İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyada Helal Gıda Pazarı Hızla Büyüyor

Dünyada Helal Gıda Pazarı Hızla Büyüyor yazımızda dünya üzerinde artan İslam aleminin helal gıdaya olan talebinin daha da çok artmasıyla oluşan helal gıda pazarının büyüklüğünü yazdık.

Helal Gıda Pazarının Büyüklüğü

İslam toplumunun nüfusu 2 milyara yaklaşmış durumda ve bu büyüklük yılda 2 trilyon 100 milyar dolarlık bir ekonomiye hareketlilik kazandırıyor. Oluşan ekonomik büyüklüğün yarısını gıda oluşturmaktadır. İslam ülkelerinin helal gıdaya olan talebi nüfus artışına paralel olarak artış gösteriyor. Dünyada helal ürün pazarı her geçen gün genişliyor ve ülkemizde bu alanda öncüler arasında yer alıyor. Gıdanın yanı sıra turizm, kozmetik, finans ve moda sektörleri helal ürün pazarında yer almaktadır. Dünyada 4 trilyon dolarlık bir ekonomiyi temsil etmektedir. Türkiye geçen yıl 127 milyar dolarlık harcamayla helal gıda tüketiminde dünyada 2.sırada yer aldı. Helal gıda pazarına ülkemiz son yıllarda daha çok eğilmeye başlamıştır. Helal ürün sertifikası verilirken artık yeni kriterler eklenecek. Ürünün doğa ile uyumlu olup olmadığı, işçi haklarının korunup korunmadığı ve çocuk işçi çalıştırılıp çalıştırılmadığı dikkate alınacak.

Yurt Dışında Helal Kesime Dikkat Etmek

Helal Turizm Konseptinin Artması

Helal gıda sektöründe en hızlı büyüyen sektörlerden biride turizmdir. Dünya genelinde 121 milyon kişi helal turizm konsepti ile seyahat etmeyi tercih ediyor. Geçen yıl 177 milyar dolar seyahat harcaması yapılmıştır. 2023 yılına kadar bu rakamın 274 milyar dolara çıkması düşünülüyor. Avrupalı Müslümanların helal turizmde tercihi Türkiye olmuştur. Türkiye, helal turizmde Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya‘nın ardından 3.sırada gelmiştir. Ülkemiz helal gıda pazarında ciddi potansiyele sahiptir. Dünyada helal sertifikası veren kuruluş sayısı yaklaşık olarak 400’dür. Fakat bu kurumları denetleyen yetkili bir merkez yoktur. Ülkemizde Helal Akreditasyon Kurumu, ülkemizde helal sertifikası veren kuruluşları denetlemektedir. Helal gıda pazarı tüm dünyada dahada çok büyüyecektir.

Dünyada Helal Gıda Pazarı Hızla Büyüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir