İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Domates Üretiminde Son Gelişmeler

Domates Üretiminde Son Gelişmeler

Domates Üretiminde Son Gelişmeler 2017

Domates Üretiminde Son Gelişmeler yazımızda domatesin ülkemize geliş öyküsü, en çok hangi bölgemizde üretildiği, sanayi tipi domates üretimi, kişi başı domates tüketimi ve domates maliyetlerinin artmasını yazdık.

Domates’in Avrupa’ya gelmesi ve Domates Üretiminde Ülkemizin Durumu

Domates neredeyse tüm öğünler kullandığımız bir sebzedir. Günümüzde 12 ay boyunca üretilmektedir. Serada olsun, normal tarlada olsun çok popüler bir sebzedir. Domates Güney Amerika kökenlidir. 1800’lü yıllarda Avrupa kıt’asına getirilmiştir. Başlangıçta meyvesi küçük ve rengi kırmızı olduğu için yenmemiştir. 18.yüzyılın sonlarından itibaren insanlar domatesi kullanmaya başlıyor. Fabrikalarında gelişmesiyle domatesten bir çok ürün elde edilmeye başlanmıştır. Domates sebze olarak yetiştirilir, fakat tükettiğimiz kısım domatesin meyvesidir. Çekirdekli olması da meyve olduğunu kanıtlar.

2016 yılında Türkiye, 12,6 milyon tonluk bir domates üretimi gerçekleştirmiştir. Üretilen domateslerin 2,5 milyon tanesi sanayi üretimi olmaktadır. Sanayi üretiminde domatesler daha küçük ve taşımaya uygun yapılmaktadır. Genellikle domates salçası yapımında kullanılırlar. Melezleme işlemi yapılarak sanayi tipi domatesler üretilir. Türkiye sanayi domatesi üretimde Dünya 5.si konumundadır.

Domates Üretiminde Haberler

Domates En Çok Hangi Bölgelerde Üretilmektedir?

Normal domatesler en çok Akdeniz kuşağı ve Marmara kuşağında yetişmektedir. Sanayi domatesi ise en çok Ege ve Marmara bölgesinde üretilmektedir. Domates sıcak bölgeleri sever. Bol su alabileceği topraklarda yetişir.

Prostat Kanseri Tedavisi

Sanayi Tipi Domates Üretimi Alanları

Türkiye’de sanayi tipi üretilen domateslerin %80’i salça olarak kullanılmaktadır. %12’si kurutularak satılmaktadır. %4’ü küp halinde kesilmiş domates ve geri kalan dilim ise evde tüketilmek adına yapılmaktadır. Domates suyu, reçeli ve sosu çok az yapılmaktadır. Domates üretimi bakımından çok iyi durumdayız. Tüketim bakımından ürettiğimiz kadar iyi değilizdir. Domatesin çok tüketilmesi üretim aşamasını da olumlu etkileyecektir. Sürdürülebilir üretim açısından tüketimin fazla olması gerekir. Sanayi tipi domatesi yurt dışına pazarlarken, kaç kilo domatesten 1 kilo domates salçası yapıldığına bakılmaktadır. Amerikalı bir domates çiftçisi 5,7 kilo domatesten 1 kilo salça elde ederken ülkemizde 6,5 kilo domatesten 1 kilo salça elde edilmektedir. Bu oran salça satışını azaltmaktadır. Domates ürününü alan kişi maliyete bakmaktadır.

Domates Üretiminde Son Gelişmeler Neler

Kişi Başı Domates Tüketimi

Türkiye’de kişi başı yıllık olarak domates tüketimi 11-12 kilo kadardır. Bu oran oldukça düşüktür. Ülkemizin domates üretiminde bu kadar iyi olmasına karşın tüketimi istenilen oranlarda değildir. En çok domatesi İranlılar tüketmektedir. Onların yılda kişi başı domates tüketimi 45 kilodur. Domates tarladan şuanda 25 kuruşa toplanmaktadır. Marketlerdeki fiyatı kat be kat artmaktadır.

Domates Üretiminde Maliyetlerinin Artması

Ülkemizin en büyük sorunu tarım yapan çiftçilerin hepsinin küçük ölçekli olması ve tarlaların küçük olmasıdır. Üretim yaparken çok fazla maliyeti arttırıcı unsur olmaktadır. Rekabet ettiğimiz Amerikalı üreticilerin domates tarlaları çok büyük ve makineleri çok fazladır. Onlar büyük işletmeler açarak domates üretimini daha rahat yapmaktadır. Tarlalarda en büyük masrafı işçilik ve tarla kirası oluşturmaktadır. Yurt dışında domates toplama işlemini makineler yaparken bizde insanlar yapmaktadır. Bu da maliyetleri oldukça arttırmaktadır. Yurt dışında olan hasat araçları büyük arazilere göre yapılmıştır bu nedenle ülkemiz tarlalarına uymamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir