Dünya Çayı Nasıl İçiyor?

Dünya Çayı Nasıl İçiyor? yazımızda ABD, İngiltere, Avrupa, Kuzey Afrika, Çin, Hindistan ve Japonya’da yaşayanların çayı nasıl içtiklerini ve hangi tür çay tercih ettiklerini yazdık.

Dünya Çayı Nasıl İçiyor? İnsanların Çay İçme Şekilleri

ABD

Amerikalılar çayı sıcak kadar soğuk şekilde de bolca içmektedir. Özellikle güney eyaletlerde çay ya soğuk suyla demleniyor, ya da sıcak suyla demlendikten sonra soğutularak içiliyor.

İngiltere

İngilizlerin çayı sevdiğini herkes bilir, özellikle “5 çayı” konsepti İngilizlere aittir. Çayı süt ve şekerle tatlandırmayı ve böylece tattaki burukluğu azaltmayı tercih ediyorlar.

Avrupa

Avrupa’da genellikle siyah çay tercih edilir. Çoğunlukla bardak poşet formatında kısa sürede demleniyor. Bitki, meyve ve aromalı çaylarda Avrupalılar tarafından çokça tercih edilmektedir.

Kuzey Afrika

Kuzey Afrika Kıt’asında yer alan insanlar çayı genellikle yeşil çay olarak içmektedir. Süt ve bolca şeker ile hazırlanan çay, cam bardaklarda sunulmaktadır.

Çin

Çayın mekanı olan Çin‘de çay, yeşil çay ve diğer bölgesel çaylar revaçtadır. Çay, kapaklı kupalarda demleniyor ve yine bu kupalarla içiliyor. Tibet’te süt ya da suyla oldukça uzun süre demlenen çay, tahta yayıklarda tereyağı ile çalkalanarak hazırlanıyor.

Hindistan

Hintliler kuvvetli bir aromaya sahip yerel çaylarını, bolca şeker, süt ve tarçın ilave ederek tüketiyor. Hindistan’da bildiğiniz gibi bolca baharat olduğu için çaylarına da eklemeden duramamışlar.

Japonya

Japonların kültürlerinde çayın önemli bir yeri vardır. Japonlarda çayı yeşil çay olarak tercih etmektedir. Hazırlanmasından içimine kadar bir merasim olarak ele alınan çay, hafif ve yumuşak kıvamda içiliyor.

Dünya Çayı Nasıl İçiyor?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın