Dünyadaki Oksijen Miktarında Azalma Yaşanıyor

Dünyadaki Oksijen Miktarında Azalma Yaşanıyor yazımızda yapılan araştırmalara göre, son 800 bin yılda atmosferdeki oksijen miktarının azalmasını ve karbondioksit oranının değişmesini yazdık.

Oksijen 800 Bin Yılda %0,7 Azaldı

Araştırmacılar son 800 bin yılda atmosferdeki oksijen miktarının değişimini ölçebilmek için 30 yıl boyunca incelemelerde bulundu. Grönland ve Antarktika’daki buzul katmanlarından alınan örnekleri inceleyen araştırmacılara göre, son 800 bin yılda oksijende %0,7 oranında azalma yaşandığı görülmüştür. Sadece son 100 yıldaki azalma oranı %0,1’i bulmuş. Son 100 yıldaki oksijen azalış oranına baktığımızda durumun ciddiyetini anlayabiliriz. Yaşanan bu oksijen azalışının en büyük nedeni olarak fosil yakıt tüketimi gösterilmektedir. Verilerde ortaya çıkan durumda oksijen miktarı azalırken karbondioksit miktarı artmıyor.

Karbondioksitin Durumu

Araştırmacılara göre, atmosferdeki karbondioksitin silikat aşınması olarak adlandırılan kimyasal süreçte harcanmasına bağlanıyor. Bu süreçte atmosferdeki karbondioksitin kayalardaki maddelerle tepkimeye girmesi sonucunda kalsiyum karbonat oluşuyor. Bununla birlikte yakın zamanda karbondioksit miktarı da atmosferde artmaya başlamıştır. Bu sürecin gerçekleşme hızının insan etkinlikleri sonucunda atmosfere salınan yüksek miktarda karbondioksit karşısında yetersiz kaldığını gösteriyor. İnsanlık kendini bitirmeye devam ediyor…

Dünyadaki Oksijen Miktarında Azalma Yaşanıyor-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın