MutfakNasıl Yapılır

Domates Turşusu ve Soğan Konservesi Nasıl Yapılır?

Domates Turşusu ve Soğan Konservesi Nasıl Yapılır? yazımızda taze domatesler ve soğanları kullanarak yapacağınız, istediğiniz zaman kullanabileceğiniz domates turşusu tarifi ve soğan konservesi yapılışı yazdık.

Domates Turşusu Tarifi

Normal domates turşusundan farklı olarak limonsuz, susuz ve sirkesiz yapılacaktır.

Malzemeler

  • 2 kilo sert domates
  • 15 adet yeşil biber
  • 15 adet soyulmuş sarımsak
  • Turşuluk tuz

Hazırlanışı

2 kilo kadar domatesin kabuklarını soyun. Domateslerin ortasını az açarak içlerine birer tane sarımsak ve yeşil biber yerleştirin. Tekrardan domatesin ortasında bulunan sarımsak ve yeşil biberin üstüne bir turam turşuluk tuz koyun. Bir tane turşuluk kavanoza hazırlamış olduğunuz domates turşularını yerleştirin. 15-20 gün kadar bekledikten sonra domates turşunuz hazırdır. Domates turşularını sabah kahvaltılarında, yemeklik sofrada, etli yemeklerinde yanında, patates yemeklerinin yanında sunabilirsiniz. Domatesleri nasıl kavanoza yerleştirdiyseniz turşu olduktan sonra öyle çıkartabilirsiniz. Tuzun domatesleri yakmasıyla birlikte turşu hazır hale gelecektir.

Soğan Konservesi Nasıl Yapılır?
Soğan Konservesi

Soğan Konservesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 2 kilo yemeklik soğan
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

Hazırlanışı

Soğan konservesi ile yemeklere ne kadar soğan ihtiyacınız var ise bu konserveden alarak kullanabileceksiniz. 2 kilo soğanı ince ince doğrayın. Bir tencereye bu soğanları dökün. 1 çay bardağı kadar sıvı yağ dökün. 1 yemek kaşığı kadar da tuzu soğanların üzerine dökün. Soğanları kavurmaya başlayın. Soğanlar kavrulurken bir kavanoza soğanları doldurun. Bol bol yemeklerde kullanmalık hazır soğanınız olacaktır. Bu işlemi soğanları kavurup buzdolabı poşetlerine koyup dondurucuya koyarak da yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir