla etkileşime girdiğinde birbirlerini yok ederler ve bu sayede ortaya büyük bir enerji çıkar. Gelecek yıllarda antimaddenin yakıt olarak uzay araçlarında kullanılması planlanmaktadır.

Dünyanın Birbirinden Değerli 5 Maddesi-İnsan ve Hayat Dergisinden yardım alınmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir