Drone Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Drone Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? yazımızda havada uçurulmaya başlanan insansız hava araçlarını alırken yetişkinlerin ve çocukların dikkat etmesi gerekenleri yazdık.

Drone Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Günümüzün uçan oyuncakları artık dronelar olmaya başlamıştır. Droneların bir çok çeşidi vardır. Farklı renklerde, büyüklükte ve teknik özelliklerde dronelar satılmaktadır. Dronelar küçükler için ve büyükler için olmak üzerine iki çeşitte satılmaktadır. Yarış droneları ise drone yarışı sürücüleri için özel olarak yapılmaktadır. Yetişkinler için dronelar bir çok fiyat aralığında satılmaktadır. Dronelar 1000 TL’den başlayıp 8.000 TL‘ye kadar çıkmaktadır. Drone alırken mutlaka çekim kalitesine dikkat etmelisiniz. Video çekim kalitesi 1080p ‘de olabilir 4k video çekim kalitesi de olabilir. Aralarında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Günümüzde 4k video çözünürlüğü kalitesi en iyi kalitedir.

Diğer önemli konu droneun şarj süresidir. Bazı dronelarda şarj süresi 30-40 dakikaya kadar çıkabiliyorken, bazılarında ise havada kalma süresi 20 dakika civarında olmaktadır. Drone satın alırken ek bataryalı veya güçlendiricili dronelar tercih edebilirsiniz. Uzun süreli uçuş keyfi drone sürmenin en güzel yanıdır. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu droneların pervaneleridir. Eğer dronenunuz düşerse ilk kırılan parçalar pervaneler olacaktır. Mutlaka bir kaç tane yedek pervana alın veya yedek pervaneli drone paketi satın alın.

Drone Alırken Seçim

Çocuklar İçin Dronelar

Çocuklar için dronelar ortalama olarak 250 TL‘lik fiyatı ile ideal özelliklere sahiptir. Çocuklar bu dronelarda da kamera olduğu için fotoğraf ve video çekebilmektedir. Yetişkinlerin dronelarında farklı olarak çocukların kullandığı droneların pervanelerinin etraflarında korumalar bulunmaktadır. Pervanelerin kesiciliğinden kendisine ve çevresindekilere zarar gelmemesi için önlem alınmıştır. Yetişkinlerinde droneların pervanelerine karşı dikkatli olmaları gerekir. Dronelar oyuncak gibi görünebilir, fakat kullanırken ustalık gerektirmektedir.

Türkiye Drone Şampiyonası

Türkiye Drone Yarışları

Droneların popülerleşmesi ile drone yarışları da popüler olmaya başladı. Yurt dışında oldukça yaygın bir şekilde spor olarak yapılan drone yarışları ülkemizde de yapılmaktadır. Dünyada en hızlı gelişen spor olarak gösterilmektedir. Ülkemizde de son 2 yıldır drone yarışları ivme kazanmıştır. Türkiye drone ligi kurularak bu kulvarda yarışlar yapılmaktadır. Drone sporları derneği kurularak kurumsallaşmaya önem verilmiştir.

Yorum yapın