Down Sendromlu Emrah’ın Tebessüm Cafe’de Çalışarak Hayata Tutunması

Paylaş

Down Sendromlu Emrah’ın Tebessüm Cafe’de Çalışarak Hayata Tutunması yazımızda doğuştan Down Sendromlu olan Emrah’ın hayata tutunması ve tebessüm ederek işine gitmesini ve öğrenmeyi hiç bırakmamasını yazdık.

Down Sendromlu Emrah Kuru

Down Sendromlu Emrah Kuru 27 yaşındadır ve hayata çalışarak tutunmaktadır. Emrah, Üsküdar’da bulunan kendisi gibi tebessüm eden Tebessüm Cafe‘de çalışarak kendi ayaklarının üstünde durmaktadır. Hayatının her anını insanlara tebessüm ederek yaşamaktadır. Emrah’ın yaşama sevinci yayan pozitif enerjisiyle, etrafına umut saçıyor. Down sendromlu bir gencin hayata bağlılığı, insan sevgisi, bir meslek sahibi olmasından duyduğu mutluluk, yaşama dair umudu çok güzel örnek olmaktadır. Her sabah yaşama sarıldığı ve ayaklarının üzerinde durmasını sağlayan işine tebessüm ederek mutlu bir şekilde gitmektedir. Evdeki tüm işlerini kendisi yapmayı seviyor. Üsküdar’da bulunan Tebessüm Cafe’de servis elemanı olarak görev yapıyor. Her gün annesi Emrah’ı evden uğurluyor. Emrah’ın down sendromlu olduğunu öğrendiğinde üzüntüden sütü kesilen anne Fevziye Kuru, her anne gibi evladına kol kanat gererek Emrah’ın hayatın içinde var olan bir birey olmasında büyük rol oynamıştır. Emrah her sabah işine otobüs ile gitmektedir. İstanbul’da yaşayan insanların aksine toplu taşıma aracına binmekten büyük keyif almaktadır.

down-sendromlu-emrah-kuru-yasam
Emrah Kuru

Emrah’ın Eğitim Aşkı

Emrah, 60. Yıl İlköğretim Okulu’nda başlayan eğitimini Şöhret Kurşunoğlu Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde tamamladı. Burada aldığı diplomanın yanı sıra bilgisayar, ebru, ahşap oymacılığı, bağlama ve halk oyunları kurslarına gitti. Türklerin en eski zeka ve strateji oyunu olan mangala oynayan Emrah, ayrıca işitme engelliler için işaret dili öğreniyor. Tebessüm Cafe ise Üsküdar Belediyesi’nin iki yıl önce down sendromlu gençleri istihdam etmek amacıyla hizmete açtığı bir yerdir. Tebessüm Cafe’de çalışırken müşterilerinin siparişlerini alırken onlarla güçlü iletişim kuran, tebessümü yüzünden eksiltmeyen Emrah, arkadaşları ve kendilerine yön veren eğitimcileriyle büyük bir uyum içinde çalışmaktadır. Son olarak Emrah herkesin kafelerine gelmesini istiyor.

tebessum-kahvesi

Tebessüm Kahvesi Adres

Adres: Barbaros Mahallesi, Veysi Paşa Sk. No:35, 34662 Üsküdar/İstanbul

Gebelik Öncesi ve Gebeliğin ilk 3 Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler yazısını da bakabilirsiniz.

Down Sendromlu Emrah’ın Tebessüm Cafe’de Çalışarak Hayata Tutunması.

Paylaş

Admin

Yavuz Mental Kuruluş 17 Eylül 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir