HaberYaşam

Donald Trump ve Amerika’nın Politikaları

Donald Trump ve Amerika’nın Politikaları yazımızda yeni Amerika‘nın başkanı olan Trump’ın çizdiği yol ve Amerika’nın dünya üzerindeki farklı uygulamalarını yazdık.

Donald Trump
Donald Trump

Donald Trump

Amerika’nın yeni seçilen başkanı Donald Trump, işlere hızlı başladı. Seçimdeki oyların çoğunu olamasa da başka seçilen Trump, arkasında büyük bir destek hissetmiyor. Cumhuriyetçilerin desteğini tam olarak arkasına almış değil. Bu gergin ortamın eksi yönlerini kendinde hissetmiyor gibi gözüküyor. Seçim de de tabansız bir politika izlemişti. Hillary Clinton‘ın başkan olmasını bekleyenler Trump’ın başkan olmasını kendilerine hala daha kabul ettirememişler. Bugüne kadar ki en düşük popülariteye sahip başka olarak görülüyor Trump, bunu lehine çevirebilecek mi kimse bilmiyor. ABD halkı başkan seçmesine karşın çoğunluk olarak kendilerinin başkanı olarak görmüş değil daha. Bu düşünceleri değiştirebilmesi için olumlu işler yapması gerekecek. Bu başkanlık dönemini nasıl geçirecek ABD’ye neler katacak, diğer ülkelerle ilişkileri nasıl olacak, hepsini yaşayıp göreceğiz.

Donald Trump
Donald Trump ve Hillary Clinton

Donald Trump’ın Uluslararası İlişkileri

Genel olarak Amerika seçimlerinden başkan olarak çıkan kişilerin aldıkları oy %60 civarındadır. Fakat Donald Trump’ın aldığı oy %41’ler de kalmıştır. Trump’ın başkanlıktaki ilk amacı, Amerikan halkına kendini iyi gösterme ve sevdirmedir.  Başta halkını gerici şeylerle gelir sonra kendi tarafına çekme taktiği uygular. Bu kendini sevdirme taktiğidir. İlk kararlarından olan vize hakkı veremeye gelelim. Amerika başkanı Trump, bazı ülkelerin vatandaşlarına vize verilmeyeceğini açıkladı. Özellikler İran devletin vatandaşlarına artık vize verilmeyeceğini söyledi. Bu alınan karar yönelik İran’daki yetkililerin ne yapacağı merak konusudur.

Diğer ülkeler ise Suriye, Yemen, Irak, Libya ve Sudan ülkelerinin vatandaşlarına vize verilmeyeceğini söyledi. Bu ülkelere vize verilmemesinin sebebini ise, terörist yetiştirdikleri ve kampların buralarda olduğu için Amerika’ya karşı bir tehdit olarak görmektedir. Buraların bu hale gelmesinin de sebebi Amerika’dır. Ayrıca komşusu olan Meksika sınırına duvar örme gibi bir planı da vardır. Donald Trump’ın uluslararası bu planları nasıl etki gösterecek ilerde göreceğiz. Bu aldığı kararın tam olarak gerekçesi terör saldırıları olamaz. Suriye vatandaşlarını örnek alırsak, şu ana kadar vize verdiği hiç bir Suriye vatandaşı terör olaylarına karışmamıştır. Kime ne ispatlamaya veya neyi korumaya çalışıyor belli değildir.

Amerika'nın Politikaları

Güçlü İmajın Önemi

Güçlü lider imajı vermek için, halkı sözde kötü devletlere karşı “sizi koruyorum” imajı veriyor. Daha sonra da bakın sizi korudum, ben sizin başkanınızım. Bu söylemi beyinlere kabul ettirmeye çalışıyor. Kendini kabul ettirme stratejisi uyguluyor. Tüm yaptığı ve yapacak olduğu uygulamaları ne kadar popüler olurum ve ne kadar kendimi Amerika başkanı olarak kabul ettirebilirim üzerinden yapmaktadır. Trump’ın bu şekilde gitmeyeceği ABD derin devletinin elindedir. Biraz daha saçmalarsa onu en yakın zamanda silkeleyecekler gibi gözükmektedir. Donald Trump’ın taktiğine bakacak olursak, önce olan problemi gündeme getiriyor. Herkesi bu probleme odaklıyor. Sonra çözüm getirip konuyu çözüme kavuşturmaya çalışıyor. Çözümü bulunca da tüm övgü ve alkışları kendinde topluyor. Bu uygulamalarla birlikte kendi imajını düzeltmeye çalışacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir