Haber

Dünya Kupası Süper Gücü Almanya, Japonya’ya Yenildi

Dünya Kupası Süper Gücü Almanya, Japonya’ya Yenildi

Dünya Kupası Süper Gücü Almanya, Japonya’ya Yenildi

2022 Dünya Kupası‘nın şimdiye kadarki en büyük ikinci yenilgisi, futbolun küreselleşmesinin bir ürünüydü. Uzun süredir bir süper güç olan Almanya, burada Khalifa Uluslararası Stadyumu’ndaki Çarşamba açılışının uzun bölümlerini yönetti. Ancak heyecan verici bir ikinci yarıda Almanlar, kendi Bundesliga’larının yaratılmasına yardım ettiği parlak bir Japonya takımı tarafından şaşkına döndü ve yenildiler. Alman kulübü SC Freiburg’un şu anki çalışanı Ritsu Doan, 75. dakikada yedek kulübesinden hak ettiği bir ekolayzır kaydetti. Alman kulübü VfL Bochum’un şu anki çalışanı olan Takuma Asano, yedek kulübesinden gelerek inanılmaz bir galibiyet elde etti ve 2-1 galibiyet aldı.

Alman üst uçuşundan yedi oyuncudan ikisiydiler, ancak ikinci yarıda oyunu alt üst eden Japon mavisi giydiler. Bir diğeri, Maya Yashida, bu yaz özellikle “Alman futbolunu, Alman kültürünü ve rakibini anlamak için” FC Schalke’ye gittiğini söyledi.

“Sadece bir sebep değil, gelmemin sebeplerinden biri de bu” ve “tabii ki” Çarşamba günü yardımcı oldu, dedi. Diğerleri, giderek çok kültürlü hale gelen bir ligde oyunlarını bir sonraki seviyeye taşıdı. Ve bu lig, Japon milli takımının nefes kesen zirvelere çıkmasına yardımcı oldu.

Japonya teknik direktörü Hajime Moriyasu, Bundesliga oyuncuları hakkında “Çok güçlü, çetin ve prestijli bir ligde mücadele ediyorlar, bu yüzden güçlerini artırıyorlar” dedi. “Bu bağlamda, bu liglerin Japon oyuncuların gelişimine katkıda bulunduğuna inanıyoruz.”

On iki yıl önce Japonya, 23 Dünya Kupası oyuncusundan 19’unu kendi yerel ligi olan J-League’den çekti. 

2022’de yurt dışından, dünyanın en rekabetçi kulüp devrelerinin birçoğundan 26 üzerinden 19 berabere kaldı. Bu ligler, yetenekleri ve ayrıca toplumu daha geniş bir şekilde şekillendiren aynı küreselleştirici güçler nedeniyle 21. yüzyıl boyunca yabancıları giderek daha fazla memnuniyetle karşıladı.

Trend, ilk beş kulüp ligi ile geri kalanı arasındaki farkı genişletti. Ancak uluslararası düzeyde, milli takımlar için muhtemelen tam tersi bir etki yarattı. Japonya en çok yararlananlardan biri oldu. 1998’e kadar erkekler Dünya Kupası’na katılmaya bile hak kazanamadı. O yıl, 2006’da da, 2014’te de bir maç kazanamadı. Yükselişlerini hızlandırıyor.

Samurai Blue, bilindiği gibi, 2014 Dünya Kupası’na birkaç Avrupalı ​​yıldızla geldi, ancak yine de kadro yarı yarıya J-Leaguers ile dolu. Kadroda yedi Bundesliga oyuncusu bulunan 2018’de derinlikleri kendini göstermeye başladı. Son 16’ya ulaştılar ve Belçika’yı neredeyse şaşkına çevirdiler. Yükselişleri çok gerçekti ve devam ediyordu.

Ancak 2022’de ve özellikle Çarşamba günü, yeni bir seviyeye yükseldiler ve bunu tesadüfen değil

Alman Bundesliga’nın 26 kişilik kadrolarında J-League’den bile daha fazla temsil edilen lig olmasıyla başardılar. Oyuncuların yetişmesine yardımcı oldu. Ayrıca onlara aşinalık kazandırdı. “Çok [çok] bilgiye sahipler. Bunu personele veriyorlar,” dedi kanat oyuncusu Takefusa Kubo, Almanya merkezli takım arkadaşları için. “Zaferin [için] sebeplerden biri de bu.”

Kanat oyuncusu Kaoru Mitoma, “Alman oyuncularının birbirlerini tanıdıklarını ve nasıl oynadıklarını bildiklerini düşünüyorum” dedi. Bu bizim için iyi şeyler yaptı ve buna göre hazırlandık.” Onlara da inanç verdi. Eintracht Frankfurt’tan Daichi Kamada’nın geçen hafta söylediği gibi, pek çok kişinin büyük ölçüde kayırılan Almanlarla “aynı sahneyi paylaşması” gerçeğinden güç aldılar.

“Artık onlarla eşit durumda olduğumuzu düşünüyorum” dedi. İngiltere Premier Ligi’nde Brighton için oynayan Mitoma, maçtan sonra kazanabileceklerine inanıp inanmadıkları sorulduğunda, “Elbette” dedi.

Çarşamba günü elbette başka faktörler de vardı. İlk yarıda Japonya neredeyse istila edildi. İlk yarıda dizilişlerini değiştirdiler – “çünkü” Yashida’nın açıkladığı gibi, “[Jamal] Musiala ve [Thomas] Muller her seferinde ceplerindeydi ve onları yakalamak için mücadele ediyorduk.” Çözümleri belki de mantıksızdı. Bir kanat oyuncusunu bir defans oyuncusu ile değiştirdiler ve geri beşe gittiler. Ancak yeni şekil, oyunun kontrolünü Almanlardan aldı ve Japonya’nın Almanya’nın savurganlığını cezalandırmasına izin verdi.

Alman forvet Kai Havertz, “Oyunun bizim elimizde olduğunu düşünüyorum. “Ve çok hızlı bir şekilde elimizden kayıp gitti.”

Ya da daha doğrusu, üç puanın her bir zerresini hak eden bir Japon takımı tarafından yırtıldı; şans eseri olmayan ve aynı şeyi daha fazlasını yapabilen bir Japon ekibi tarafından. Birkaç oyuncu, bunun kariyerlerinin en iyi günü olduğunu ve belki de Japon programı için gelmiş geçmiş en iyi sonuç olduğunu söyledi. Ama kutlayacaklar mı?

Belki biraz ama koçları, eski milli takım oyuncusu Moriyasu onlara şunları söyledi: En önemli şey turnuvayı nasıl bitirdiğinizdir, nasıl başladığınız değil. Devam etmelisin.” “Nasıl kutlayacağım?!” diye sordu Yashida, inanmayan bir gülümsemeyle soruyu yeniden ifade ederek. “Hiç bir şey! Dinlen, iyileş, antrenman yap!”

Dünya Kupası Süper Gücü Almanya, Japonya’ya Yenildi-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir