İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Down Sendromlu Emrah’ın Tebessüm Cafe’de Çalışarak Hayata Tutunması

Down Sendromlu Emrah’ın Tebessüm Cafe’de Çalışarak Hayata Tutunması

Down Sendromlu Emrah'ın Tebessüm Cafe

Down Sendromlu Emrah’ın Tebessüm Cafe’de Çalışarak Hayata Tutunması yazımızda doğuştan Down Sendromlu olan Emrah’ın hayata tutunması ve tebessüm ederek işine gitmesini ve öğrenmeyi hiç bırakmamasını yazdık.

Down Sendromlu Emrah’ın Tebessüm Cafe’de Çalışarak Hayata Tutunması

Emrah Kuru, 27 yaşında ve hayata çalışarak tutunmaktadır. Emrah, Üsküdar’da bulunan kendisi gibi tebessüm eden Tebessüm Cafe’de çalışarak kendi ayaklarının üstünde duruyor. Hayatının her anını insanlara tebessüm ederek yaşıyor. Emrah yaşama sevinci yayan pozitif enerjisiyle, etrafına umut saçmaya devam ediyor. Down sendromlu bir gencin hayata bağlılığı, insan sevgisi, bir meslek sahibi olmasından duyduğu mutluluk, yaşama dair umudu çok güzel örnek oluyor. Her sabah yaşama sarıldığı ve ayaklarının üzerinde durmasını sağlayan işine tebessüm ederek mutlu bir şekilde gitmektedir. Emrah evdeki tüm işlerini kendisi yapmayı seviyor ve ona bu durum hiç de zor gelmiyor. Emrah, Üsküdar’da bulunan Tebessüm Cafe’de servis elemanı olarak görev yapıyor. Her gün annesi Emrah’ı evden uğurlayarak işe yolluyor.

Emrah’ın down sendromlu olduğunu öğrendiğinde üzüntüden sütü kesilen anne Fevziye Kuru, her anne gibi evladına kol kanat gererek Emrah’ın hayatın içinde var olan bir birey olmasında büyük rol oynamıştır. Emrah her sabah işine otobüs ile gitmektedir. İstanbul’da yaşayan insanların aksine toplu taşıma aracına binmekten büyük keyif alıyor.

Down Sendromlu Emrah'ın Tebessüm Cafe

Emrah’ın Eğitim Aşkı Hep Sürdü

Emrah, 60. Yıl İlköğretim Okulu’nda başlayan eğitimini Şöhret Kurşunoğlu Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde tamamladı. Burada aldığı diplomanın yanı sıra bilgisayar, ebru, ahşap oymacılığı, bağlama ve halk oyunları kurslarına gitti. Türklerin en eski zeka ve strateji oyunu olan mangala oynayan Emrah, ayrıca işitme engelliler için işaret dili öğreniyor. Tebessüm Cafe ise Üsküdar Belediyesi’nin iki yıl önce down sendromlu gençleri istihdam etmek amacıyla hizmete açtığı bir yer. Tebessüm Cafe’de çalışırken müşterilerinin siparişlerini alırken onlarla güçlü iletişim kuran, tebessümü yüzünden eksiltmeyen Emrah, arkadaşları ve kendilerine yön veren eğitimcileriyle büyük bir uyum içinde çalışmaktadır. Son olarak Emrah herkesin kafelerine gelmesini istiyor.

Tebessüm Cafe Çalışanları

Tebessüm Cafe Adres: Barbaros Mahallesi, Veysi Paşa Sk. No:35, 34662 Üsküdar/İstanbul

Web site: tebessumkahvesi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir